Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava na Staroměstské radnici představuje starou Prahu očima fotografů

  10:27aktualizováno  10:27
Sál architektů v prostorách Staroměstské radnice představuje Prahu na fotografiích z 20. až 60. let minulého století. Jedinečné je mimo jiné srovnání, na co se autoři snímků zaměřovali ve velmi proměnlivé historii Československa 20. století.

Staroměstské náměstí, rok 1929 | foto: Jan Lauschmann

Na výstavě jsou k vidění jak umělecké, tak amatérské snímky z let 1922 až 1968. Zajímavé je kromě fotografií samotných i srovnání podoby metropole před desítkami let a dnes. Některá místa zmizela, jiná zpustla, další se změnila k nepoznání.

"Města se zobrazovala od počátku šíření vynálezu daguerrotypie. Nejstarší záběry Paříže pocházejí dokonce ještě z doby před zveřejněním této první v praxi používané fotografické techniky," říká autor výstavy a historik fotografie Pavel Scheufler.

Fotogalerie

Nejstarší doložený snímek Prahy pochází z roku 1848. Snímky jiných českých a moravských měst jsou ale starší, pocházejí již z roku 1841. "Bouřlivý rozvoj fotografování měst začal v souvislosti s budováním železniční sítě, kdy si lidé snímky začali kupovat jako upomínku a ukládat do alb. To nastalo v 60. letech 19. století," pokračuje Scheufler.

Současná výstava na Staroměstské radnici je prostřední částí trojdílného cyklu Fotografování pražské architektury. "Autoři v této době (1922 až 1968) měli na co navazovat. Tradice fotografování Prahy byla velmi silná, navíc hlavní město nového státu mělo touhu se výrazně reprezentovat a fotografie byla logickým dokumentačním i uměleckým prostředkem," vysvětluje kurátor.

Fotografie každé doby mají svůj specifický rukopis

Výstava představuje prakticky všechny osobnosti, které pražská architektura zaujala. Z těch nejvýznamnějších lze jmenovat například Josefa Sudka, Ericha Einhorna a vystaven je dokonce i jeden snímek od Jana Saudka.

Fotografování pražské architektury 1922–1968

Kde:
Sál architektů, 4. patro Staroměstské radnice

Termín:
do 31. března 2013

Otevírací doba:
pondělí 11:00 – 18:00
úterý až neděle 9:00–18:00

Vstupné:
zdarma

Návštěvník si kromě zmíněného srovnání jistě všimne i charakteristických dobových rukopisů. "Je jasné, že ve 20. a 30. letech měla doba jiné priority při zobrazování města než v letech 40., 50. a 60. Fotografie v rukou citlivého autora je doslova zrcadlem doby," zamýšlí se Scheufler.

Podle něj působí 20. i 30. léta na snímcích sebevědomě, válečná léta stísněně - hledala se různá náhradní témata, což přetrvalo až do let 50. Ta přinesla v zobrazeních jakousi křeč, pokud šlo o oficiální snímky. "Objevují se i technické chyby v zachycení architektury, předtím nevídané," dodává kurátor. Uvolnění 60. let se pak zrcadlí i na fotografiích, které zobrazují každodennost.

"Za největší kouzlo pokládám právě ono srovnávání, které by se v ideálním případě mělo odehrávat v mysli diváka. Snímky můžeme číst a k tomu pomáhají i doprovodné texty k nim," dodává Scheufler.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Určitý počet dní i hostů. Praha by chtěla regulovat službu Airbnb

Činžovní dům na Václavském náměstí s číslem popisným 39 patří z části městské...

Praha bude chtít změnu zákona, která upraví provozování ubytování přes aplikaci Airbnb. Poskytovatelé by měli například...

Staroměstský orloj se spustí po měsících oprav na konci září

Pražský Orloj slaví 600 let.

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září....

Lucemburská ambasáda sídlí u svatého Apolináře a bývalé Jedové chýše

Lucemburská ambasáda se nachází naproti kostelu svatého Apolináře poblíž...

V netypickém sousedství se nachází lucemburská ambasáda v Apolinářské ulici na pražském Novém Městě. Většina ambasád...

Najdete na iDNES.cz