Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (vlevo) a šéf pražských památkářů Jiří...

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (vlevo) a šéf pražských památkářů Jiří Skalický testují funkčnost antigraffitového nátěru na zdi v ulici Ve Stínadlech | foto: MČ Praha 1

Fasády domů v centru Prahy dostanou ochrannou vrstvu proti graffiti

  • 7
Domy v Praze 1, na kterých se opravují fasády, dostanou zároveň účinný ochranný nátěr proti graffiti. Radnice první městské části na tento projekt uvolní ze svého rozpočtu 2,5 milionu korun. Peníze půjdou na domy, jejichž vlastníci před prázdninami získali grant na opravu od městské části.

„Dlouhodobě jsme jednali s památkáři o tom, které technologie proti graffiti bychom mohli trvale využívat v historickém centru. Dospěli jsme ke shodě a jednu z těchto technologií úspěšně vyzkoušeli na zdi v ulici Ve Stínadlech. Nyní tedy můžeme ochránit i domy,“ popisuje starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Zvolená technologie pochází z Německa. Je to dvousložkový barevný nátěr, z něhož se dá graffiti poměrně lehce odstranit buď suchým ledem, nebo speciální kapalinou. A to opakovaně.

„Cena za nátěr se pohybuje kolem tisíce korun na metr čtvereční. Náklady na odstraňování jsou však potom minimální,“ říká mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Antigraffiti nátěrů existuje mnoho druhů. Většina z nich však byla pro památkově chráněnou rezervaci v centru metropole nevhodná. Jejich neprodyšnost totiž způsobuje vlhnutí ošetřených budov.

Radnice Prahy 1 chce zvolenou ochranu uplatnit zejména u nově opravených fasád, na které letos poskytla žadatelům grant. Těch je okolo čtyřiceti, nátěr tak vyjde asi na dva a půl milionu korun.

„Pokud se tento pilotní projekt osvědčí, do budoucna bychom samozřejmě tento nátěr rádi používali plošně,“ dodává Lomecký.

Graffiti do města patří a nezmizí

Podle tvůrců graffiti však tato metoda sprejery neodradí.

„O funkčnosti těchto nátěrů není pochyb, ale nejedná se o žádný zázrak. Autory tvořící živelné graffiti to jistě neodradí. Proč by taky mělo? Pravidelné čištění bude akorát odčerpávat městský rozpočet, což je na celé akci podle mě nejzajímavější,“ uvedl respektovaný streetartový umělec Pasta Oner.

„Graffiti do města patří už bezmála padesát let a je naivní si myslet, že zmizí,“ dodal.

Antigraffiti nátěry nejsou v Praze žádnou novinkou. Nejdéle je používají v Praze 6. Mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši říká, že nátěr plní svůj účel.

„Program Stop graffiti tu běží od roku 2000. Tehdy bylo pomalováno asi třicet pět procent nemovitostí. Dnes jsou to odhadem pouhá tři procenta. Sprejery antinátěr odrazuje,“ říká Halmoši.

Některé městské části investují do nátěrů, jiné zřizují takzvané legály - vyhrazené plochy, na kterých se mohou sprejeři beztrestně „vyřádit“.