Vzhůru na gplf! Ilustrační foto.

Vzhůru na gplf! Ilustrační foto. | foto: www.prosper-golf.cz

Vzhůru na trávník. V Praze je nejvíc fotbalistů a golfistů

  • 0
Co mají společného fotbal a golf? Samozřejmě upravený trávník. Pak je tu ale ještě věc: právě tyto sporty jsou nejoblíbenější mezi pražskými registrovanými sportovci.

Fotbal a golf (nepočítáme-li rekreační soutěže) mají největší členské základny. Ten však uvádí pouze registrované sportovce, není možné spočítat, kolik cyklistů vyjíždí o víkendu na silnice, kolik in-line bruslařů vyráží na dráhy a kolik amatérských squashistů či badmintonistů chodí pravidelně hrát.

"Sportuje se jinak než v minulosti, neorganizovaně. Vznikla spousta komerčních sportovišť, na kterých můžete hrát, aniž byste působili v nějakém oddílu," říká Karel Malý, předseda Pražské tělovýchovné unie, která sdružuje přibližně 160 tisíc sportovců.

Díky takovému počtu má hlavní město výsadní postavení mezi ostatními uniemi. "Nevím, jak je to ve Středočeském kraji, jinak je ale Praha dominantní," upozorňuje Malý.

Zájem roste především o florbal, kterému se věnuje čím dál více hráčů. Tento fakt hodně ovlivňují školy, které ho často zařazují do osnov, a finanční nenáročnost - stačí hokejka, míček, obyčejné oblečení a můžete vyrazit na hřiště.

"Zájem o florbal raketově roste. Pro mladé lidi je hodně atraktivní," říká Malý. "Zvyšuje se také počet golfistů, v Praze vyrůstají nová hřiště," dodává.

Registrovaných golfistů je v metropoli už přes deset tisíc. Ani takový počet se ale neblíží k fotbalu. V téměř každé pražské obci najdete hřiště. Fotbalistů, které eviduje Sokol nebo Pražská tělovýchovná unie, je přes 25 tisíc. Slavoje, Sokoly, Čechie, Viktorie,... jednoznačné prvenství!

Realitou však je, že zájem o fotbal klesá. Trenéři mládežnických týmů často marně bojují s nezájmem dětí, které mají v hlavním městě daleko více lákadel než v jiných krajích.

"V současnosti přichází méně dětí než dříve. Bylo by lepší, kdybychom si mohli vybírat. Nyní to však nejde, musíme přijímat všechny zájemce. Ale pozor! Tenhle trend se týká i Sparty a Slavie," upozorňuje Vít Caudr, šéftrenér mládeže na Meteoru.

Ještě hůř je na tom hokej, který se s nezájmem potýká v daleko větším měřítku. Zatímco v minulosti si mohli trenéři z dětí na náboru vybírat, teď dorazí jen pár zájemců.

Pro někoho je hokej časově příliš náročný, pro jiného zase drahý. Počet malých hokejistů se neustále zmenšuje. Hokejový svaz přitom spustil projekty, které by měly do mládežnických týmů přinést finance. Z těch se však často přilepšuje týmům dospělých.

"Já bych si rozhodně nedovolil tvrdit, že se sportuje méně než dřív. Rozdíl je v tom, že mladí už nesportují organizovaně, nemusejí být zapsáni v žádných klubech," hledá důvody Malý.

Na volbu dětí má vliv několik faktorů: dostupnost sportovišť, cenové relace, úspěchy českých reprezentantů a především: "Z mé dlouholeté zkušenosti vím, že vztah ke sportu se formuje především v rodině," dodává Malý.

A jaké sporty mají Praze nejmenší členkou základnu? Pražská tělovýchovná unie registruje jediného hráče go a devět hráčů petanque.