Stavba protipovodňových hrází začala v Zálezlicích až deset let po záplavách.

Stavba protipovodňových hrází začala v Zálezlicích až deset let po záplavách. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Stavba hráze začala v Zálezlicích 10 let po povodni. Dohlíží paralympionik

  • 1
Mělnická obec Zálezlice, kterou před 10 lety zásadním způsobem poničila velká voda, se konečně dočká protipovodňového valu. Jeho stavba právě začala. Patronem se stal paralympionik ze sousední vesnice, který má podobný osud jako Zálezlice. Proto si ho místní vybrali, aby na výstavbu hráze "dohlédl".

Jiří Suchánek pochází ze sousedního Chlumína, nyní bydlí v Liberci. Ve čtvrtek přijel do Zálezlic, aby jako patron stavbu symbolicky odstartoval.

Když před deseti lety přišly povodně, byl už na invalidním vozíku. Autonehoda se mu stala v září před 13 lety. Dostal smyk jen několik metrů od domova. Zlomil si krční páteř, má postižené nohy i ruce.

Podobně, jako se obyvatelé Zálezlic nevzdali a nechtěli nechat polorozpadlou vesnici srovnat se zemí, se po nehodě díky své vůli dokázal dostat ze dna i on. Letos dokonce poprvé reprezentoval v Londýně Českou republiku na paralympiádě ve stolním tenise.

"Znám ho dlouho, ale napadlo mě to, když jsem o něm četl v novinách. Došlo mi to spojení s námi, i když v jeho případě je to nevratné. Je to bojovník, před kterým smekám. Když jsem se dozvěděl, že byl na olympiádě, tak se to ještě umocnilo," řekl starosta Zálezlic Jiří Čížek.

Jiří Suchánek si na zkázu Zálezlic živě pamatuje. "Když jsem viděl Zálezlice po povodni, byl to šok. Nejen kvůli té spoušti, ale mluvil jsem se spolužáky ze školy, kterým spadly domy, nevěděli, co a jak bude, kdo jim pomůže. Lidé se v tom hodně topili, a to je to spojení, proč jsem se stal patronem hráze. Taky jsem zpočátku nevěděl, co bude," vzpomíná.

Zálezlice budou do roka chráněny před stoletou povodní

Obec Zálezlice patřila v roce 2012 mezi nejvíce postižená místa České republiky a stala se jedním ze symbolů povodní. Protipovodňová hráz má vesnici ochránit před stoletou vodou, tedy takovou, jaká přišla právě před deseti lety. Výstavba bariér za téměř 47 milionů korun skončí za rok.

Protipovodňová hráz bude sestávat ze dvou na sebe kolmých valů, které budou přes 1 500 metrů dlouhé a čtyři metry vysoké. "Zásadně zvýší současnou míru ochrany obce z pětileté vody na úroveň povodně ze srpna 2002," uvedl ředitel státního podniku Povodí Labe Marián Šebesta.

Plán umístění ochranného valu kolem Zálezlic.

Při záplavách spadlo v Zálezlicích 121 domů, zhruba dvě třetiny obce. Voda kromě toho poničila rozvody elektřiny, pouliční osvětlení, silnice, kanalizaci, čističku, vodovod i fotbalový stadion. Škody se tehdy podle Povodí Labe vyšplhaly na zhruba 150 milionů korun.

Podle ministra zemědělství Petra Bendla je ochrana před vodou v Zálezlicích nutná. Ministerstvo podle něj letos do protipovodňové ochrany v Česku investovalo přes dvě miliardy korun a dotace na tyto stavby jsou pro něj i přes vládní úspory prioritou.

Středočeský kraj patřil v roce 2002 k nejpostiženějším regionům, škody dosáhly téměř 14,3 miliardy korun. Voda zaplavila na sto obcí, smetla nebo vážně poškodila stovky domů a zaplavila řadu průmyslových podniků, poškodila infrastrukturu a způsobila obrovské ekonomické i ekologické škody.