Autorkou sousoší nazvaného Památník dětským obětem války je sochařka Marie Uchytilová.

Autorkou sousoší nazvaného Památník dětským obětem války je sochařka Marie Uchytilová. | foto: iDNES.cz

Z Lidic zmizela socha z památníku dětských obětí války, zloděj ji ulomil

  • 40
Neznámý zloděj ukradl v Lidicích na Kladensku bronzovou sochu ze sousoší připomínajícího dětské oběti lidické tragédie. Představuje 82 dětí, které za války zemřely v polském koncentračním táboře. Pachatel mohl sochu ukrást na objednávku pro sběratele, nebo možná proto, aby ji odnesl do sběru.

Že socha zmizela, zjistila v pátek odpoledne jedna z průvodkyň, když tudy prováděla výpravu turistů. "Socha byla ze sousoší nejspíš ulomena. Trn, na kterém stála přidělána do podstavce, tam zůstal. Zůstala tam dokonce i chodidla té sochy," řekl iDNES.cz ředitel lidického památníku Milouš Červencl.

Podle jeho slov šlo o sochu malé dívenky, byla to jedna ze třech nejmenších postav v sousoší. "Sochu mohl ukrást někdo, kdo má v plánu dát ji do sběru. Já si ale spíš myslím, že to byla krádež na objednávku, pro sběratele uměleckých děl," dodal Červencl.

Po pachateli policie pátrá, zatím je prý na úplném začátku vyšetřování. "Cena uloupené sochy se odhaduje na přibližně 220 tisíc korun," informovala iDNES.cz mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová.

Autorkou pomníku je akademická sochařka Marie Uchytilová. Tragický osud obce Lidice ji hluboce zasáhl, proto se v roce 1969 rozhodla vytvořit bronzové sousoší lidických dětí, které mělo být zároveň vnímáno jako "Památník dětským obětem války".

Sochařka své dílo nikdy neviděla

Vytvořit 82 dětských soch v nadživotní velikosti jí trvalo dvacet let. Ateliér, kde pomník vznikal, za tu dobu navštívily desetitisíce lidí z celého světa. Spontánně se tak začaly sbírat finanční prostředky na realizaci sousoší.

V březnu 1989 dokončila autorka dílo v sádře, z vybraných finančních darů ale nikdy nic nedostala. První tři sochy proto odlila z bronzu ze svých vlastních úspor. Na podzim v témže roce sochařka zemřela. Svoje životní dílo umístěné v Lidicích tak nikdy neviděla.

Od roku 1990 pokračoval v práci její manžel J.V. Hampl. Na jaře 1995 byla na vyznačeném terénu zhotovena betonová podstava obložená žulovými deskami a umístěno prvních 30 dětských bronzových soch. Od léta 1996 se s různým časovým odstupem instalovaly další sochy. Posledních 7 bylo odhaleno v roce 2000.