Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival PragueCon na Výstavišti může pohřbít nevýhodná smlouva

  18:08aktualizováno  18:08
Vstupenky jsou stále v prodeji, přípravy pokračují, ale zda se první ročník popkulturního festivalu PragueCon 2018 zaměřeného na fanoušky sci-fi a fantasy uskuteční, je stále ve hvězdách. Přitom má odstartovat už koncem září. Smlouva je údajně nastavená nevýhodně a má nejspíš i další nedostatky.

Výstaviště v pražských Holešovicích. | foto: Pavel TůmaMetro.cz

Hlavním problémem je smlouva, kterou ohledně pořádání akce podepsalo vedení městské společnosti Výstaviště Praha, a která je nevýhodně nastavená. 

Případné ztráty má hradit Výstaviště, naopak pokud by festival vykázal zisk, dělil by se rovným dílem mezi městskou společnost a organizátora.

Nastalou situací se měla rada města původně zabývat už v červenci, ale došlo na to až tento týden v úterý. 

„Z logiky věci není smlouva výhodná. Pokud nedojde k její nápravě, měly by být vyvozeny personální a trestněprávní důsledky,“ pohrozil po jednání vedení města radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL), který má Výstaviště ve své gesci.

Toho rada města zároveň pověřila, aby oficiálně vyzval vedení městské společnosti k urychlenému vyřešení celého problému.

Smlouva může být neplatná

Navíc podle právní analýzy, kterou si aktuálně nechalo Výstaviště Praha zpracovat, by podepsaná smlouva nemusela být platná vůbec. „Smlouva jako taková je pravděpodobně neplatná, protože byla zřejmě antedatována,“ říká k závěrům expertů Wolf.

To znamená, že byla opatřena dřívějším datem, než byla ve skutečnosti podepsána. Dokazovat to má fakt, že identifikace ochranné známky PragueCon už byla ve smlouvě zanesena, přitom podle uvedeného data v té době ještě nebyla registrována.

Na tyto nejasnosti už koncem května upozornil také tehdejší předseda dozorčí rady Výstaviště Pavel Vyhnánek (Praha 7 sobě). Protože rada města nezačala problém okamžitě řešit, na svoji funkci ještě v červnu rezignoval.

Nyní podle svých slov vítá, že se věci radní věnují, ale mělo se tak prý stát mnohem dřív. „Vedení města musí jasně vyjádřit souhlas, nebo nesouhlas s touto akcí a vzít na vědomí její rozsah a všechna rizika s ní spojená,“ dodává Vyhnánek. To se ale ani v úterý nestalo.

Nejprve bude představenstvo znovu příslušné dokumenty prověřovat. Podle vyjádření radního Wolfa by se mělo o osudu akce definitivně rozhodnout během příštích dvou týdnů.

Nicméně primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která Vyhnánka nahradila v dozorčí radě, už v polovině července doporučila festival zrušit kvůli nedostatečnému finančnímu krytí.

Možné scénáře jsou nyní tři. Podle toho nejčernějšího by se PragueCon opravdu neuskutečnil, druhou možností je upravit stávající smlouvy, aby Výstaviště neneslo veškerá rizika. Třetí variantou, kterou se organizátoři také vážně zabývají, je uspořádat akci až za rok.

Smlouvy nebyly v registru

Rada v úterý také projednávala další nedostatky v řízení Výstaviště z nedávné minulosti. Zásadním pochybením bylo zejména nezveřejnění zhruba 95 procent všech uzavřených smluv v registru smluv, jak to ukládá zákon. To se změnilo až teprve nyní.

„Stávající členové představenstva nám potvrdili, že tyto chyby už byly napraveny. A všechny smlouvy, které nepodléhají obchodnímu tajemství, byly do registru vloženy,“ říká radní s tím, že ty zbylé by podle něj být zveřejněny neměly, aby se konkurentům v oblasti výstavnictví nedostaly do rukou informace o cenách za pronájmy, na jejichž základě by pak měli možnost přetáhnout klienty na svoji stranu.

Kvůli všem těmto pochybením odvolala dozorčí rada v polovině července předsedu představenstva Výstaviště Pavla Klašku a jeho křeslo zůstává i nadále prázdné. To by se však mělo změnit, neboť jeho nástupce brzy vzejde z výběrového řízení. Kdy přesně se tak stane, zatím jasné není.

„Chceme představenstvo doplnit samozřejmě co nejdříve, aby Výstaviště mohlo plnohodnotně fungovat. Zásadní pro mě je, aby to byl plně kompetentní odborník, pod kterým bude společnost skvěle fungovat a nebudou se opakovat chyby z minulosti,“ uzavírá primátorka a zároveň členka dozorčí rady této městské společnosti.



Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...



Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Další z rubriky

Muž doprovodil ženu domů, při pokusu o znásilnění jí zlomil čelist

Cizinec při pokusu o znásilnění ženě zlomil čelist

Pražská policie vyšetřuje pokus o znásilnění, ze kterého je podezřelý rusky mluvící cizinec. Lstí se dostal do bytu...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Dopravní podnik v Praze od září změní jízdní řád a přidá zastávky

Ilustrační snímek

Dopravní podnik od začátku září zavede změny provozu linek městské hromadné dopravy. Změny se tak dotknou tramvají,...

Najdete na iDNES.cz