Petr Hulinský odejde z představenstev městských firem. Ilustrační

Petr Hulinský odejde z představenstev městských firem. Ilustrační | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Vzdáme se placených funkcí v představenstvech, slíbili pražští politici

  • 2
Šéf pražské ČSSD Petr Hulinský v pondělí prohlásil, že už nebude sedět v představenstvu žádné z firem navázaných na město. Funkcí se možná vzdají i další zastupitelé. Problém bude ale s "dinosaury".

Předseda pražské ČSSD Petr Hulinský slíbil, že už nebude v představenstvech, kde bral i několik milionů ročně. Jeho stranický kolega Miroslav Poche také uvažuje, že opustí dobře placenou židli v dozorčí radě Pražské energetiky.

Kdo se chce vzdát postů

Petr Hulinský (ČSSD)
Pražská energetika, PRE distribuce a Pražská teplárenská, kde ročně dostával 2-5 milionů. Celkem bral 12,3 milionu. Postů se chce vzdát.

Miroslav Poche (ČSSD)
Ročně bral v dozorčí radě Pražské energetiky 1,5-1,6 milionu. Celkem 4,8 milionu. Chce se funkce vzdát.

KDO NECHCE ODEJÍT

Martin Langmajer (ODS)
Nejvíce dostával v představenstvu PRE distribuce (1,1 mil. Kč v roce 2009) a za dozorčí radu Kolektory Praha (v roce 2007 1,6 milionu Kč).

Milan Jančík (dříve ODS)
Ročně dostával zhruba 2,6 milionu. Nejvíce v Pražské energetice.

A ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) už rezignoval a vzdal se postů, jež mu každý rok vynášely přes dva miliony.

Koalice ODS a ČSSD má údajně interní dohodu, že jejich zastupitelé budou sedět jen v dozorčích radách a za menší peníze.

"Neměli by být v představenstvech," říká primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a dodává, že pravidlo má platit ve firmách, kde město vlastní všech sto procent akcií, i v těch, kde má jen menší podíl. V představenstvu mají sedět odborníci.

Odměny můžou být až milion a půl

O tom, jak konkrétně bude systém fungovat a kolik budou za práci dostávat, jednal v pondělí klub ODS. "Podle zisku nebo počtu zaměstnanců firem spočítáme, jak se odměny v průměru pohybují. Pak se dohodneme na jejich výši. Předpokládám, že budou nižší," upřesnil Milan Richter (ODS).

V čistě městských firmách se odměny v dozorčích radách pohybují asi od tří do deseti tisíc za měsíc. Mnohem vyšší sumy padají ve firmách, kde má magistrát část akcií. Podle informací MF DNES se odměny v těchto radách oproti současnosti sníží a mohly by se pohybovat do maximální výše dvaceti pěti tisíc. Dnes to přitom mohlo být jako v případě Pocheho i 1,5 milionu ročně.

"Ještě jsme o tom v klubu ČSSD nejednali, ale myslím, že odejdu," odpověděl Poche na dotaz, zda zůstane v dozorčí radě. Jeho kolega Hulinský byl ráznější: "Já určitě v žádném představenstvu sedět nebudu."

Město u bývalých politiků členství v radách ovlivnit nemůže

"Zlaté" vedlejší výdělky si chtějí ponechat například bývalý radní Martin Langmajer (ODS) či exstarosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS). "Už nejsem politik, dokonce už ani nejsem členem ODS. Je věcí hlavního města, jak bude přes PRE Holding ovlivňovat činnost Pražské energetiky," naznačil Jančík, že nové vedení radnice má jen málo možností, jak jeho setrvání v Pražské energetice ovlivnit.

Na stejnou okolnost upozornil i Langmajer. "Na to nemá vliv ani pan primátor. Rozhoduje to, zda jsem pro společnost přínosný. Myslím, že mám zkušenosti," dodal.

Langmajer je v představenstvu firmy PRE distribuce a v Kolektorech Praha. Tuto společnost Praha vlastní a nová vláda své zástupce brzy vymění. A vymění i bývalé zastupitele v dalších svých firmách.

Ve společnostech, kde má Praha jen část akcií, bude jednat s ostatními majiteli o změně pravidel. A třeba i o snížení odměn pro politiky. Tato změna však potrvá déle.