Pražská Nemocnice na Bulovce (ilustrační snímek)

Pražská Nemocnice na Bulovce (ilustrační snímek) | foto: Nemocnice Bulovka

Útočili na nemocnici hackeři? Bulovka se obrátila na bezpečnostní úřad

  • 2
Pražská nemocnice Na Bulovce se domnívá, že se do její počítačové sítě pokusili nabourat hackeři. Informatik během služby v noci na čtvrtek zjistil nestandardní chování systému a odhalil přihlášení zvenčí. Nemocnice se proto obrátila na Národní bezpečnostní úřad. Data pacientů zůstala údajně nedotčena.

K napadení počítačové sítě hackery mělo dojít kolem třetí hodiny ranní.

"Podle všech indicií došlo k útoku na počítačovou síť zvenčí. Přítomný informatik situaci vyhodnotil jako rizikovou, a proto okamžitě odpojil systém od vnějšího prostředí a navíc odpojil i jednotlivá pracoviště mezi sebou, aby nedošlo k úniku či mazání dat," sdělil mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Nemocnice teď podle jeho slov spolupracuje s Národním bezpečnostním úřadem na vyhodnocování situace.

Radek Holý z Národního bezpečnostního úřadu ČTK potvrdil, že úřad s nemocnicí spolupracuje. "My jsme je požádali, ať to všechno zmapují a ať nám pošlou vše, co se jim podaří získat z vnitřních zdrojů," uvedl Holý. Podle něj pak bude NBÚ získané informace analyzovat. "Ta analýza může trvat 20 minut, ale také třeba dva měsíce," podotkl.

Už nyní lze však říct, že data z nemocničního systému zůstala nedotčena. "Od jedenácté hodiny dopolední začaly znovu fungovat nemocniční informační systémy, připojení na internet bylo obnoveno odpoledne," dodal Šalek.

Podle něj to zatím vypadá, že nešlo o útok hackerů s cílem získat nějaká konkrétní data či smazat důležité informace. "Pravděpodobně šlo o jakýsi kybernetický vandalismus, tedy o princip: přijít, udělat zmatek a zmizet," popsal Šalek.

Nemocnice mohla přijít o data i fungující přístroje

Pokud by však šlo o skutečně cílený útok na počítačovou síť, mohla by nemocnice například přijít o zdravotnická data. "A to by byl velký problém. Újmu by pochopitelně utrpěli zejména pacienti, protože lékař neinformovaný o jejich diagnóze či způsobech léčby by je mohl léčit jen s velkými obtížemi. Musely by se třeba znovu dělat už jednou provedená vyšetření a podobně," vysvětlil mluvčí.

Komplikace by nastaly i kvůli nepropojení jednotlivých pracovišť. "Na jednom místě vás například zrentgenují a snímky pak pošlou vašemu lékaři do jeho ordinace. Stejné je to i s výsledky laboratorních vyšetření. A když nefunguje počítačová síť, musel by lékař chodit všude s vámi, aby získal informace o vašem stavu. A to by samozřejmě značně zpomalilo celý proces," doplnil Šalek.

Navíc pokud by útok hackerů trval delší dobu, nastal by problém i s některými přístroji. Například CT má vlastní paměť, do které se snímky ukládají. Když však nefunguje vnitřní počítačová síť, paměť se zahlcuje a přístroj nemůže dál fungovat.

"V našem případě naštěstí nic takového nehrozilo, protože hackeři se dostali na dva servery určené pro cvičné věci, které se teprve odtud dostávají do plně funkčního systému. Ale přece jen to je vstup do počítačové sítě a útočníci odtud mohli pokračovat dál, pokud by je naši informatici nezastavili," řekl Šalek.

Pokud se útok potvrdí, nemocnice podá trestní oznámení

Vedení nemocnice o situaci informovalo i svého zřizovatele, tedy ministerstvo zdravotnictví, a také pražskou záchrannou službu, aby běžné případy rovnou vozila do jiných nemocnic.

"Ani v noci, ani během čtvrtečního dopoledne nebyla, i přes určitá omezení, zdravotní péče o pacienty ohrožena. Pouze v několika případech museli být pacienti přeobjednáni na náhradní termín," uvedl mluvčí.

Pokud se potvrdí, že se skutečně jednalo o útok hackerů, podá nemocnice trestní oznámení na neznámého pachatele.