Odsvěcený kostel sv. Michaela v historickém centru Prahy se stane prostorem pro...

Odsvěcený kostel sv. Michaela v historickém centru Prahy se stane prostorem pro pořádání konferencí, přednášek či koncertů. Část prostoru se promění v prodejní galerii. | foto: MČ Praha 1

Už žádná diskotéka. Z kostela v centru Prahy, kde kázal Hus, bude galerie

  • 5
Kostel svatého archanděla Michaela v centru metropole, kde dřív kázal i Jan Hus,se konečně dočká důstojného využití. V minulosti totiž fungoval jako hudební klub. Nad kryptou, kde měly být ostatky rektorů Univerzity Karlovy, se pořádaly večírky. Nyní by zde měla vzniknout galerie.

Po létech sporů nyní radnice první městské části představila zatím nejnovější projekt důstojnějšího využití.

Firma Michal Praha, které Svatý Michal patří, plánuje přestavět hlavní loď do podoby, jež se alespoň blíží původnímu stavu. Dosud tento charakteristický chrámový prostor půlil improvizovaný strop.

Bílý a intenzivně prosvětlený interiér, jak ho nově navrhuje autor projektu, by po ukončení přestavby měl sloužit například konferencím, banketům, plesům či koncertům.

„A komerčnější částí by měla být výstavní galerie s prodejem uměleckých předmětů,“ upřesnil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký s tím, že se snažili na radnici dojednat kompromis.

Tedy najít takové využití, které by bylo pro kostel důstojné a které by majiteli budovy přinášelo nějaký zisk.

Pokud úřady tyto plány schválí, bude prý mít radnice páky, jak provozovatele donutit, aby prostory využíval podle kolaudačního rozhodnutí.

„Toto využití je přijatelné, ale jakékoli změny musí schválit hlavně památkáři. A to, že někdo říká, že to bude galerie, nemusí být ve skutečnosti důstojné řešení,“ zdůraznil bývalý náměstek pro kulturu Václav Novotný. Poukázal na to, že i galerie může být nevkusná.

Důležitou součástí debat s investorem pak byla i podzemní krypta. Tady by měly ležet ostatky několika desítek pohřbených rektorů a děkanů Univerzity Karlovy. Krypta bude podle projektu oddělená od zbytku kostela a bude mít samostatný vstup.

Do vyjednávání však ještě může vstoupit magistrát. Dlouhodobé tahanice o kostel totiž štvou lidoveckého radního Jana Wolfa, který chce kostel koupit a utnout nekonečné debaty.

Problémem totiž je, že firma Michal Praha dosud slibovala důstojné změny. Místo nich tu ale v devadesátých letech podle Národního památkového ústavu pořádala kontroverzní akce. „Pod názvem St. Michael’s Mystery se skrývala kýčovitá show, která měla turistům pohříchu disneylandovským způsobem přiblížit české dějiny,“ uvádí památkáři ústavu na svém webu.

Později tu byla diskotéka pro turisty či podkrovní restaurace. Ani další nápady firmy se nesetkaly s pozitivním ohlasem. Například v horní části kostela chtěla firma vybudovat pokojíky se sociálním zázemím, o nichž se spekulovalo, že by mohly sloužit erotickým službám. A zatím předposlední projekt sliboval přestavbu kostela na luxusní nákupní centrum.

Podle Novotného je v Praze asi deset kostelů, jež neslouží liturgickým účelům. Například Dům U Hybernů vznikl spojením kostela a kláštera. A například i České muzeum hudby bylo původně kostelem sv. Máří Magdalény.