Z centra Prahy by měly zmizet nevzhledné lavičky a odpadkové koše. Ilustrační snímek

Z centra Prahy by měly zmizet nevzhledné lavičky a odpadkové koše. Ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MF DNES

Z centra Prahy zmizí nevzhledné lavičky a koše, nahradí je designové

  • 22
Praha už nechce mít ulice plné nevzhledných odpadkových košů nebo laviček. I tento drobný mobiliář má být po vzoru zahraničních měst "šitý na míru" historickému centru metropole. Jeho podobu by měli navrhnout studenti vysokých škol.

Až na některé křiklavé výjimky z centra Prahy zmizely ošuntělé fasády domů, nevábná zákoutí či věčně záplatované asfaltové chodníky, které nahradila tradiční kamenná mozaika. Něco ale české metropoli stále chybí. Kultivovaný městský mobiliář, jako jsou odpadkové koše či lavičky.

I v tom však magistrát chystá nápravu. "Jednou z prvních věcí, které jsem začal řešit, je manuál tvorby veřejného prostoru po vzoru významných světových metropolí," říká primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Magistrát prý zpracovává návod, podle něhož se má vzhled ulic a plácků ve městě měnit.

"Na nejbližším zasedání rady bude předložen koncept tohoto dokumentu. Termín konečné verze je pak stanoven na začátek roku 2014," dodává primátor.

Nevkusné nádoby vyrobené z betonu postávají na okraji chodníku křivolaké uličky Starého Města či na dlažbě Staroměstského náměstí. Lavičky rozmístěné po centru Prahy někde překvapí kýčovitými záhyby své konstrukce, jinde svou robustností dávají vzpomenout na předrevoluční dobu jakéhosi designového půstu.

To se historických městech západní Evropy prakticky nevidí. Podoba těchto drobných prvků městského mobiliáře není přitom podle odborníků malichernost. I tyto maličkosti utvářejí vzhled města.

"Problematika mobiliáře je komplikovaná v tom, že památkově chráněná území jsou velmi rozmanitá a není možné do nich aplikovat jen jeden druh," vysvětluje ředitel magistrátního odboru památkové péče Jiří Skalický.

Praha chce oslovit studenty vysokých škol

Hlavní město má proto v plánu vyzvat ke spolupráci studenty vysokých škol. Vysokoškoláci by měli zpracovat jak změny stávajícího "zařízení", tak návrh nového včetně jeho umístění.

"Projekt by měl být součástí širšího záměru, který zahrnuje práci s celým exteriérem památkově chráněných území v Praze. Tím myslím značení, označení vstupů, doplnění informačního systému a tak dále," upřesňuje Skalický. Podle něj je nutná také širší spolupráce s městskými částmi či dalšími magistrátními organizacemi a městskými firmami. "Je to však běh na dlouhou trať," dodává.

U drobného městského mobiliáře lze celkem radikální změny sledovat na Václavském náměstí. "Zmizely velmi staré betonové odpadkové koše. Jsou tam nové, kovové, které mají díky menším otvorům jakousi obranu proti vybírání," připomíná tradiční neduh města Karel Doubek, ředitel hotelu Adria a člen Sdružení Nového Města.

Ovšem zároveň upozorňuje, že už i na tyto "sofistikované" koše si lidé, kteří z nich vytahují odpadky, nalezli recept, i když pracný: pomocí kličky je rozmontují. Nicméně podle Doubka se o kovové nádoby město denně stará a čistí je.

"Plány máme i s lavičkami. Zatím jsme je natřeli, ale do budoucna chceme, aby se na nich jen nesedělo, ale aby plnily i estetickou, dokonce uměleckou funkci," tvrdí Doubek. Sdružení místních podnikatelů zatím nechce své plány upřesnit, čeká, až se po politické výměně na magistrátu situace uklidní. Inspiraci prý hledá také v zahraničí.