Mobilní Metro.cz

Historik Tomáš Dvořák je spoluautorem výstavy.

Historik Tomáš Dvořák je spoluautorem výstavy. | foto: Robert Oppelt, Metro.cz

Pomíjivé kouzlo potemnělých sálů připomene výstava Pražské biografy

Vydáno 06.04.2016
Atmosféru kina s vrzajícími řadami dřevěných sedadel připomene nová výstava Muzea hlavního města Prahy. Co návštěvníci uvidí, popsal deníku Metro spoluautor výstavy Tomáš Dvořák.

Proč zrovna biografy?
Pokračujeme v plánu představovat, jak Pražané trávili volný čas. Po kavárnách a výletních restauracích představujeme biografy.

Pražské biografy

Výstava se koná do 1. února v ­historické budově Muzea hl. m. Prahy na Florenci.

  • Návštěvníci uvidí unikátní sbírkové předměty, např. promítací přístroje z dob počátku kinematografie, filmové plakáty, dobové plány a­ adresáře.
  • Součástí výstavy je funkční biograf, z jehož dřevěných dobových sedadel budou návštěvníci-diváci sledovat filmy dokumentující Prahu.

Kde jste hledali exponáty?
Vycházeli jsme ze sbírek našeho muzea, ale máme tu i­ unikáty ze soukromých sbírek nebo exponáty z Národního technického muzea.

Co návštěvníci uvidí?
Nejstarší část představuje první biografy z počátku 20.­století. Návštěvníci uvidí třeba pozoruhodnou sérii filmových plakátů z doby před první válkou. Lidé ale budou mít šanci nahlédnout do promítačovy kabiny, vedle máme i skutečný kinosál. V­ poslední místnosti najdou srovnání, slavná kina a­ co je dnes na jejich místě.

Kolik bylo v Praze kin?
Před první válkou desítka, ve třicátých až padesátých letech více než sto.

Co je nahradilo?
Bowlingové herny, divadla, před sto lety se z divadelních sálů stávala kina, dnes se z­ kin stávají opět divadla. V­ dalších sálech jsou skladiště, kanceláře nebo jsou prázdné a je tam jen nepořádek.

Mezi promítačkami je i jeden telefon. Proč?
Chceme připomenout telefonní linku 145, kde běžel program kin. Z nahrané smyčky se lidí dozvědí, co se hrálo v říjnu 1982.

Sdílet článek

Komentáře