Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vybrždění na Nuselském mostě vyšetřuje policie jako přestupek

  20:22aktualizováno  20:22
Nehodu, při které jeden z řidičů agresivně vybržďoval na pražské magistrále, policisté zatím vyšetřují jako přestupek. Podle nich je obtížné prokázat úmysl. Šofér, který nejspíš nehodu zavinil, tvrdí, že brzdit musel, aby se vyhnul jiným vozům. Za manévry mu hrozí pokuta a trestné body.

"Věc vyšetřujeme jako přestupek. Jedná se o ohrožení při přejíždění z pruhu do pruhu," řekl iDNES.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk. Upozornil také, že vyšetřování ještě není ukončeno, a právní kvalifikace se proto může změnit.

Jako trestný čin by policisté nehodu, k níž došlo v pátek na Nuselském mostě, vyšetřovali v případě, že by se prokázal úmysl řidiče zeleného Range Roveru. Ten přejížděl z jednoho pruhu do druhého. Jeho manévr se nelíbil řidiči za ním, proto na něj zatroubil. Range Rover poté prudce zabrzdil a od následné nehody ujel (více o agresivním manévru čtěte zde).

"Prokázat úmysl v případě, kdy řidič prudce šlápne na brzdu při předjíždění z pruhu do pruhu, je velmi obtížné," míní Daněk. Řidič může tvrdit například to, že se něčeho lekl a brzdu sešlápl instinktivně. Na policii pak je, aby mu prokázala opak.

Řidič zeleného Range Roveru Jiří Jiřík iDNES.cz řekl, že o úmysl rozhodně nešlo. Zabrzdil, protože se podle něj vyhýbal červenému a bílému vozu. Za viníka nehody označil řidiče Jiřího Nováka, který zezadu narazil do jeho vozu.

Boural a ujel

Novák s tím nesouhlasí. Podle něj se řidič zeleného Range Roveru choval agresivně a na brzdu šlápl, aby ztrestal jeho zatroubení. Žádné vyhýbání není vidět ani na záznamu, který Novák natočil dvěma kamerami umístěnými v autě. Po nehodě záznam předal policii.

Prokázání úmyslu je přitom to, co z přestupku dělá trestný čin. A znamená tedy i riziko, že za agresivní chování půjde řidič do vězení. To se málem stalo i Aleši Trpišovskému. V červnu odešel od soudu s podmínkou za vybržďování aut na dálnici D1. Trpišovský nikdy úmysl nepřiznal a tvrdí, že je nevinný (více o rozsudku čtěte zde).

Nebezpečné brzdění jako přestupek

Pokud úředníci chování řidiče ze zeleného Range Roveru vyhodnotí jako nedání přednosti v jízdě, hrozí mu teoreticky pokuta ve výši 2 500 až 5 000 korun.

Zákaz řízení od jednoho do šesti měsíců by mu hrozil jen v případě, pokud se stejného přestupku dopustil v předchozích 12 měsících.

Zaplatit může i nižší pokutu. To v případě, že provede jiný přestupek než některý z těch, jež jsou taxativně vyjmenovány v zákoně o silničním provozu. V takovém případě je pokuta 1 500 až 2 500 korun.

Kromě pokuty může řidič dostat teoreticky i trestné body. Svědek nehody z pražské magistrály uvedl, že projel dvakrát na červenou, navíc ujel od nehody. Zatímco za první jmenovanou záležitost je pět trestných bodů, za druhou sedm. V případě, že řidič spáchá najednou více bodovaných přestupků, obvykle se počítá jen jeden, a to ten nejzávažnější.

Proti rozhodnutí magistrátu se lze odvolat k ministerstvu dopravy.

Pokud zůstane u přestupku, předají policisté věc Magistrátu hlavního města Prahy. Ten může řidiči uložit pokutu a případně i trestné body. Přijít může i o řidičský průkaz. Úředníci ale mohou dospět i k názoru, že přestupek spáchán nebyl.

"Bez znalosti věci nelze prozatím specifikovat konkrétní skutkovou podstatu přestupku," upozornila mluvčí úřadu Tereza Králová.

Záznam kamer z vozu jako důkaz

Novák po nehodě záznam z kamer předal policii. Podle Daňka je použití kamer při vyšetřování plusem. "Tuto aktivitu kvitujeme, pomůže nám při vyšetřování," doplnil mluvčí.

"Jako důkaz může sloužit vše, co přispěje k objasnění věci, pokud takovýto důkaz není získán nezákonnými prostředky," uvedla Králová. "Takže lze využít i důkaz z kamery, a pokud není prokázána účelová manipulace s tímto záznamem, je to důkaz v podstatě klíčový, neboť zaznamenává jednoznačně průběh deliktního jednání z pohledu účastníka," dodala mluvčí magistrátu.

Policisté odhadli předběžně škodu způsobenou při nehodě na 25 tisíc korun. Novák už dříve iDNES.cz řekl, že opravu svého vozu odhaduje zhruba na 30 tisíc. Range Rover z nehody vyšel pouze se škrábnutým nárazníkem.

K nehodě došlo v pátek na konci pražského Nuselského mostu ve směru z centra města. Řidič Range Roveru se nejprve vklínil do prostředního jízdního pruhu a na následné zatroubení reagoval prudkým sešlápnutím brzdy. Za ním jedoucí auto do něj poté narazilo. Range Rover posléze od nehody ujel. Dopadnout jej pomohl duchapřítomný svědek. Podle něj řidič při ujíždění projel dvě křižovatky na červenou.
Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Další z rubriky

Fotopast zachytila v rezervaci v Milovicích vlka, na zubry si netroufne

Fotopast zachytila vlka v přírodní rezervaci v Milovicích. (11.4.2018)

Na pastvinu mezi pratury, divoké koně a zubry v bývalém vojenském prostoru Milovice nakrátko zavítal vlk. Přítomnost...

Garáže pod Prašným mostem se nakonec otevřou v červnu

Vjezd do podzemních garáží na pražské Letné se otevře v sobotu v osm hodin ráno.

Garáže pod Prašným mostem, které mají kapacitu 303 míst a třetina z nich bude pro obyvatele Prahy 6, se nakonec otevřou...

Libeňský most chce Praha nahradit novým. Není to bourání, tvrdí Dolínek

Na pražský Libeňský most se vrátila doprava (3. března 2018).

Pražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu, který musel být kvůli špatnému stavu nedávno na několik týdnů...

Najdete na iDNES.cz