Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kanceláře nad stanicemi metra možná nebudou, DP prověřuje smlouvy

  9:32aktualizováno  9:32
Dopravní podnik zvažuje, že vypoví smlouvy na prodej pozemků nad některými stanicemi metra. Ty chtěl dopravce prodat a nechat soukromé firmy, aby je zvelebily a stavěly tu. Jenže primátor Bohuslav Svoboda si nechal zpracovat analýzu, která prověří výhodnost prodejů.

Stanice metra C Kačerov. | foto: Mobil.iDNES.cz

Podle informací MF DNES se nyní vyhodnocuje výhodnost a možnosti případných vypovědí i dalších smluv - třeba na organizaci výběrových řízení, SMS jízdenky či prodej kuponů v metru.

"Objednali jsme si zpracování znaleckých posudků na prodej pozemků pod vestibuly Palmovka, Kačerov, Vysočanská a Českomoravská. Pokud se ukáže, že jsou tyto projekty nevýhodné pro Dopravní podnik, pokusíme se je vypovědět," řekl šéf Dopravního podniku Vladimír Lich.

Nad stanicí Palmovka chce stavět kanceláře společnost Akvo Praha, která má pozemky zajištěné už od roku 2002. Několik let platila roční nájemné, které činilo jednu korunu za metr čtvereční. Připravená je i kupní smlouva, podle níž má firma zaplatit za pozemek 88 milionů korun. Zda je to výhodný prodej, či ne, má vyhodnotit právě zadaný znalecký posudek.

Dohoda ještě není uzavřena

Kanceláře chtějí postavit firmy Crescon a Asset Bloom také nad stanicemi Kačerov, Českomoravská a Vysočanská. Za pozemky pod každým vestibulem nabídly podle informací MF DNES zhruba mezi dvaceti a třiceti miliony korun.

Co zvažuje DP vypovědět

analyzované smlouvy

marketingové služby 

IT služby 

provoz okének v metru a výdej kuponů na MHD 

SMS jízdenky 

obrazovky v metru 

organizace výběrových řízení 

smlouva na prodej pozemků u stanice metra Palmovka 

prodej pozemků u stanic metra Kačerov, Vysočanská, Českomoravská

Podle Jana Jerie z developerské skupiny Crescon ještě s Dopravním podnikem vůbec nejednali o majetkoprávním vypořádání.

"Teď jsme dostali souhlas techniků DP k projektu a měli bychom začít jednat o podmínkách odkupu. Musíme si říci, kolik zaplatíme za vše, co zbouráme, a zda oni něco zaplatí za věcná břemena," řekl Jerie.

Dopravní podnik podle Jerie zatím nepřišel s požadavkem na zvýšení ceny za pozemky. "Naší snahou je dohodnout se, aby obě strany byly spokojené," dodal.

V tomto případě kupní smlouva ještě uzavřená není, jenže z jiných projektů by se dopravce jen těžko vyvázal. Mezi ty například patří smlouvy na zajištění SMS jízdenek, které platí na dvacet let.

Zakázky pod lupou, ale jinde otevřenost pokulhává

Aby se předešlo pochybnostem, začíná Dopravní podnik zveřejňovat na internetu informace o vyhlášení výběrových řízení, o jejich průběhu až po uzavřené smlouvy. Kromě nových smluv by se tu měly objevit i starší.

"V nejbližších týdnech zavedeme také elektronické aukční nákupy a zveřejňování všech proplacených faktur. Tento systém zcela zamezí pochybným výběrovým řízením," tvrdí primátor Bohuslav Svoboda.

Jenže jinde otevřenost Dopravního podniku pokulhává. Měl by zveřejňovat smlouvy na základě zákona o přístupu k informacím. Přestože podnik například MF DNES jednu vydal, u dalších tří se nepodařilo dodržet termíny vydání.

"Čekalo se na vyjádření druhé smluvní strany. To je povinnost vyplývající ze smluv uzavřených minulým vedením. Jelikož právní povinnost daná rozhodnutím Ústavního soudu podle nás převažuje, poskytneme smlouvy i přes jejich nesouhlas," řekla mluvčí DP Tereza Krásenská.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Pražskou MHD blokovala u Karlova náměstí porucha trolejí

Mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí blokuje dopravu poškozená...

V centru Prahy nejezdily od pátečního rána tramvaje mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova. Kvůli poruše trolejí musely...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz