Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé stáli tři hodiny ve frontě, aby mohli vidět Zlatou bulu sicilskou

  11:23aktualizováno  11:23
V neděli měli lidé poslední šanci vidět na vlastní oči jeden z nejvzácnějších dokumentů české historie - Zlatou bulu sicilskou. Po čtyři dny byla vystavena v Národním archivu na pražském Chodovci. Za tu dobu si ji přišlo prohlédnout na osm tisíc lidí. O víkendu se před archivem tvořila až dvousetmetrová fronta.

Originál Zlaté buly sicilské si lidé mohli prohlédnout Národního archivu na pražském Chodovci. | foto: Jiří Meixnervideo.iDNES.cz

"Přišli jsme 40 minut před otevřením a fronta už v tu dobu měřila asi sto metrů," popsala zážitek z nedělního rána návštěvnice Anna Roubová. Řada na ni a její rodinu přišla okolo poledne. Ještě hůř na tom byli ti, kteří dorazili po poledni. Čekáním strávili skoro čtyři hodiny.

Kdo si vzpomněl na poslední chvíli a dorazil až odpoledne, měl smůlu. "Okolo třetí hodiny odpoledne musela policie frontu ukončit, protože ti lidé by to do šesti večer, kdy zavíráme, vůbec nestihli," uvedla ředitelka archivu Eva Drašarová.

Fotogalerie

Obdobné to prý bylo i v předešlých dnech. "Zájem jsme čekali spíše až od pátku, ale lidé chodili už ve čtvrtek. Stáli tu ještě před otevřením," dodala.

Ostraha pouštěla do budovy skupinky po 15 osobách. Aby bylo střídání skupinek co nejplynulejší, rozdávali pracovníci archivu lidem čekajícím ve frontě kopii buly s překladem jejího textu z latiny. Zdaleka se však nedostalo na všechny.

Každého návštěvníka čekala při vstupu do budovy kontrola. Policie prověřovala, zda u sebe nemají zbraně. Následovala krátká přednáška o historii Zlaté buly sicilské a na závěr přišla pětiminutová prohlídka v klimatizovaném sále. Přístroje tu udržovaly teplotu na 20 stupních a vlhkost na 55 procentech.

Delší výstava by dokument zničila

Zlatá bula sicilská

Vydána byla 26. září 1212 v Basileji římským a sicilským králem a budoucím císařem Fridrichem II. ve prospěch českého panovníka Přemysla Otakara I. Bula, jejíž součástí jsou další dvě listiny, potvrzovala práva a výsady českých králů vůči římské říši. Garantovala mimo jiné vnitřní nezávislost českého státu, nedílnost království a především dědičný královský titul pro českého panovníka.

"Když se na to zadíváš, tak v tom jde plynule číst. Už jsem na druhém řádku," upozorňovala mladá dívka svou matku, když si bulu prohlížely. To však už do nich strkali další zájemci, kteří chtěli dokument také detailně prostudovat. Zaujalo je například, že část textu je orámovaná. "To budou jména těch svědků," dohadoval se pár a zkoumal přitom překlad buly.

Přestože byl o výstavu tak velký zájem, není prý možné listinu vystavit na delší dobu. "Návštěvníci v sále neustále zvyšují vlhkost i teplotu. Pergameny by to nevydržely. Ty čtyři dny byly maximum," vysvětlila Drašarová.

Kromě Zlaté buly sicilské vystavil archiv ještě dvě související listiny a také bulu vydanou Karlem IV. v roce 1348, v níž panovník potvrdil a rozšířil některá ustanovení Zlaté buly sicilské.

Ta byla vydána 26. září 1212 v Basileji římským a sicilským králem a budoucím císařem Fridrichem II. ve prospěch českého panovníka Přemysla Otakara I. Garantovala mimo jiné nedílnost království a především dědičný královský titul pro českého panovníka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Před Národní muzeum se vracejí sloupy s lampami a korunovanou lví hlavou

Umělecký kovář Zdeněk Grausam a jeho kolega Petr Cadrik, kteří na sloupy před...

Před Národním muzeem v Praze se v těchto dnech zvedají dva více než dvacetimetrové sloupy. Po letech se vracejí na své...

Zdrogovaný řidič MHD dostal vyhazov, pervitinu koupil přes padesát gramů

Zfetovaný řidič schoval drogy na kolo autobusu

Pražský dopravní podnik ukončil pracovní poměr s řidičem autobusu MHD, kterého ve středu přistihli policisté pod vlivem...

Zfetovaný řidič MHD chtěl jet pro cestující, policie u něj našla pervitin

Ilustrační snímek

Pražští policisté ve středu zadrželi řidiče autobusu městské hromadné dopravy, který byl pod vlivem drog. Muž měl u...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz