Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pilot kroužil u Dobříše nad domem svého syna, poté nezvládl řízení

  20:02aktualizováno  20:02
Letečtí komisaři uzavřeli vyšetřování loňské nehody dvouplošníku u Dobříše. Podle nich skončil stroj v lese poté, co pilot špatně zareagoval na změnu chování letadla, když několikrát zakroužil nad rozestavěným domem svého syna. Pilot i jediný pasažér vyvázli bez zranění.

Dvouplošník T-131.PA Jungmann po nehodě u Dobříše | foto: Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod

Třicetiletý muž dostal let v dvouplošníku T-131.PA Jungmann s otevřenou kabinou jako dárek a měl ho absolvovat loni 30. září.

V ten den přišel na letiště v Příbrami, seznámil se s šestapadesátiletým pilotem a dostal instrukce, jak se v letadle chovat a jak nastupovat a vystupovat. Následoval let klasickým dvouplošníkem s dřevěnou konstrukcí křídel potaženou plátnem.

"Toho dne se jednalo o již druhý let, přičemž ten první byl ukončen přibližně 20 minut před tím a proběhl bez závad. Vzhledem k tomu, že pilot žádnou závadu nezjistil, nastoupil do letounu a po připoutání a provedení běžných postupů nastartoval motor," popsali odborníci z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod ve své zprávě.

Letoun odstartoval v 13:15. Poté, co opustili letištní okruh, pilot opsal ve vzduchu s letadlem dvě ležaté osmičky.

"Dále pokračoval k jižní části města Dobříš, kde provedl okruh (podle cestujícího několik okruhů) nad dobříšským zámkem a po dotočení zatáčky zamířil západním směrem k obletu města a návratu na letiště Příbram podél brdských lesů," píše se ve zprávě ústavu.

Po zakroužení nad domem se letadlo rozhoupalo

Trasa jejich letu vedla i nad novostavbami v dobříšském území zvaným Vlaška, kde shodou okolností stavěl dům pilotův syn.

"Tuto informaci sdělil pilot cestujícímu prostřednictvím intercomu. Zároveň mu řekl, že nad tímto staveništěm zakrouží. Protože cestující souhlasil, pilot provedl s letounem nad staveništěm dvě levé zatáčky," popsali let odborníci.

Při dokončování zatáčky ale začalo letadlo zpomalovat a klesat a pilot na to neuměl zareagovat. Domníval se, že se letadlo dostalo do vlastního vrtulového proudu, ale zpráva našla problém v něčem jiném:

"Pilotem popsané chování letounu a rozbor trajektorie letu odpovídaly letu na druhém režimu. Tuto skutečnost se mu však nepodařilo rozpoznat i přesto, že si jednotlivé příznaky tohoto režimu, jako klesající rychlost, přidání plynu bez odezvy, kolébání letounu spojené se ztrátou ovladatelnosti, chování letounu při letu na pádové rychlosti, úbytek výšky při horizontální poloze letounu, uvědomoval."

Když se pilotovi nedařilo letadlo stabilizovat, rozhodl se pro nouzové přistání. "Jako nejvhodnější terén se mu jevil lesní porost v přímém směru. Vzhledem k tomu, že v blízkém okolí tratě letu se nacházely plochy bez lesního porostu se komisi výběr terénu pro nouzové přistání nejevil jako nejvhodnější," dodává zpráva.

Do náletového porostu stroj dosedl se zdviženou přídí velmi pomalu, což ale nezabránilo jeho celkovému zničení.

Oba muži se z trosek letadla dostali sami a zavolali pomoc. Preventivně je pak vyšetřili v nemocnici, ale byli hned propuštěni.

Vyšetřovatelé také konstatovali, že pilot sice měl oprávnění vzít do letadla pasažéra, ovšem ne takového, kterému prodá zážitkový let přes agenturu, což byl případ třicetiletého muže.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Pražskou MHD blokuje u Karlova náměstí porucha trolejí

Mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí blokuje dopravu poškozená...

V centru Prahy nejezdí mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova tramvaje. Kvůli poruše trolejí musí jezdit po odkloněných...

Policie pátrá po vězni, který uprchl z vycházky v pražských Nuslích

Policisté pátrají po uprchlém vězni Pavlu Emmerlingovi

Čtyřiadvacetiletý vězeň ve čtvrtek odpoledne utekl z vycházky v pražských Nuslích, na které byl se svým vychovatelem....

Před Národní muzeum se vracejí sloupy s lampami a korunovanou lví hlavou

Umělecký kovář Zdeněk Grausam a jeho kolega Petr Cadrik, kteří na sloupy před...

Před Národním muzeem v Praze se v těchto dnech zvedají dva více než dvacetimetrové sloupy. Po letech se vracejí na své...

Najdete na iDNES.cz