Cyklisté v ohrožení. Po oblíbené trase na kraji Prahy budou jezdit kamiony

  13:20aktualizováno  13:20
Cyklisté využívající stezku spojující středočeskou Hostivici a pražskou Ruzyni, čekají zřejmě zanedlouho problémy. Část úseku, který oba regiony spojuje, se totiž stal součástí nově zbudovaného přivaděče z rychlostní silnice R6 k logistickému centru. Na bezpečnou alternativu pro cyklisty se ale zapomnělo.

Nový přivaděč ze silnice R6 do středočeské Hostivice těsně před dokončením | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

Nový přivaděč z R6 se otevře na začátku srpna. A cyklisté, kteří si trasu spojující Prahu a střední Čechy za uplynulé roky oblíbili, by tak rázem mohli začít kličkovat mezi kamiony.

Fotogalerie

„Developer se zavázal, že v úseku postaví chodník pro pěší i cyklisty. Letos to ale určitě nebude,“ řekl hostivický místostarosta Jiří Kučera, který s firmou jednal.

Smluvně se ke stavbě chodníku firma nezavázala, ale Kučera dohodě věří. Sám však ochraně cyklistů tak velkou důležitost nepřikládá.

„Řešili jsme spoustu záležitostí s přivaděčem na R6, tohle byl detail. Úplně ideální to není, ale po karlovarské silnici také jezdí cyklisté a tam je situace daleko nebezpečnější,“ říká Kučera.

Přitom starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl tvrdí, že cyklostezkám fandí a radnice prý plánuje vybudovat nové trasy podél plotu letiště. To tento plán podporuje.

Pokud by po zprovoznění přivaděče nedošlo k bezpečné úpravě úseku pro cyklisty, byl by to podle Vratislava Fillera ze sdružení Auto*Mat, které podporuje cyklistickou dopravu v Praze, krok zpátky.

„Praha a střední Čechy by mohly ztratit jednu z cest, jak oba regiony propojit,“ uvedl Filler.

V Hostivici však zatím staví cyklostezky jen kraj. Nedávno dokončil část trasy Praha-Kyšice, která se napojí na stezku do Rakovníka. Z druhé strany pak cyklostezka propojí oba regiony v pražských Řepích.

„Náklady odhadujeme na 27 milionů korun. Dotace z evropských fondů bude přes 19 milionů a zbytek doplatí kraj,“ upřesnila krajská mluvčí Nicole Mertinová. Po novém úseku mezi poli už jezdí cyklisté, i když se šestikilometrová část slavnostně otevře v pátek 1. srpna.

V Klecanech jako v Kocourkově

Střední Čechy křižuje celkem 280 kilometrů cyklostezek. Ale i tam, kde se snaží cyklistům cestování zjednodušit, to někdy trochu skřípe.

Na jízdním kole po středních Čechách

Krajem nyní vede téměř 120 cyklostezek, které jsou oddělené od ostatního provozu. Dohromady měří 278 kilometrů. Začátkem srpna se otevře dalších 6 kilometrů u Hostivice.

Vedle cyklostezek má kraj téměř čtyři tisíce cyklotras, což jsou značené cesty po běžných silnicích. K nejdelším a nejfrekventovanějším patří stezka podél Labe, která má ve středních Čechách zhruba 120 kilometrů.

Stezka z centra Klecan k místnímu přívozu se slavnostně otevírala před týdnem.

Ještě předtím ji však stačil na stránkách Prahou na kole označit za „kocourkovskou“ Jiří Motýl - vadí mu zbytečně komplikované vedení trasy a nepřehledné značení.

„Cyklisté se objevují v křižovatkách v místech, kde by je za normální situace nikdo nečekal. Takové řešení přináší snad jenom zápory,“ sepsal výhrady redaktor webu.

A za pravdu mu dává většina diskutujících, kterým se zdají také nepřiměřené vysoké náklady téměř sedm milionů korun.

Starosta Klecan Ivo Kurhajec oponuje, že projekt připravili profesionálové. „Jestli tam jsou nějaké chyby, tak to musí říci projektant, my jsme získali veškerá potřebná povolení. Možná ještě upravíme značení, ale nikdo si nemůže myslet, že se cyklista bude řítit neomezenou rychlostí, když projíždí rezidenční zónou,“ uvedl.

Sázavu překlene nová lávka

I přes kritické hlasy se kraj nevzdává budování dalších cyklostezek, jen letos má přislíbené eurodotace na tři projekty.

Jedním z nich je stezka ze Zbořeného Kostelce do Týnce nad Sázavou, kde už krajská rada vybrala dodavatele. Za 24 milionů začne zanedlouho stavět necelé dva kilometry. Cenu navýší stavba dvousetmetrové lávky přes Sázavu.

Díky ní se však doprava na Posázavské stezce převede z frekventované silnice do klidové zóny.

Za čas také pohyb cyklistům zjednoduší stezka v Kolíně a mezi Dolními Bučicemi a Koudelovem na Kutnohorsku.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Tragikomedie. Fotbalová Sparta je zase v rozkladu a terčem vtipů

Trenér fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný zadumaně sleduje výkon svých svěřenců na...

Naběhl na hřiště v nastaveném čase, poprvé v ligové sezoně. Ani nestačil kopnout do balonu, dřív ho měl v ruce než na...

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

VIDEO: Lupiči s pistolí zabili čerpadlářku, policie hledá dva podezřelé

V čerpací stanici na Mělnicku zemřela po loupežném přepadení prodavačka...

Středočeští kriminalisté vyšetřují od časného rána loupežné přepadení, při kterém zemřela prodavačka z čerpací stanice...

Vyřítili se přímo z dálnice a narazili do kamionu u pumpy, zemřeli dva lidé

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

K tragické dopravní nehodě došlo v neděli večer na čerpací stanici u dálnice D5 na Berounsku. Osobní auto tam narazilo...

Další z rubriky

Auto najelo na zastávku tramvaje, zábradlí mu prorazilo čelní sklo

Nehoda ve Švehlově ulici v Praze 10 (9. prosince 2018)

Osobní auto narazilo do zábradlí, které mu prorazilo čelní sklo, ve Švehlově ulice v Praze 10. Po chvíli ve stejné...

Praha chce most na Výtoni rozšířit o třetí kolej, žádá o nový posudek

SŽDC představila návrh nové podoby železničního mostu na pražské Výtoni...

Praha preferuje rozšíření železničního mostu mezi Výtoní a Smíchovem na tři koleje, což by zvýšilo kapacitu...

Žena šla venčit psa a nezamkla za sebou, ukradli jí kabelku i auto

Muž podezřelý z krádeže auta v Praze - Bohnicích.

Jen okamžik stačil zlodějům, aby žena z Bohnic přišla o kabelku a auto. Brzy ráno šla venčit psa a při návratu už jen...

Najdete na iDNES.cz