Farmářské trhy na náměstí Republiky

Farmářské trhy na náměstí Republiky | foto: Metro.cz

Trh v centru Prahy má nájem zdarma, jinde v metropoli se přitom platí

  • 6
Provozovatelé farmářských trhů v Praze přispívají městu různou měrou. Strana Piráti nyní například kritizuje trhy na náměstí Republiky, kde firma provozující trhy nic neplatí za nájem. Firma argumentuje tím, že dřív naopak městské části platily trhovcům, kteří mají velké náklady.

Jeden platí více než milion korun a druhý to má zadarmo. Řeč je o trzích, kde mohou Pražané v průběhu týdne nakoupit nejrůznější výrobky, od čerstvých farmářských produktů po šperky. V Praze je takových trhů hned několik, ale podmínky jejich provozu se od sebe výrazně liší.

Právě z toho důvodu se trhy na náměstí Republiky, které provozuje firma Delico Centrum, staly terčem kritiky ze strany pražských pirátů, kterým vadí podmínky smlouvy, jež tato společnost uzavřela s městskou částí Prahy 1.

Podle tohoto ujednání firma za možnost trhy provozovat radnici nic neplatí. Přitom na jiných místech v metropoli musí provozovatel za pronájem tržních prostor vydat nemalé částky.

Pro srovnání, za trhy na náplavce a na náměstí Jiřího z Poděbrad platí například občanské sdružení Archetyp tamním radnicím ročně 1,6 a 1,2 milionu korun. Podle pirátů by to na náměstí Republiky mělo fungovat stejně.

„Přenechání takto lukrativního místa provozovateli zdarma nedává žádný smysl. Farmářské trhy v centru Prahy jsou byznys, který si na sebe vydělá,“ říká zastupitel Adam Zábranský (Piráti).

Kritizovaná smlouva vznikla na základě poptávkového řízení na pořádání farmářských trhů, které Praha 1 vypsala v roce 2011.

„Naše společnost ho vyhrála proto, že nabídla nejzajímavější nabídku,“ říká Tomáš Ságl z firmy Delico Centrum. Podle něj bylo v té době naopak běžné, aby městské části provozovatelům za pořádání trhů ještě platily. „My jsme za zajištění chodu trhů, jejich správu a další nemalé náklady žádné dotace ani jiné platby nepožadovali,“ dodává.

Tehdejší zvyklosti potvrzuje i Vladislava Hujová (TOP 09), starostka Prahy 3, kde se konají již zmíněné trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad.

„Prvních několik let jsme skutečně provozovateli sami platili, aby trhy rozjel,“ říká Hujová. Situace se však podle ní postupně změnila, jak trhy začaly získávat mezi Pražany na popularitě. S tím souhlasí i Jiří Sedláček ze sdružení Archetyp.

„Kdybychom na provozování trhů tratili, asi bychom to nedělali. Trhy generují profit, díky němuž se nám daří nejen vytvářet pracovní místa, ale i pořádat řadu slavností pro veřejnost,“ říká Sedláček. Podle něj však není nutné, aby všichni platili stejně, a chápe, že v různých lokalitách mohou být podmínky mírně odlišné.

„Nemůže to ale být tak, že jeden neplatí vůbec nic a druhý platí sto tisíc měsíčně. Potom je očividné, že městská část přichází o peníze,“ dodává.

Podle Ságla však kritici neberou v potaz řadu nemalých nákladů, které jeho společnost s provozem trhů má. Připomíná například nákup stánků, údajně v řádech milionů korun, a jejich pravidelnou opravu. Dále pak podle něj firma hradí služby - elektřinu, odvoz odpadů, pravidelný úklid, marketing nebo zajištění bezpečnosti.

Podle Sedláčka jsou uvedené náklady, vyjma nákupu stánků, které na náměstí Jiřího z Poděbrad hradí Praha 3, pro oba trhy totožné. „Tím, že Delico Centrum nemusí městské části za provozování trhů platit, může si dovolit nabízet trhovcům nižší nájmy,“ argumentuje Ságl.

Prodejci piva a klobás platí víc

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zaplatí trhovci za stánek denně tisíc korun, za jeho polovinu pak šest set korun. Na náměstí Republiky přistupují k trhovcům individuálně podle toho, jak lukrativní zboží prodávají. Pekař nebo prodejce medu například zaplatí méně než ten, který nabízí pivo či klobásy. Nájem se tam pohybuje od 250 do 700 korun denně.

Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09) byla smlouva se společností Delico Centrum uzavřena zcela korektně a respektuje specifické podmínky, kterým provozování trhů na náměstí Republiky podléhá.

„Záměrem bylo přivést tam provozovatele trhů, který by zaručil, že budou splňovat naše požadavky. Hlavním kritériem pro nás byla kvalitu trhů, jejich náplň a cena tamního zboží, ne snaha o komercionalizaci,“ říká starosta.

Srovnávání s jinými městskými částmi pouze na základě ceny pronájmu podle Lomeckého není správné. Na každém místě je prý možné komerčně provozovat něco jiného, v centru města podle něj například lidé na trzích téměř nekupují potraviny.

„Praha 2 má na náplavce velmi úspěšné trhy, na které jsou lidé zvyklí. Když budu chtít udělat stejné trhy na náplavce před Františkem, tak to za stejných podmínek prostě nepůjde,“ dodává starosta.

Do budoucna je podle Lomeckého možné uvažovat o přesoutěžení provozovatele, ale ne dřív, než se náměstí Republiky stane zavedeným tržním místem. Kdy k tomu dojde, nechtěl starosta předjímat.

Ani společnost Delico Centrum se změně podmínek zcela nebrání. „Je to k úvaze, ale vedlo by to k navýšení nájmů, což by ve svém důsledku zřejmě způsobilo odliv řady trhovců a navýšení prodejních cen,“ dodává Ságl.