Středověká móda 14. a 15. se inspirovala také francouzskými modely. Ukáže je...

Středověká móda 14. a 15. se inspirovala také francouzskými modely. Ukáže je nová výstava „Od nitě ke košili – textil a móda středověkých Pražanů“. | foto: Muzeum hl. m. Prahy

Výstava ukáže, jak se oblékali naši předci. Zlomky se našly na smetišti

  • 0
Do šatníků a pracovních postupů tkalců, soukeníků a dalších řemeslníků umožní nahlédnout výstava „Od nitě ke košili - textil a móda středověkých Pražanů“, která startuje ve středu v domě U Zlatého prstenu v Praze 1.

„Ústředním exponátem výstavy je unikátní soubor 1 593 fragmentů středověkých tkanin objevených archeology v letech 2004 - 2008 v centru Prahy,“ představila expozici Šárka Máchová z Muzea hlavního města Prahy (MHMP).

Nezastupitelné místo mezi vystavenými předměty má také řada textilních nástrojů i výrobních zařízení. „Vývoj módních trendů přiblíží také repliky oděvů pražských měšťanů z období 14. a počátku 15. století,“ popsala výstavu Šárka Máchová.

Jedinečné zlomky textilií se podařilo objevit na hodně prozaických místech, středověkých smetištních vrstvách ze 14. a 15. století. Stalo se tak při výzkumu ve vstupních šachtách kolektorů v okolí Jungmannovy, Vodičkovy a Školské ulice, který začal před 13 lety.

K záchraně unikátních středověkých předmětů pomohly i nečekané souvislosti.

„Velmi vhodným prostředím pro uchování například usní byla vrstva koňského hnoje v šachtě v Jungmannově ulici,“ popsala výzkum archeoložka Helena Březinová.

Specifické prostředí archeologům v těchto místech nachystali měšťané i příroda. Prostranství okolo dnešní Vodičkovy a Jungmannovy ulice totiž leželo v takzvané Jámě (dnes ulice V Jámě), hlubokém terénním zlomu plněném vodou a postupně zanášeném bahnem. Poté co Karel IV. roku 1348 založil Nové Město pražské, sloužily Jámy jako smetiště pro domovní odpad i nepotřebné věci z budovaného města.

„Vlhké prostředí dřívějšího močálu spolu s mladším organickým odpadem umožnilo dochování mnoha předmětů z organických materiálů souvisejících s každodenním životem obyvatel ve 14. a 15. století,“ vysvětlili archeologové. Fragmenty odhalené a vyzdvižené vědci v těchto místech prošly náročnou konzervační procedurou.

Éra pražských šviháků

S Lucemburky dorazil do Prahy francouzský styl odívání. „Česká móda dosáhla v té době vrcholu. Styl vycházel z tradic francouzského gotického oděvu,“ uvedla historička Ludmila Kybalová.

Od nitě ke košili

Expozice o módě středověkých Pražanů je k vidění v domě U Zlatého prstenu v Týnské ulici 6 do 29. října. Doprovodí ji komentované prohlídky, přednášky a další akce. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 20 hodin. Základní vstupné činí 150 korun, snížené 80 korun, rodinné 350 korun.

Těsné a krátké kabátce, které tehdejším elegánům nesahaly ani do poloviny stehen, stažené bederními pásy, úzké nohavice a boty s dlouhými protaženými špičkami neboli „zobaté střevíce“. Tuhle módu mravokárci nemohli odpustit bohatým, měšťanům, patricijům ani šlechticům 14. a 15. století.

Za podobný módní výstřelek se kritiky dočkal i mladý Karel IV., a to přímo od hlavy křesťanstva, papeže Urbana V. Pohoršlivou módu kritizoval kronikář Dalimil a nebyl sám.

„V těch dobách převzali lidé po vzoru opic, které se pokoušejí dělat a napodobovat vše, co pozorují u lidí, zvrácený a škodlivý zvyk jiných zemí a ve způsobu odívání sešli ze šlépějí svých předků,“ bouřil v roce 1367 kronikář Beneš Krabice z Veitmile. S výstřední módou se potýkali i husitští kazatelé během revolučních let.