Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z centra Prahy zmizí nevzhledné lavičky a koše, nahradí je designové

  19:39aktualizováno  19:39
Praha už nechce mít ulice plné nevzhledných odpadkových košů nebo laviček. I tento drobný mobiliář má být po vzoru zahraničních měst "šitý na míru" historickému centru metropole. Jeho podobu by měli navrhnout studenti vysokých škol.

Z centra Prahy by měly zmizet nevzhledné lavičky a odpadkové koše. Ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MF DNES

Až na některé křiklavé výjimky z centra Prahy zmizely ošuntělé fasády domů, nevábná zákoutí či věčně záplatované asfaltové chodníky, které nahradila tradiční kamenná mozaika. Něco ale české metropoli stále chybí. Kultivovaný městský mobiliář, jako jsou odpadkové koše či lavičky.

I v tom však magistrát chystá nápravu. "Jednou z prvních věcí, které jsem začal řešit, je manuál tvorby veřejného prostoru po vzoru významných světových metropolí," říká primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Magistrát prý zpracovává návod, podle něhož se má vzhled ulic a plácků ve městě měnit.

"Na nejbližším zasedání rady bude předložen koncept tohoto dokumentu. Termín konečné verze je pak stanoven na začátek roku 2014," dodává primátor.

Nevkusné nádoby vyrobené z betonu postávají na okraji chodníku křivolaké uličky Starého Města či na dlažbě Staroměstského náměstí. Lavičky rozmístěné po centru Prahy někde překvapí kýčovitými záhyby své konstrukce, jinde svou robustností dávají vzpomenout na předrevoluční dobu jakéhosi designového půstu.

To se historických městech západní Evropy prakticky nevidí. Podoba těchto drobných prvků městského mobiliáře není přitom podle odborníků malichernost. I tyto maličkosti utvářejí vzhled města.

"Problematika mobiliáře je komplikovaná v tom, že památkově chráněná území jsou velmi rozmanitá a není možné do nich aplikovat jen jeden druh," vysvětluje ředitel magistrátního odboru památkové péče Jiří Skalický.

Praha chce oslovit studenty vysokých škol

Hlavní město má proto v plánu vyzvat ke spolupráci studenty vysokých škol. Vysokoškoláci by měli zpracovat jak změny stávajícího "zařízení", tak návrh nového včetně jeho umístění.

"Projekt by měl být součástí širšího záměru, který zahrnuje práci s celým exteriérem památkově chráněných území v Praze. Tím myslím značení, označení vstupů, doplnění informačního systému a tak dále," upřesňuje Skalický. Podle něj je nutná také širší spolupráce s městskými částmi či dalšími magistrátními organizacemi a městskými firmami. "Je to však běh na dlouhou trať," dodává.

U drobného městského mobiliáře lze celkem radikální změny sledovat na Václavském náměstí. "Zmizely velmi staré betonové odpadkové koše. Jsou tam nové, kovové, které mají díky menším otvorům jakousi obranu proti vybírání," připomíná tradiční neduh města Karel Doubek, ředitel hotelu Adria a člen Sdružení Nového Města.

Ovšem zároveň upozorňuje, že už i na tyto "sofistikované" koše si lidé, kteří z nich vytahují odpadky, nalezli recept, i když pracný: pomocí kličky je rozmontují. Nicméně podle Doubka se o kovové nádoby město denně stará a čistí je.

"Plány máme i s lavičkami. Zatím jsme je natřeli, ale do budoucna chceme, aby se na nich jen nesedělo, ale aby plnily i estetickou, dokonce uměleckou funkci," tvrdí Doubek. Sdružení místních podnikatelů zatím nechce své plány upřesnit, čeká, až se po politické výměně na magistrátu situace uklidní. Inspiraci prý hledá také v zahraničí.

Autor:


Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Další z rubriky

Primář mladoboleslavské LDN se učí arabsky, aby mohl poznávat památky

Posláním primáře LDN v Mladé Boleslavi Jiřího Janovského (na snímku) je vracet...

Jiří Janovský vede Léčebnu dlouhodobě nemocných (LDN) v Klaudiánově nemocnici, málokoho by ale napadlo, že ještě před...

VIDEO: Co čumíš, řekl muž cestujícímu v metru. Pak ho zbil pěstmi

Napadení v metru na Náměstí Míru

Pražská policie vyšetřuje konflikt, který se odehrál před týdnem v metru linky A ve stanici Jiřího z Poděbrad. Muž s...

VIDEO: Páskou i vizitkou. Takto řidiči na letišti mění SPZ, parkují zdarma

Řidiči někdy zakrývají celé číslo, například vizitkou. (16.8.2018)

Někteří řidiči používají nelegální způsob, jak ušetřit za parkování na Letišti Václava Havla. Aby se vyhnuli placení...

Najdete na iDNES.cz