Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po Pražském okruhu se řidiči do Běchovic svezou nejdříve v roce 2019

  20:41aktualizováno  20:41
Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a hradeckou dálnicí D11 se řidiči hned tak nedočkají. Úsek, po kterém mají Prahu objíždět zejména kamiony, bude hotov patrně až v roce 2019.

Po Pražském okruhu z D1 do Běchovic řidiči jen tak nedojedou. (Ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Se zahájením výstavby počítáme kolem roku 2016. Teď magistrát připravuje podklady pro nové schválení zásad územního rozvoje, přičemž ty původní zrušil soud. Pak by mohlo být vydáno nové územní rozhodnutí," řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

To znamená, že stavba, která potrvá dva až tři roky, bude dokončena patrně až v roce 2019. Ministerstvo přitom ještě zkraje letošního roku plánovalo, že stavbu této části urychlí a otevře ji v roce 2016. Jenže chybějí peníze i povolení.

"Stát ignoruje fakt, že Praha je součástí celoevropské dálniční sítě, která vystavuje Pražany problémům s nadměrnou dopravou. Budu o urychlení výstavby znovu jednat s ministrem, případně s premiérem," řekl primátor Bohuslav Svoboda.

Rychlostní silnice vedoucí k Běchovicím je pro Prahu velmi důležitá. Má před ostatními úseky jasnou prioritu a každý odklad její výstavby znamená výrazné odsunutí termínu, kdy se dokončí celý okruh.

Zpoždění stavby nedovolí příštích několik let vytlačit kamiony a další auta mimo město a tím ulevit silnicím metropole obecně.

Připomeňme jen, jak se prakticky ze dne na den proměnila Jižní spojka před dvěma lety, kdy se otevřela značná část okruhu Prahy. Z části jednoho z hlavních tahů městem, kudy pravidelně auta popojížděla dlouhé minuty krokem či stála, se stala relativně spolehlivá silnice, kde auta brzdí jen nárazově hustý provoz.

"Zpoždění výstavby části okruhu k Běchovicím zakonzervuje tristní stav pražské dopravy," míní dopravní odborník Petr Moos.

Stop obchvatu Prahy: další část bude až za sedm let

Podle Moose nastane problém s dopravou v momentě, kdy se postaví Městský okruh, tedy ten vnitřní, dříve než Pražský.

"Původně se předpokládalo, že jako první se postaví Pražský okruh a až následně Městský. Protože po vnějším okruhu má jezdit tranzitní doprava, kterou je potřeba odvést mimo Prahu. Jakmile tuto funkci bude obstarávat okruh vedoucí městem, můžeme čekat další léta těžkostí," upozornil Moos.

Také stavba části Městského okruhu se, tentokrát kvůli nedostatku peněz v městské kase, zpožďuje, Praha chystá levnější a rychlejší alternativu. Místo silnic převážně zahloubených v tunelech chce spojit Jižní spojku s tunelem Blanka po trase dnešní Průmyslové a Kbelské ulice s napojením přes ulici V Holešovičkách. Tuhle možnost teď město prověřuje a podle náměstka primátora Josefa Noska by potřebné úpravy na těchto silnicích mohly být hotové do tří let.

Město sem tak svede mnoho dalších aut, a to ve chvíli, kdy tu nebude Pražský okruh a zátěž nepůjde rozmělnit.

Zpoždění stavby dálničního spojení mezi D1 a Běchovicemi vadí také obyvatelům Spořilova. Bez tohoto úseku jim pod okny budou dál jezdit kamiony, které po Spořilovské ulici jezdí mnohem častěji od otevření dálnice, která propojila plzeňskou D5 a D1.

"Myslím, že rok 2019 je termín, který bude platit, pokud vše půjde dobře, ale může to být mnohem později, pokud vůbec," řekla Jana Růžičková z občanského sdružení SOS Spořilov.

Nosek slibuje, že město uleví Spořilovské ulici už v polovině příštího roku. "Připravujeme stavební úpravy se zaměřením na rekonstrukci mostu v ulici Ke garážím," uvedl Nosek. Oprava mostu na Kačerově by umožnila, aby část kamionů nejezdila přes Spořilovskou, ale po ulici 5. května.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

V Libni a Karlíně se trénovalo na povodně, testovaly se zábrany i čerpadla

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhalo v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Izraelská ambasáda sídlí v přísně střeženém domě s keramickou fasádou

Velvyslanectví Izraele

Trochu Izraele lze spatřit jen kousek od stanice Hradčanská. A to nejen proto, že v kachlíčkované stavbě v Badeniho...

Najdete na iDNES.cz