Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výzkum ložisek plynu na Berounsku podle geologů zničí chráněné podzemí

  18:43aktualizováno  18:43
Proti těžbě plynu z břidlic na Berounsku se nepostavili pouze místní obyvatelé. Přidalo se k nim už také dvacet dva vědců, mezi nimi řada geologů. Podle nich už jen průzkum ložisek plynu znamená v podzemí Českého krasu významné ekologické riziko.

Údolí řeky Berounky u Tetína v Českém krasu | foto: Profimedia.cz

"Vyjadřujeme vážné znepokojení nad záměrem firmy Basgas Energia Czech provést průzkum možného výskytu kapalných a plynných uhlovodíků - zejména tzv. břidlicového plynu v průzkumném území Berounka," píše se ve výzvě, jejíž text je na stránkách České geologické společnosti.

Mezi podepsanými jsou pedagogové z Karlovy univerzity, z České zemědělské univerzity, odborníci, kteří pracují v Národním muzeu v Praze, v České geologické službě i v Geologickém ústavu Akademie věd.

"Vystoupili jsme jako občané České republiky s tím, že naše stanovisko není stanoviskem univerzit nebo České geologické služby a dalších institucí, ve kterých pracujeme. Jednáme za sebe také proto, že musíme jednat rychle. Firmy Get a Basgas totiž velice rychle postupují," vysvětlil jeden ze signatářů, Jiří Frýda z České geologické služby.

Firma Basgas podala na ministerstvo životního prostředí žádost o průzkum. Česká firma Get s ní spolupracuje.

V průzkumném území je 250 chráněných jeskyní

Prohlášení vědců, mezi kterými je například Vojtěch Janoušek, Petr Budil, Karel Žák, Jindřich Hladil nebo Leona Koptíková, v pěti bodech shrnuje rizika, která mohou Berounsko potkat.

Geologická struktura oblasti podle nich vylučuje úspěšné použití takzvaného hydraulického štěpení, ke kterému by firma sáhla nejen při těžbě, ale už i při průzkumu. Podzemí Berounska je totiž velmi složité, plné tektonických zlomů a komplikovaných struktur. I po dvousetletém výzkumu zůstává částečně neznámé. Podle vědců nelze mít v takových podmínkách těžební metodu pod kontrolou.

Odborníci píší, že v průzkumném území je více než 250 jeskyní chráněných zákonem a několik desítek krasových pramenů, z nichž některé jsou využívané jako zdroje pitné vody. Do přírody Českého krasu by zasáhl už jen samotný průzkum, o který firma žádá.

"Průzkum se nedá udělat jinak, než že se území do požadovaných hloubek navrtá. A k tomu musí vyjet těžká technika. Do uvažovaného území ale často nevedou žádné cesty, protože je to první a druhá zóna chráněné krajinné oblasti," upozorňuje geolog Frýda.

Proti se staví i obyvatelé a některé obce

Podle dostupné dokumentace průzkum obvykle spočívá také v poloprovozním testu. Už při něm těžaři vpouští pod zem chemikálie, které používají k těžbě.

Vědci upozorňují, že na území, které si firma vyhlédla, je několik chráněných oblastí, včetně národních přírodních rezervací Koda a Karlštejn. "Na takto významném území musí být zájmy ochrany přírody nadřazeny nad zájmy ekonomické," píší.

Proti těžbě se již postavili obyvatelé a někteří starostové, kteří už prohlásili, že jejich obce pošlou svůj nesouhlas s průzkumem ministerstvu životního prostředí, které posuzuje žádost firmy Basgas Energia. Čeští zástupci těžařů už dříve uvedli, že dobývání plynu je prověřenou a bezpečnou metodou. Po světě se podle nich ročně provádí 35 tisíc vrtů.

Někteří z autorů prohlášení a další odborníci se v pátek sejdou v Berouně se starosty dotčeného území. To začíná jižně od Berouna, táhne se severovýchodně k hranicím Prahy a má 92,6 čtverečního kilometru.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Lídr Pirátů doufá v pražskou vládu bez kmotrů, tramvaje by vedl okruhem

Kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib, Piráti.(17.9.2018)

Nebudou jen křiklouny z opozice. Lídr Pirátů Zdeněk Hřib je přesvědčen, že jeho strana zvládne i vládnout. Vystudovaný...

V noci zasáhl Prahu silný vítr, hasiči vyjeli k padesáti případům

Silný vítr v noci zasáhl Prahu, hasiči vyjeli k padesáti případům. (21. 9. 2018)

V pátek od půl osmé večer zasáhl západní a severní část Prahy silný vítr, který vyvracel převážně stromy. Do pražských...

V Libni a Karlíně se trénuje na povodně, až do večera bude omezený provoz

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhá v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Najdete na iDNES.cz