Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Klementinu vystavují středověké knižní perly, kterými lze listovat

  17:09aktualizováno  17:09
V pražském Klementinu začala výstava nazvaná Středověká kniha na dosah. Návštěvníkům představuje faksimile historických vzácných svazků. Díla jako Vyšehradský kodex, Strahovský evangeliář či Bibli kutnohorskou si lidé mohou nejen prohlédnout, ale dokonce i prolistovat. Výstava potrvá do 24. března.

Výstava Středověká kniha na dosah v Národní knihovně v pražském Klementinu. | foto:  František Vlček, MAFRA

S originálem Vyšehradského kodexu strávili odborníci z Tempus Libri při třech návštěvách trezoru Národní knihovny jenom dvacet minut. Víc nesměli, aby se originál nepoškodil. Přesto vyrobili kopii tak věrnou, že imituje i listy prokousané od červů.

"V případě předchozích knih jsme strávili u originálu desítky hodin. Když jsem poprvé uslyšel podmínky, za kterých bychom kodex vyráběli, tak jsem to odmítl," řekl jednatel nakladatelství Tempus Libri Tomáš Žilinčár. Nakonec si to však rozmyslel.

Fotogalerie

Originál kodexu smělo vidět dvanáct lidí, byli mezi nimi knihaři a grafici. "Prováděli jsme barevnostní zkoušky. Provedl se certifikovaný digitální nátisk, který se porovnával s originálem, a podle toho se ladilo barevné schéma. Tyto zkoušky byly dvoje," doplnil Žilinčár.

Knihaři zase na díle zkoumali rozteč vazů, jejich velikost, tloušťku, vedení motouzů, způsob šití i konstrukci. To vše je podle Žilinčára autentické. Jediné, v čem se kopie od originálu liší, je materiál stránek knihy. Zatímco originál je na pergamenu, pro faksimile zvolili průmyslovou náhražku.

"Jedna kniha se skládá z 54 dvoulistů. A jeden dvoulist je tvořen z kůže jednoho zvířete. V případě, kdy se vyrábí jedna dvě knihy, tak lze přistoupit k této variantě, nicméně v nákladu 199 výtisků by to bylo víc jak deset tisíc zvířat, což je v dnešní době neetické, neekologické a samozřejmě neekonomické," odůvodnil rozhodnutí Žilinčár.

Knihy je možné si i prolistovat. Ruce musí být zcela čisté

Kromě Vyšehradského kodexu si mohou zájemci na výstavě prolistovat například i věrnou kopii Strahovského evangeliáře, který vznikl okolo roku 860. Jde o bohatě zdobenou knihu, jejíž desky jsou vykládány zlatem, stříbrem, křišťály a drahokamy.

Vystavena je i nejkompletnější sbírka právních textů z předhusitské doby Kniha zemského, městského a jiného práva, která vznikla okolo roku 1413. Návštěvníky může zaujmout také Velislavova bible, Bible kutnohorská či nejstarší dochovaná podoba staropražského znaku Polepšení znaku Starého Města pražského z roku 1475.

"Součet hodnoty všech vystavených faksimile je pět milionů korun," doplnila mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková. I přesto si mohou návštěvníci všechny vystavené publikace prolistovat. Pouze si k tomu musí navléci připravené textilní rukavice anebo si alespoň pečlivě otřít ruce. To aby se knihy příliš neponičily. Kvůli tomu také výstava trvá pouze jedenáct dní.

Zájemci ji mohou navštívit každý den kromě pondělí od 10:30 do 18 hodin. Ve čtvrtek 21. března výstavu doplní přednáška o tom, jak složité je věrnou kopii staré knihy vyrobit. Vstup na výstavu i přednášku je zdarma.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

Žena odložila kojence u domu a odletěla z Česka, venku byl jeden stupeň

Ilustrační snímek

Pražští policisté podezírají z pokusu o vraždu ženu, která nechala šestitýdenní dítě před neobývaným domem v Praze 4....

Další z rubriky

Úhyn ryb v rybníce na Kladensku šetří policie, na vině může být čistička

Mrtvé ryby u elektrárny na Labi

Na hladině rybníka v Žižicích na Kladensku se objevují mrtvé ryby. Majitel Tomáš Jelen jich zde při kontrole nalezl...

Moderní kamerový systém rozezná teroristu a ohlídá i městské parkování

Vladimír Mařík mladší, CertiCon  (09.03.2018)

Magistrát chce v příštích deseti letech posilovat městský kamerový systém. Podle Vladimíra Maříka ml. ze společnosti...

V šesti stanicích metra se ráno zastavily eskalátory, dvě byly uzavřeny

Přibližně v polovině září se uzavře jeden ze dvou výstupů ze stanice metra...

Na šesti stanicích metra vypadly během ranního provozu eskalátory. Stanice Křižíkova a Palmovka byly nakrátko uzavřeny...

Najdete na iDNES.cz