Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z centra Prahy zmizí nevzhledné lavičky a koše, nahradí je designové

  19:39aktualizováno  19:39
Praha už nechce mít ulice plné nevzhledných odpadkových košů nebo laviček. I tento drobný mobiliář má být po vzoru zahraničních měst "šitý na míru" historickému centru metropole. Jeho podobu by měli navrhnout studenti vysokých škol.

Z centra Prahy by měly zmizet nevzhledné lavičky a odpadkové koše. Ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MF DNES

Až na některé křiklavé výjimky z centra Prahy zmizely ošuntělé fasády domů, nevábná zákoutí či věčně záplatované asfaltové chodníky, které nahradila tradiční kamenná mozaika. Něco ale české metropoli stále chybí. Kultivovaný městský mobiliář, jako jsou odpadkové koše či lavičky.

I v tom však magistrát chystá nápravu. "Jednou z prvních věcí, které jsem začal řešit, je manuál tvorby veřejného prostoru po vzoru významných světových metropolí," říká primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Magistrát prý zpracovává návod, podle něhož se má vzhled ulic a plácků ve městě měnit.

"Na nejbližším zasedání rady bude předložen koncept tohoto dokumentu. Termín konečné verze je pak stanoven na začátek roku 2014," dodává primátor.

Nevkusné nádoby vyrobené z betonu postávají na okraji chodníku křivolaké uličky Starého Města či na dlažbě Staroměstského náměstí. Lavičky rozmístěné po centru Prahy někde překvapí kýčovitými záhyby své konstrukce, jinde svou robustností dávají vzpomenout na předrevoluční dobu jakéhosi designového půstu.

To se historických městech západní Evropy prakticky nevidí. Podoba těchto drobných prvků městského mobiliáře není přitom podle odborníků malichernost. I tyto maličkosti utvářejí vzhled města.

"Problematika mobiliáře je komplikovaná v tom, že památkově chráněná území jsou velmi rozmanitá a není možné do nich aplikovat jen jeden druh," vysvětluje ředitel magistrátního odboru památkové péče Jiří Skalický.

Praha chce oslovit studenty vysokých škol

Hlavní město má proto v plánu vyzvat ke spolupráci studenty vysokých škol. Vysokoškoláci by měli zpracovat jak změny stávajícího "zařízení", tak návrh nového včetně jeho umístění.

"Projekt by měl být součástí širšího záměru, který zahrnuje práci s celým exteriérem památkově chráněných území v Praze. Tím myslím značení, označení vstupů, doplnění informačního systému a tak dále," upřesňuje Skalický. Podle něj je nutná také širší spolupráce s městskými částmi či dalšími magistrátními organizacemi a městskými firmami. "Je to však běh na dlouhou trať," dodává.

U drobného městského mobiliáře lze celkem radikální změny sledovat na Václavském náměstí. "Zmizely velmi staré betonové odpadkové koše. Jsou tam nové, kovové, které mají díky menším otvorům jakousi obranu proti vybírání," připomíná tradiční neduh města Karel Doubek, ředitel hotelu Adria a člen Sdružení Nového Města.

Ovšem zároveň upozorňuje, že už i na tyto "sofistikované" koše si lidé, kteří z nich vytahují odpadky, nalezli recept, i když pracný: pomocí kličky je rozmontují. Nicméně podle Doubka se o kovové nádoby město denně stará a čistí je.

"Plány máme i s lavičkami. Zatím jsme je natřeli, ale do budoucna chceme, aby se na nich jen nesedělo, ale aby plnily i estetickou, dokonce uměleckou funkci," tvrdí Doubek. Sdružení místních podnikatelů zatím nechce své plány upřesnit, čeká, až se po politické výměně na magistrátu situace uklidní. Inspiraci prý hledá také v zahraničí.

Autor:Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

Žena odložila kojence u domu a odletěla z Česka, venku byl jeden stupeň

Ilustrační snímek

Pražští policisté podezírají z pokusu o vraždu ženu, která nechala šestitýdenní dítě před neobývaným domem v Praze 4....

Další z rubriky

Praha navezla na některá náměstí protiteroristické zábrany, kvůli trhům

Vedení hlavního města nechalo u ústí Pařížské ulice na Staroměstské náměstí z...

Pražský magistrát nechal kvůli velikonočním trhům na Václavské náměstí a na náměstí Republiky preventivně instalovat...

VIDEO: Bagry zbouraly půlku mostu u Brandýsa nad Labem, D10 už opět jezdí

Bourání mostu na dálnici D1 u obce Psáře (17. srpna 2013).

V noci na neděli museli řidiči objíždět část dálnice D10 u Brandýsa nad Labem, kde dělníci bourali polovinu mostu. Vše...

Praha neustoupí, střechu pasáže na Budějovické definitivně čeká demolice

Střecha pasáže u metra Budějovická je v havarijním stavu, magistrát proto...

Bezvýsledná jednání se tento týden změnila ve válku slov. Magistrát a vedení Domu bytové kultury (DBK) se vzájemně...

Najdete na iDNES.cz