Nově by se na výstavišti mohly konat i koncerty. (Ilustrační snímek)

Nově by se na výstavišti mohly konat i koncerty. (Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Výstaviště v Lysé slaví. Po 20 letech chce začít s kulturou

  • 0
Před dvaceti lety vznikla první hala, před patnácti druhá a loni k nim přibyla další. Areál jediného středočeského výstaviště v Lysé nad Labem stále roste a růst nejspíš ještě nepřestane. Vedení výstaviště chce nově pořádat také kulturní akce. Kvůli nim by tam mohla vzniknout zastřešená aréna.

Část pozemků téměř v centru města je ještě volná. Právě na nich by se v budoucnu mohly pořádat koncerty a další kulturní akce. Alespoň podle představ současného ředitele výstaviště Ondřeje Matouše a zakladatele areálu a většinového vlastníka v jedné osobě Jiřího Odcházela.

„Rádi bychom postavili nový vstup do areálu z Masarykovy ulice. Jeho součástí by bylo zázemí pro obchodní jednání i kavárna a v areálu by mohla také vzniknout krytá aréna s jevištěm,“ poodhalil plány ředitel s tím, že stavět by se mohlo za pět let. Podle Matouše však záleží i na přístupu města.

Má výstaviště platit městu více, nebo naopak zaslouží úlevy?

Firma nyní splácí novou halu za padesát milionů korun a radnici odvádí patnáct procent z každé vstupenky, což prý dělá milion a dvě stě tisíc ročně.

U kulturních akcí by si ale Matouš představoval nulové odvody, jinak by prý nebylo možné pokrýt náklady na provoz a honoráře.

Páté místo v zemi

Loňská návštěvnost srovnatelných výstavních akcí.

Výstaviště České Budějovice

  • Země živitelka 99 679 lidí

Výstaviště Litoměřice

  • Zahrada Čech cca 80 tisíc lidí

Výstaviště Flora Olomouc

  • Flora cca 75 tisíc lidí

Výstaviště Floria Kroměříž

  • Floria Jaro 61 260 lidí

Výstaviště Lysá nad Labem

  • Zemědělec (jaro) cca 35 tisíc lidí

„Zatím uvažujeme o tom, že bychom prostory pronajímali i jiným pořadatelům, třeba pro koncerty a natáčení filmů. Dvě akce máme nyní rozjednané,“ prozradil bez dalších podrobností Matouš. O plánech se šéf areálu detailně radí se zakladatelem, ten se však k rozvoji výstaviště vyjadřovat odmítl.

Nápady na rozšíření a úlevy na příspěvcích se naopak příliš nepozdávají zástupkyni starosty Lysé nad Labem Marcele Chloupkové. Prý by pro ně ruku rozhodně nezvedla. „Naopak si myslím, že by se firma měla více podílet na úklidu v okolí, protože se tam během výstav hromadí odpadky,“ konstatovala.

Uznává, že díky výstavišti si udělalo město reklamu po celém Česku, ale zároveň tvrdí, že jeho dalšímu rozšiřování brání omezené možnosti parkování. Stávající parkoviště, jak říká, nestačí.

Lepší parkování postaví město u nádraží

S tím však ředitel výstaviště nesouhlasí. Podle něj se ulice zaplňují nejvýše jednou ročně při nejnavštěvovanější akci – výstavě Zemědělec. Firma navíc u nové haly postavila nové parkoviště pro sto dvacet aut.

Také radnice vznik dalšího parkoviště řeší. Mělo by vzniknout na pozemcích vedle nádražní budovy, kde nyní už lidé stejně parkují.

Jeho výstavba však vázne kvůli majetkovým poměrům. Pozemky patří Českým drahám, s nimiž by je radnice chtěla vyměnit za jiné. Jednání se ale táhne již osm let a podle místostarostky se o projektu nejspíš rozhodne až po volbách.

V té době by už také mohlo být jasno, jestli bude muset výstaviště odvádět stále stejně peněz. Nyní se v jeho areálu koná přes třicet výstav a veletrhů ročně, na které podle ředitele loni zamířilo dvě stě padesát tisíc lidí.