Kouzlo první republiky středočeských budov odhalí výstava

  7:42aktualizováno  15:47
V souvislosti s výročím 100 let samostatného státu připravil Národní památkový ústav výstavu Architektura ve službách první republiky. Její regionální část, zaměřená na prvorepublikové skvosty ve Středočeském kraji, je až do konce listopadu k vidění v mělnickém Masarykově kulturním domě.

Prvorepublikové koupaliště ve Mšeně | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Městské lázně ve Mšeně, zámecká zahrada v Lánech, Zemská průmyslová škola v Mladé Boleslavi, nymburské krematorium či husitský kostel v Čáslavi, to je jen část staveb, které reprezentují výstavu architektury první republiky.

Národní památkový ústav (NPÚ) vybral celkem osmnáct staveb, které prezentuje na deseti panelech. Neřídil se přitom datem jejich vzniku, ale jejich účelem. A tak například art-deco městské lázně ve Mšeně prezentují oblast sportu a rekreace, mladoboleslavská Zemská průmyslová škola zastupuje školská zařízení, hydroelektrárna v Poděbradech technické stavby a husitský kostel v Čáslavi objekty sakrální. 

Mezi vybranými stavbami jsou také úřední a společenské domy, bankovní a obchodní domy, krematorium, most, továrna či lázeňská sanatoria a hotely, kterých je hned několik v Poděbradech. Všechny stavby vznikly v éře Československé republiky 1918–1938, tedy v období spjatém s dynamickým poválečným průmyslovým rozvojem.

Fotogalerie

„Výběr objektů pro výstavu byl skutečně těžký, a to hlavně z důvodu velkého množství kvalitní prvorepublikové architektury ve Středočeském kraji. Snažili jsme se zvolit ty nejkvalitnější stavby reprezentující jednotlivé tematické okruhy. Řídili jsme se pochopitelně našimi znalostmi a také citem,“ řekla MF DNES Hana Prixová Dvorská, spoluautorka výstavy.

Výstava, která byla již dříve k vidění v Městské knihovně v Praze a v zahradách pod Pražským hradem, přináší reprezentativní průřez nejzajímavějšími kulturními památkami a pro návštěvníky může být i tipem, kam by se mohli jet příště podívat, byť většinu staveb mohou obdivovat jen zvenčí.

Na výstavu se ovšem dostaly i stavby, které kulturními památkami prohlášené nejsou. Přinejmenším zatím. 

„K umělecko-historickému zhodnocení architektury z první poloviny 20. století dochází postupně a proces návrhů a prohlášení staveb za kulturní památky může být mnohdy poměrně komplikovaný a zdlouhavý,“ vysvětluje Dvorská. Na výstavě je tak například prezentována i takzvaná Morákova vila z Nespek na Benešovsku.

„Postupně dochází k podávání návrhů k prohlášení architektonicky hodnotných staveb za kulturní památky. Od roku 2005 jsou prováděny výzkumy moderní architektury, které míru poznání a počet návrhů na kulturní památky značným způsobem posunuly. Například v roce 2017 se tři prvorepublikové stavby ve Středočeském kraji staly národní kulturní památkou. Konkrétně se jedná o hydroelektrárnu v Poděbradech, krematorium v Nymburce a Zemskou průmyslovou školu v Mladé Boleslavi,“ uvádí Dvorská. Kolik prvorepublikových památek v kraji existuje, lze podle Dvorské jen těžko přesně vyčíslit. Těch, kterým se dostává označení kulturní památka, je zhruba 50 až 60.

Zlatá éra stavitelství

Hodnota a jedinečnost meziválečné architektury spočívá především v kombinaci stylů a přístupů i rozmanitosti jejího použití. Výstavbě veřejných budov udával tón národní sloh, který kombinoval modernu, kubismus a folklorní odkazy. Jiným způsobem stavěla soukromá bohatá klientela, která začala oceňovat nový směr – funkcionalismus, jinak konzervativnější stavebníci, dávající přednost postupům minulosti.

„Prvorepubliková architektura patří do zlaté éry československého stavitelství, zejména pak funkcionalistické stavby ze 30. let dosahovaly světové úrovně. Cyklus výstav Architektura ve službách první republiky chce připomenout toto slavné období, v němž architektura hrála významnou roli při utváření národní identity nově vzniklého státu,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa  Goryczková.

Architektonická výstava v Mělníku

Meziválečnou architekturu v mělnickém Masarykově kulturním domě představuje i...

Meziválečnou architekturu v mělnickém Masarykově kulturním domě představuje i výstava s názvem Prvorepubliková architektura na Mělníku ve fotografii. Mělnický fotograf Mirek Pásek pro ni zachytil ty nejzajímavější stavby z tohoto období, které se ve městě na soutoku Labe a Vltavy nacházejí. Málo jich rozhodně není. „V období první republiky vznikla na Mělníku řada staveb, které stojí za pozornost. Hlavní myšlenkou výstavy je představit tuto architekturu prostřednictvím velkoformátových fotografií,“ uvádí k výstavě Radka Kareisová, ředitelka Mělnického kulturního centra. 

Kromě Masarykova kulturního domu se může Mělník pochlubit například také prvorepublikovým okresním úřadem, poštou, záložnou, školou, Husovým domem a několika vilami.Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Po nehodě na Benešovsku zemřel řidič, dvě děti se vážně zranily

Tragická dopravní nehoda se stala v pátek kolem půl jedenácté dopoledne na...

U Vlašimi na Benešovsku narazilo po 15. hodině osobní auto do stromu. Řidič po nehodě zemřel. Dvě vážně zraněné děti...

Soused uprchlé mamby volal strážníky na hada ve sklepě, byl gumový

Ilustrační snímek

Pražští strážníci se ve čtvrtek vrátili do Hlubočep hledat dalšího hada. Nedaleko místa, kde utekla mamba zelená, se...

Soud zprostil obžaloby policistu, který loni autem srazil dívku

Policisté poskytují první pomoc ženě, kterou v neděli krátce po druhé hodině...

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zprostil obžaloby policistu, který loni na konci října srazil ženu před pražským...

Najdete na iDNES.cz