Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stále přemýšlel o sobě i o tom, co dělá, vzpomíná na Havla bývalá tajemnice

  8:49aktualizováno  8:49
Anna Freimanová z týmu Knihovny Václava Havla několik let pracovala jako Havlova tajemnice. Nedávno se také stala jedním z autorů knihy Zápisky obviněného/Diář Václava Havla 1977. „Vzpomínám na něj denně a ráda. Velmi se zasloužil o to, že dnes žijeme ve svobodné a demokratické společnosti,“ říká.

Na prvního prezidenta České republiky ku příležitosti jeho nedožitých osmdesáti let zavzpomínala také Anna Freimanová z týmu Knihovny Václava Havla. | foto: Ondřej NěmecMetro.cz

Co si vybavíte jako první, když se řekne Václav Havel?
Dobrý člověk a přítel. Člověk příkladný nejen proto, že byl zodpovědný, odvážný, s pevnými morálními zásadami, ale především proto, že stále přemýšlel o sobě i o tom, co dělá. Hodně mu záleželo na tom, aby odčinil chyby, kterým se v životě nevyhne nikdo z nás. Byl také státník, který v době komunismu vsadil vlastní svobodu ve prospěch svobody naší. A v neposlední řadě umělec, který svou tvorbou dokázal oslovit i diváky a čtenáře v zahraničí.

Anna Freimanová

Anna Freimanová (1951), původním povoláním knihovnice. V 70. letech pracovala jako asistentka režie v Divadle Na zábradlí, později jako knihovnice v divadelním oddělení Národního muzea a Městské knihovny. Angažovala se v samizdatových edicích, zejména při vydávání časopisu O divadle.

V letech 1990-2003 pracovala v Kanceláři prezidenta republiky jako tajemnice Václava Havla pro literární a divadelní agendu. V těchto letech mj. edičně připravovala většinu českých vydání jeho děl. V 90. letech spoluzaložila divadelní a literární agenturu Aura-Pont a Nadační fond Cen Alfréda Radoka. V letech 2004-2011 pracovala jeho vedoucí redaktorka tiskového útvaru České televize.

Ve středu to bude 80. let od jeho narození. Bude se slavit u nás, a co v zahraničí?
Den Václava Havla už proběhl třeba v New Yorku. Česká centra v nejrůznějších koutech světa ku příležitosti jeho výročí chystají různé zajímavé akce.

O čem pojednává nová kniha o Václavu Havlovi?
Jde o nedávný objev v pozůstalosti blízkého Václavova přítele, spisovatele Zdenka Urbánka, kalendářík, který si Václav Havel vedl od ledna do května 1977 ve vězení, kde se ocitl po zveřejnění Charty 77. Není to souvislý deník, jsou to spíš heslovité záznamy toho, co se s ním a kolem něj dělo. Z těch zápisků je znát, jak těžké období to pro něj bylo. Mým úkolem bylo najít různé kořeny a souvislosti literárního charakteru, především děje divadelních her, o kterých ve vězení přemýšlel.

Jak funguje Knihovna Václava Havla?
Úkolem knihovny je shromažďovat, zkoumat, zveřejňovat, šířit a hájit myšlenkový, literární a politický odkaz spisovatele, dramatika, myslitele, bojovníka za lidská práva a československého a českého prezidenta Václava Havla. Přízemní prostory budovy jsou věnovány expozici „Václav Havel aneb Havel v kostce“ a klubovým akcím. Pořádají se zde také semináře, autorská čtení, výstavy, přednášky, koncerty a divadelní představení. V prvním patře se nachází archiv, knihovna a badatelna pro veřejnost. Nedávno spolu s Českým centrem ve Vídni v tamějším Divadelním muzeu otevřela výstavu Jeho svoboda je i naší svobodou, která se věnuje divadelním inscenacím her Václava Havla v Burgtheatru.

Akce k nedožitému jubileu Václava Havla

V narozeninový den 5. října se uskuteční shromáždění na Václavském náměstí. O deset dní později přijde do pražské Lucerny Havlovi k nedožitému jubileu popřát osmdesát gratulantů. Pražské shromáždění pořádá spolek VH80 a chce jím oslovit ty, „kdo si prvního polistopadového prezidenta váží a kdo chtějí, aby se jeho principy a hodnoty neztratily ze života české společnosti ani z mezinárodního směřování země“, uvádí za spolek Tomáš Smetánka.

„Hlavní akcí Knihovny Václava Havla k této příležitosti bude slavnostní večer v Lucerně, který pořádáme 15. října od 17 hodin,“ řekla za knihovnu Anna Freimanová. Koncert by měl být podle pořadatelů vyvrcholením aktivit, které pod hlavičkou HAVEL@80 pořádají Knihovna Václava Havla a Art for Amnesty - Amnesty International.

Večer zahájí otevření výstavy Hele, Havel! Tvoří ji snímky, jež na výzvu Knihovny Václava Havla zaslaly asi dvě stovky lidí, kteří doma našli Havlovy snímky.

Festival Pražské křižovatky s podtitulem To Havel With Love věnovaný Havlovu odkazu připravilo Národní divadlo. Víkend bude patřit maratonu havlovských inscenací tuzemských režisérů.

Autoři: , Metro.cz
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.