Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíce sokolů míří do Prahy, kde předvedou i velkolepý průvod městěm

  18:30aktualizováno  18:30
Ulice Starého Města v neděli dopoledne zaplní víc než deset tisíc sokolů a další tisíce diváků. XV. všesokolský slet po šesti letech opět odstartuje velkolepým průvodem Prahou. Řidiči a cestující budou centrum města čtyři hodiny objíždět.

Sokolský slet, ilustrační snímek | foto: Roman ČejkaMF DNES

"Tak už je to tu! Všesokolský slet," zvolají tisíce sokolů a vyrazí na tradiční průvod Prahou. Už ráno se bude zhruba deset tisíc členů ve stejnokrojích a s prapory řadit v dolní části Václavského náměstí, aby v 10 hodin vyrazili ulicí 28. října a Národní k Vltavě a k náměstí Jana Palacha.

"Účastní se všech dvaačtyřicet sokolských žup v Česku a sokolové z několika států světa a čtyř kontinentů," říká hrdě náčelník ČOS v Praze Miroslav Vrána.

Slet vrcholí ve čtvrtek a pátek

Tímto tradičním aktem začne šestidenní program sletu, který vyvrcholí ve čtvrtek večer a v pátek odpoledne hromadným vystoupením cvičenců na fotbalovém stadionu Slavie v Edenu. Dohromady jich bude deset a půl tisíce.

Kromě dalších doprovodných akcí, na které Pražané narazí po celém městě (program zde), se samozřejmě mohou podívat na zástupy sokolů v ulicích. "Diváků vždy stojí podél trasy tisíce a je to velký zážitek," láká Vrána.

Letos je to ale výjimečné i proto, že Sokol slaví 150. výročí svého založení. "Na cvičení se těším vždy, ale průvod je něco navíc. Koneckonců je to jednou za šest let," popisuje své pocity dlouholetá členka Sokola Pankrác Libuše Dutnarová. Do této organizace vstoupila v roce 1929, když jí byly čtyři. Slet bez průvodu si nikdo nedokáže představit.

Sokolové s prapory, pozor na tramvajové troleje!

Ještě za první republiky a těsně po válce sletem žila celá Praha. Vyzdobená okna, prapory na stožárech, spousta lidí v ulicích. "Sokol byl neodmyslitelně spjat s národem, součást života. A my tento pocit chceme po čtyřiceti letech komunistického režimu v rámci možností obnovit," vysvětluje náčelník Vrána a přidává jednu zajímavou perličku.

Výběr z programu

1. července
Sletový průvod 10:00 -13:00
Průvod s lampiony od Tyršova domu na Újezdě směrem na petřínskou rozhlednu 21:30

5. července
Slavnostní zahájení a hromadné vystoupení v SynotTip Aréně v Edenu od 21:00

6. července
Hromadné vystoupení a slavnostní závěr sletu od 14:00

Sokolové budou cvičit každý den na různých místech a představí třeba i loutková divadla.

"Prapory, které v průvodu poneseme, mají kovové hroty, takže musíme dávat velký pozor, abychom se nedotkli tramvajových trolejí v místech, kde jsou níže, tedy třeba u Karlova mostu."

Vzhledem k tomu, že ulice zaplní davy lidí, musí se řidiči i cestující v tramvajích připravit na čtyřhodinovou uzavírku ulic, kde průvod projde. Jedná se zejména o Národní třídu, Smetanovo nábřeží, Křížovnickou ulici, zmíněné náměstí Jana Palacha, kde bude u Rudolfina stát tribuna. Odtud sokolové zamíří ulicí 17. listopadu a Širokou přes Pařížskou na Staroměstské náměstí. Tady průvod skončí. Uzavírka trasy je naplánována v neděli od 10 do 13 hodin.

Řidiče navedou na objízdné trasy šipky. Pravý břeh Vltavy objedou přes Jiráskův most a Malou Stranu po levém nábřeží až k Čechovu mostu. Připravují se i policisté. "V dotčených místech budeme řídit dopravu," uvedl šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Dolínek pražským radním navrhne, aby se Libeňský most zboural

Pražský Libeňský most v lednu 2016

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) předloží v úterý radním ke schválení plán na zbourání Libeňského mostu...

Garáže pod Prašným mostem se nakonec otevřou v červnu

Vjezd do podzemních garáží na pražské Letné se otevře v sobotu v osm hodin ráno.

Garáže pod Prašným mostem, které mají kapacitu 303 míst a třetina z nich bude pro obyvatele Prahy 6, se nakonec otevřou...

Po srážce auta s vlakem na Příbramsku pro řidiče letěl vrtulník

Ke střetu osobního auta a vlaku na železničním přejezdu v Jincích na Příbramsku...

Na železničním přejezdu v Jincích na Příbramsku se odpoledne střetl vlak s osobním autem. Zraněného řidiče přepravil do...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz