Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé stáli tři hodiny ve frontě, aby mohli vidět Zlatou bulu sicilskou

  11:23aktualizováno  11:23
V neděli měli lidé poslední šanci vidět na vlastní oči jeden z nejvzácnějších dokumentů české historie - Zlatou bulu sicilskou. Po čtyři dny byla vystavena v Národním archivu na pražském Chodovci. Za tu dobu si ji přišlo prohlédnout na osm tisíc lidí. O víkendu se před archivem tvořila až dvousetmetrová fronta.

Originál Zlaté buly sicilské si lidé mohli prohlédnout Národního archivu na pražském Chodovci. | foto: Jiří Meixnervideo.iDNES.cz

"Přišli jsme 40 minut před otevřením a fronta už v tu dobu měřila asi sto metrů," popsala zážitek z nedělního rána návštěvnice Anna Roubová. Řada na ni a její rodinu přišla okolo poledne. Ještě hůř na tom byli ti, kteří dorazili po poledni. Čekáním strávili skoro čtyři hodiny.

Kdo si vzpomněl na poslední chvíli a dorazil až odpoledne, měl smůlu. "Okolo třetí hodiny odpoledne musela policie frontu ukončit, protože ti lidé by to do šesti večer, kdy zavíráme, vůbec nestihli," uvedla ředitelka archivu Eva Drašarová.

Fotogalerie

Obdobné to prý bylo i v předešlých dnech. "Zájem jsme čekali spíše až od pátku, ale lidé chodili už ve čtvrtek. Stáli tu ještě před otevřením," dodala.

Ostraha pouštěla do budovy skupinky po 15 osobách. Aby bylo střídání skupinek co nejplynulejší, rozdávali pracovníci archivu lidem čekajícím ve frontě kopii buly s překladem jejího textu z latiny. Zdaleka se však nedostalo na všechny.

Každého návštěvníka čekala při vstupu do budovy kontrola. Policie prověřovala, zda u sebe nemají zbraně. Následovala krátká přednáška o historii Zlaté buly sicilské a na závěr přišla pětiminutová prohlídka v klimatizovaném sále. Přístroje tu udržovaly teplotu na 20 stupních a vlhkost na 55 procentech.

Delší výstava by dokument zničila

Zlatá bula sicilská

Vydána byla 26. září 1212 v Basileji římským a sicilským králem a budoucím císařem Fridrichem II. ve prospěch českého panovníka Přemysla Otakara I. Bula, jejíž součástí jsou další dvě listiny, potvrzovala práva a výsady českých králů vůči římské říši. Garantovala mimo jiné vnitřní nezávislost českého státu, nedílnost království a především dědičný královský titul pro českého panovníka.

"Když se na to zadíváš, tak v tom jde plynule číst. Už jsem na druhém řádku," upozorňovala mladá dívka svou matku, když si bulu prohlížely. To však už do nich strkali další zájemci, kteří chtěli dokument také detailně prostudovat. Zaujalo je například, že část textu je orámovaná. "To budou jména těch svědků," dohadoval se pár a zkoumal přitom překlad buly.

Přestože byl o výstavu tak velký zájem, není prý možné listinu vystavit na delší dobu. "Návštěvníci v sále neustále zvyšují vlhkost i teplotu. Pergameny by to nevydržely. Ty čtyři dny byly maximum," vysvětlila Drašarová.

Kromě Zlaté buly sicilské vystavil archiv ještě dvě související listiny a také bulu vydanou Karlem IV. v roce 1348, v níž panovník potvrdil a rozšířil některá ustanovení Zlaté buly sicilské.

Ta byla vydána 26. září 1212 v Basileji římským a sicilským králem a budoucím císařem Fridrichem II. ve prospěch českého panovníka Přemysla Otakara I. Garantovala mimo jiné nedílnost království a především dědičný královský titul pro českého panovníka.
Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

Dva Nizozemce poslal soud kvůli útoku na číšníka do vazby, tři vyhostil

Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek projednával trest pro pětici Nizozemců,...

Soud potrestal první členy skupiny cizinců, kteří o víkendu napadli a vážně zranili číšníka v Praze. Tři Nizozemci...

Další z rubriky

Autobus MHD nepojede, řidiče pobodal hmyz. A náhradníci nejsou

Autobus. Ilustrační foto

Druhým dnem bojuje dopravce Arriva v Praze s nedostatkem řidičů autobusů. Ve středu odpoledne navíc jednoho ze šoférů...

V pražské Krči prasklo potrubí, voda podemlela chodník

V pražské Krč prasklo potrubí. (26.42018)

V ulici Zelený Pruh v pražské Krči odpoledne prasklo vodovodní potrubí. Voda podemlela část chodníku a silnice. Opravy...

Zastupitelé o Libeňském mostu nerozhodnou, neprošel program

Pražský Libeňský most v lednu 2016

Ačkoliv pražští radní za ANO a ČSSD podpořili záměr zbourat Libeňský most kvůli jeho špatnému stavu a na jeho místě a...

Najdete na iDNES.cz