Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VZP přestane nemocnici v Brandýse platit lůžkovou chirurgii, ta hrozí soudem

  20:39aktualizováno  20:39
Boj nemocnice v Brandýse nad Labem s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou se vyostřuje. VZP totiž nemocnici oznámila, že s ní od Nového roku neprodlouží smlouvu na lůžkovou chirurgii. Zprávu pak zaslala i okolním nemocnicím a středočeské záchrance. Brandýská nemocnice se rozhodla podat na VZP trestní oznámení.

Brandýská nemocnice. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Nemocnice s dlouhodobě špatnou pověstí, kterou v minulosti několikrát přiživil i hejtman David Rath, těžko zlepšuje svůj kredit. Současný majitel brandýské nemocnice v Praze-východ Petr Švikovský se potýká s problémy, jejichž řešení je v nedohlednu.

Všeobecná zdravotní pojišťovna navíc neprodloužila nemocnici smlouvu na lůžkovou chirurgii, což majitel nemocnice, která je již rok v insolvenci, považuje za vyloženou podpásovku.

"Smlouva na lůžkovou chirurgii byla uzavřena na jeden rok, do 31. prosince 2011. VZP neobdržela od nemocnice žádost o prodloužení této smlouvy a po analýze se rozhodla ve smlouvě nepokračovat. Chirurgickou péči může nadále nemocnice poskytovat v režimu jednodenní chirurgie," vysvětlila Marcela Mommersová ze středočeské pobočky VZP.

Švikovský chce VZP, která je v Brandýse dominantním partnerem financujícím 75 procent veškeré zdravotní péče, žalovat. "Je to jen jejich výmysl, zfalšovali nějaké pasportizace a nechtějí nám proplácet akutní chirurgii. Tvrdí, že nesplňujeme personální vybavení, což není pravda. Takže jim to budeme účtovat jako akutní péči, kterou jsou ze zákona povinni na základě vystavených faktur proplatit," reaguje na rozhodnutí VZP Švikovský.

Jinými slovy, lůžkovou chirurgii chce nemocnice poskytovat i nadále ve stejném rozsahu pro všechny klienty zdravotních pojišťoven včetně VZP. Švikovský navíc tvrdí, že smlouva na lůžkovou chirurgii byla uzavřená do konce letošního roku, nikoli loňského.

Záchranka prý nemocnici často objíždí

Obyvatelé Brandýsa se k nemocnici stavějí spíš nedůvěřivě. Nejen kvůli podezřelé privatizaci, ale i kvůli fluktuaci lékařů. "Nešla bych tam ani s bradavicí na noze a nikoho bych tam neposlala. Známý tam nedávno čekal na ambulanci několik hodin," říká obyvatelka nedalekých Čelákovic, která brandýskou nemocnici dobře zná. Přístup personálu si však někteří pacienti pochvalují.

Co se stalo v Brandýse

Petr Švikovský převzal nemocnici na podzim 2010. Koupil totiž zadluženou firmu PP Hospitals, která nemocnici vlastní. Nemocnici chtěl rozšířit a zlepšit její pověst. Na začátku roku 2011 zahájil Krajský soud v Praze s firmou insolvenční řízení. Švikovský však všechny pohledávky odmítá. Od té doby má nemocnice problémy s vyplácením mezd, které chodí zaměstnancům se zpožděním. Také proto během posledních měsíců z nemocnice odešlo několik lékařů. Nemocnice si v současnosti stěžuje na snížené platby od VZP. Dlouhodobě prý bez těchto peněz nemůže fungovat.

Informaci o ukončení smlouvy na lůžkovou chirurgii poslala pojišťovna nemocnicím v okolí Brandýsa i středočeské záchrance. Ta sem však podle jejího ředitele Martina Houdka s vážnějšími případy téměř nejezdí.

"Už jednou jsem to do médií řekl a klidně to zopakuji. My brandýskou nemocnici spíš objíždíme, vozíme tam jen ty nejběžnější a jasné případy, kdy jde o drobná poranění. Jakmile máme podezření na závažnější stav, který potřebuje víc vyšetřit, jedeme do Mladé Boleslavi nebo do Prahy. V Brandýse není CT, neurolog nebo oční," podotýká Houdek.

Ředitele záchranky podle jeho slov překvapilo, že o změně smluvního vztahu mezi nemocnicí a VZP neinformovala záchranku sama nemocnice.

Na převzetí části brandýských pacientů se pomalu připravují i okolní nemocnice. Do Mladé Boleslavi pacienti z tohoto regionu jezdí už teď. A připravují se i v Mělníku. "Máme dostatečné kapacity. Když se na nás lidé obrátí, tak je ošetříme," říká ředitel nemocnice Tomáš Jedlička. Nemocnice se v této souvislosti spojí také s praktickými lékaři z Brandýsa a okolí, kterým nabídne své služby. "Pokud budou chtít, mohou své pacienty posílat k nám," doplnil Jedlička.

Situací se budou zabývat i právníci Středočeského kraje

Když se za bývalého majitele nemocnice lůžková chirurgie změnila v jednodenní, hrozila nemocnici desetimilionová pokuta za uzavřené oddělení. Z privatizační smlouvy totiž plyne pětiletá lhůta, během níž musí být rozsah péče v nemocnicích zachován. Tato "pětiletka" vyprší teprve v létě letošního roku.

Švikovský lůžkovou chirurgii obnovil na podzim roku 2010, a to i díky tomu, že do nemocnice přišlo několik chirurgů z neratovické nemocnice. Někteří z nich už jsou ale zase zpátky.

Aktuální situaci kolem lůžkové chirurgie v Brandýse teď budou kvůli možné pokutě řešit krajští právníci. Nemocnici by pokuta nehrozila, pokud by omezení provedla VZP a ne majitel. Situace však není zcela jednoznačná.

"Nyní se obrátíme na VZP s oficiálním dotazem, jak to celé v této věci ve skutečnosti je, a na podkladě oficiální zprávy VZP rozhodneme o dalším postupu. Záležitost budou posuzovat hlavně právníci," říká mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Mladý řidič přejel chodce v Kosmonosech a ujel, pak se policii přiznal

Mladý řidič zabil chodce na silnici v Kosmonosech. (24.9.2018)

Mladoboleslavská policie vyšetřuje tragickou nehodu, která se stala v neděli ve večerních hodinách v Kosmonosech. Mladý...

Vrtulník odvezl žáka základní školy v Příbrami, zranil se pádem z výšky

U školy v Příbrami spadl žák z výšky a poranil se. Letěl pro něj vrtulník....

Vrtulník záchranářů odpoledne přistál před školou v Příbrami. Jeden z žáků si tam poranil páteř, když spadl z výšky.

Advantage Consulting, s.r.o.
HELP DESK SPECIALIST WITH DUTCH

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz