Kouzlo první republiky středočeských budov odhalí výstava

  7:42aktualizováno  15:47
V souvislosti s výročím 100 let samostatného státu připravil Národní památkový ústav výstavu Architektura ve službách první republiky. Její regionální část, zaměřená na prvorepublikové skvosty ve Středočeském kraji, je až do konce listopadu k vidění v mělnickém Masarykově kulturním domě.

Prvorepublikové koupaliště ve Mšeně | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Městské lázně ve Mšeně, zámecká zahrada v Lánech, Zemská průmyslová škola v Mladé Boleslavi, nymburské krematorium či husitský kostel v Čáslavi, to je jen část staveb, které reprezentují výstavu architektury první republiky.

Národní památkový ústav (NPÚ) vybral celkem osmnáct staveb, které prezentuje na deseti panelech. Neřídil se přitom datem jejich vzniku, ale jejich účelem. A tak například art-deco městské lázně ve Mšeně prezentují oblast sportu a rekreace, mladoboleslavská Zemská průmyslová škola zastupuje školská zařízení, hydroelektrárna v Poděbradech technické stavby a husitský kostel v Čáslavi objekty sakrální. 

Mezi vybranými stavbami jsou také úřední a společenské domy, bankovní a obchodní domy, krematorium, most, továrna či lázeňská sanatoria a hotely, kterých je hned několik v Poděbradech. Všechny stavby vznikly v éře Československé republiky 1918–1938, tedy v období spjatém s dynamickým poválečným průmyslovým rozvojem.

Fotogalerie

„Výběr objektů pro výstavu byl skutečně těžký, a to hlavně z důvodu velkého množství kvalitní prvorepublikové architektury ve Středočeském kraji. Snažili jsme se zvolit ty nejkvalitnější stavby reprezentující jednotlivé tematické okruhy. Řídili jsme se pochopitelně našimi znalostmi a také citem,“ řekla MF DNES Hana Prixová Dvorská, spoluautorka výstavy.

Výstava, která byla již dříve k vidění v Městské knihovně v Praze a v zahradách pod Pražským hradem, přináší reprezentativní průřez nejzajímavějšími kulturními památkami a pro návštěvníky může být i tipem, kam by se mohli jet příště podívat, byť většinu staveb mohou obdivovat jen zvenčí.

Na výstavu se ovšem dostaly i stavby, které kulturními památkami prohlášené nejsou. Přinejmenším zatím. 

„K umělecko-historickému zhodnocení architektury z první poloviny 20. století dochází postupně a proces návrhů a prohlášení staveb za kulturní památky může být mnohdy poměrně komplikovaný a zdlouhavý,“ vysvětluje Dvorská. Na výstavě je tak například prezentována i takzvaná Morákova vila z Nespek na Benešovsku.

„Postupně dochází k podávání návrhů k prohlášení architektonicky hodnotných staveb za kulturní památky. Od roku 2005 jsou prováděny výzkumy moderní architektury, které míru poznání a počet návrhů na kulturní památky značným způsobem posunuly. Například v roce 2017 se tři prvorepublikové stavby ve Středočeském kraji staly národní kulturní památkou. Konkrétně se jedná o hydroelektrárnu v Poděbradech, krematorium v Nymburce a Zemskou průmyslovou školu v Mladé Boleslavi,“ uvádí Dvorská. Kolik prvorepublikových památek v kraji existuje, lze podle Dvorské jen těžko přesně vyčíslit. Těch, kterým se dostává označení kulturní památka, je zhruba 50 až 60.

Zlatá éra stavitelství

Hodnota a jedinečnost meziválečné architektury spočívá především v kombinaci stylů a přístupů i rozmanitosti jejího použití. Výstavbě veřejných budov udával tón národní sloh, který kombinoval modernu, kubismus a folklorní odkazy. Jiným způsobem stavěla soukromá bohatá klientela, která začala oceňovat nový směr – funkcionalismus, jinak konzervativnější stavebníci, dávající přednost postupům minulosti.

„Prvorepubliková architektura patří do zlaté éry československého stavitelství, zejména pak funkcionalistické stavby ze 30. let dosahovaly světové úrovně. Cyklus výstav Architektura ve službách první republiky chce připomenout toto slavné období, v němž architektura hrála významnou roli při utváření národní identity nově vzniklého státu,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa  Goryczková.

Architektonická výstava v Mělníku

Meziválečnou architekturu v mělnickém Masarykově kulturním domě představuje i...

Meziválečnou architekturu v mělnickém Masarykově kulturním domě představuje i výstava s názvem Prvorepubliková architektura na Mělníku ve fotografii. Mělnický fotograf Mirek Pásek pro ni zachytil ty nejzajímavější stavby z tohoto období, které se ve městě na soutoku Labe a Vltavy nacházejí. Málo jich rozhodně není. „V období první republiky vznikla na Mělníku řada staveb, které stojí za pozornost. Hlavní myšlenkou výstavy je představit tuto architekturu prostřednictvím velkoformátových fotografií,“ uvádí k výstavě Radka Kareisová, ředitelka Mělnického kulturního centra. 

Kromě Masarykova kulturního domu se může Mělník pochlubit například také prvorepublikovým okresním úřadem, poštou, záložnou, školou, Husovým domem a několika vilami.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Tragikomedie. Fotbalová Sparta je zase v rozkladu a terčem vtipů

Trenér fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný zadumaně sleduje výkon svých svěřenců na...

Naběhl na hřiště v nastaveném čase, poprvé v ligové sezoně. Ani nestačil kopnout do balonu, dřív ho měl v ruce než na...

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

VIDEO: Lupiči s pistolí zabili čerpadlářku, policie hledá dva podezřelé

V čerpací stanici na Mělnicku zemřela po loupežném přepadení prodavačka...

Středočeští kriminalisté vyšetřují od časného rána loupežné přepadení, při kterém zemřela prodavačka z čerpací stanice...

Vyřítili se přímo z dálnice a narazili do kamionu u pumpy, zemřeli dva lidé

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

K tragické dopravní nehodě došlo v neděli večer na čerpací stanici u dálnice D5 na Berounsku. Osobní auto tam narazilo...

Další z rubriky

Praha nebude budovat P+R parkoviště na Zličíně, rozhodlo vedení města

Parkoviště by mělo zastřešit Rozvadovskou spojku (21.6.2017)

Nové vedení pražského magistrátu nebude pokračovat v plánu minulé rady vybudovat na Zličíně nad Rozvadovskou spojkou...

Výstava Tata Bojs v Praze zavede diváky zpátky do začátků kapely

Bubeník Tata Bojs a výtvarník Milan Cais si výstavu pečlivě připravil. „Bohužel...

Populární kapela Tata Bojs slaví své třicáté narozeniny netradičně: výstavou v centru současného umění DOX v...

Celníci si posvítili na bleší trhy v Praze, hledali padělky i dlužníky

Celníci spolu s policisty kontrolovali bleší trhy v ulici U Elektry v Praze 9....

Celníci spolu s policisty od rána kontrolovali bleší trhy v ulici U Elektry v Praze 9. U jednoho prodejce našli padělky...

Najdete na iDNES.cz