Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kanceláře nad stanicemi metra možná nebudou, DP prověřuje smlouvy

  9:32aktualizováno  9:32
Dopravní podnik zvažuje, že vypoví smlouvy na prodej pozemků nad některými stanicemi metra. Ty chtěl dopravce prodat a nechat soukromé firmy, aby je zvelebily a stavěly tu. Jenže primátor Bohuslav Svoboda si nechal zpracovat analýzu, která prověří výhodnost prodejů.

Stanice metra C Kačerov. | foto: Mobil

Podle informací MF DNES se nyní vyhodnocuje výhodnost a možnosti případných vypovědí i dalších smluv - třeba na organizaci výběrových řízení, SMS jízdenky či prodej kuponů v metru.

"Objednali jsme si zpracování znaleckých posudků na prodej pozemků pod vestibuly Palmovka, Kačerov, Vysočanská a Českomoravská. Pokud se ukáže, že jsou tyto projekty nevýhodné pro Dopravní podnik, pokusíme se je vypovědět," řekl šéf Dopravního podniku Vladimír Lich.

Nad stanicí Palmovka chce stavět kanceláře společnost Akvo Praha, která má pozemky zajištěné už od roku 2002. Několik let platila roční nájemné, které činilo jednu korunu za metr čtvereční. Připravená je i kupní smlouva, podle níž má firma zaplatit za pozemek 88 milionů korun. Zda je to výhodný prodej, či ne, má vyhodnotit právě zadaný znalecký posudek.

Dohoda ještě není uzavřena

Kanceláře chtějí postavit firmy Crescon a Asset Bloom také nad stanicemi Kačerov, Českomoravská a Vysočanská. Za pozemky pod každým vestibulem nabídly podle informací MF DNES zhruba mezi dvaceti a třiceti miliony korun.

Co zvažuje DP vypovědět

analyzované smlouvy

marketingové služby 

IT služby 

provoz okének v metru a výdej kuponů na MHD 

SMS jízdenky 

obrazovky v metru 

organizace výběrových řízení 

smlouva na prodej pozemků u stanice metra Palmovka 

prodej pozemků u stanic metra Kačerov, Vysočanská, Českomoravská

Podle Jana Jerie z developerské skupiny Crescon ještě s Dopravním podnikem vůbec nejednali o majetkoprávním vypořádání.

"Teď jsme dostali souhlas techniků DP k projektu a měli bychom začít jednat o podmínkách odkupu. Musíme si říci, kolik zaplatíme za vše, co zbouráme, a zda oni něco zaplatí za věcná břemena," řekl Jerie.

Dopravní podnik podle Jerie zatím nepřišel s požadavkem na zvýšení ceny za pozemky. "Naší snahou je dohodnout se, aby obě strany byly spokojené," dodal.

V tomto případě kupní smlouva ještě uzavřená není, jenže z jiných projektů by se dopravce jen těžko vyvázal. Mezi ty například patří smlouvy na zajištění SMS jízdenek, které platí na dvacet let.

Zakázky pod lupou, ale jinde otevřenost pokulhává

Aby se předešlo pochybnostem, začíná Dopravní podnik zveřejňovat na internetu informace o vyhlášení výběrových řízení, o jejich průběhu až po uzavřené smlouvy. Kromě nových smluv by se tu měly objevit i starší.

"V nejbližších týdnech zavedeme také elektronické aukční nákupy a zveřejňování všech proplacených faktur. Tento systém zcela zamezí pochybným výběrovým řízením," tvrdí primátor Bohuslav Svoboda.

Jenže jinde otevřenost Dopravního podniku pokulhává. Měl by zveřejňovat smlouvy na základě zákona o přístupu k informacím. Přestože podnik například MF DNES jednu vydal, u dalších tří se nepodařilo dodržet termíny vydání.

"Čekalo se na vyjádření druhé smluvní strany. To je povinnost vyplývající ze smluv uzavřených minulým vedením. Jelikož právní povinnost daná rozhodnutím Ústavního soudu podle nás převažuje, poskytneme smlouvy i přes jejich nesouhlas," řekla mluvčí DP Tereza Krásenská.
Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

Strážník odmítl odchytit zuboženou kočku, neměl odchytový kurz

Zubožená kočka

Nemám odchytový kurz a nechci se nechat něčím nakazit. Tak reagoval strážník ve Velkém Oseku na prosbu ženy z kočičího...

U trati na Palmovce se oběsil muž, vlaky do centra Prahy nejezdily

U pražské Palmovky na železniční trati byl nalezený muž oběšený na sloupu...

Policie a hasiči ráno zasahovali u pražské Palmovky na železniční trati, kde byl nalezený muž oběšený na sloupu...

Najdete na iDNES.cz