Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrchní soud poslal oba pachatele krádeže století na devět let do vězení

  16:34aktualizováno  17:55
Vrchní soud v Praze potvrdil devítiletý trest Františku Procházkovi i Milanu Čermákovi, kteří v prosinci 2007 ukradli půl miliardy z bezpečnostní agentury G4S. Verdikt si ale osobně vyslechl pouze Čermák, Procházka je stále nezvěstný, stejně jako ukradené peníze.

Milan Čermák u jednání Městského soudu (10.1.2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Stejný verdikt vynesl letos v lednu už Městský soud v Praze. Po odvolání ale musel kauzu řešit vrchní soud. Senát se při líčení jasně přiklonil na stranu žalobce, který žádal, aby soud verdikt potvrdil a odvolání zamítl. Čermák si tak půjde sednout na devět let za mříže. Stejný trest dostal v nepřítomnosti i Procházka.

Vše o kauze ukradené půlmiliardy najdete zde

Soud pouze zrušil část rozsudku, která se týkala náhrady škody. Té se musí banky, u kterých byla bezpečnostní agentura pojištěná, domáhat v občanskoprávním řízení.

Procházka podle obžaloby v prosinci 2007 ukradl 540 891 700 korun z centrály bezpečnostní agentury, kde se předtím nechal zaměstnat. Peníze přeložil ze speciálních kontejnerů do tašek, které následně naložil do přistavené dodávky polepené znaky agentury. 

Soudkyně Lenka Konopová uvedla, že s loupeží mu prokazatelně pomáhal jako spolupachatel Milan Čermák. Nesvědčí o tom sice žádný přímý důkaz, ale ty nepřímé žádnou jinou možnost  nedovolují. Soudkyně ale také uvedla, že Procházkovi s Čermákem musel pomáhat ještě další pachatel. "Minimálně jeden, ale spíše dva," řekla.  

Policie tuší, kde je Procházka

Milana Čermáka přivedla eskorta do jednací síně v poutech. Panovaly totiž obavy z jeho chování. Na žádost obhajoby se předsedkyně senátu Lenka Konopová Čermáka zeptala, jestli nemá něco takového v úmyslu.

"Co bych asi mohl dělat, pokousat někoho?," odpověděl jí s náznakem ironie Čermák. Soudkyně ho za tuto poznámku napomenula, vězeňské službě nicméně nařídila mu pouta sundat.

Hned úvodem jednání senát zjišťoval, jaké informace má policie o uprchlém Františku Procházkovi. Podle zpráv, které mají vyšetřovatelé, by prý měl pobývat kdesi v Karibiku nebo Jižní Americe. Nepotvrdily se tak spekulace, že by policisté Procházku už zadrželi. Už dříve se spekulovalo i o jeho možné smrti.

O vině rozhodly nepřímé důkazy

Podle Procházkovy a Čermákovy obhajoby jsou ale v práci policie povážlivé trhliny. Procházkův zástupce Pavel Špinar například zapochyboval o množství bankovek  které zmizely. Nezdála se mu také kapacita boxů, v nichž se peníze převáží a ve kterých si Procházka lup odnesl.

Čermákovi obhájci zase tvrdili, že důkazy, na jejichž základě byl jejich klient odsouzen, jsou jen důkazy v podobě pachových stop, výpisů z mobilu nebo log bezpečnostní agentury, které se našly v Čermákově počítači.

Jeden z Čermákových advokátů Jiří Teryngel navíc zmínil možnou podjatost soudkyně Městského soudu. Z vlastní iniciativy se prý podílela na vyhledávání nových důkazů, většinou v neprospěch Čermáka.

Čermákem cloumaly emoce

Během celého dne vystupoval velmi aktivně i sám Čermák, který k tomu při předchozích jednáních údajně neměl dostatečný prostor. Krátce před závěrečnými řečmi dokonce soudu předložil vlastní důkazy v podobě několika dokumentů.

Při závěrečné řečí bylo jasně vidět, že už není tak suverénní, jako u městského soudu. Pouze opakoval, že je nevinný a dával přitom silně najevo své emoce.

Rozsudek je pravomocný. Jak Procházkův, tak i Čermákovi obhájci ale bezprostředně po jednání prohlásili, že podají dovolání, k Nejvyššímu soudu.

Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Berounský patriot mapoval ekvádorský vulkán. Neměli jsme povolení, říká

S sebou si přibalili i dýchací masky kvůli sirným výparům. Kvůli ledovým...

Před šestačtyřiceti lety, v roce 1972, odjel geolog a berounský patriot Vladimír Lysenko s česko-polskou expedicí i...

Dotace se Kutné Hoře i Kolínu prodraží, povinná spoluúčast jde do milionů

Bývalá mincovna Vlašský dvůr (11.7.2017)

Opravené památky, nová sportovní hala nebo vybavené školy. Na vše získala Kutná Hora evropské a státní dotace. Jenže...

Z nádrže v pražských Stodůlkách policie vylovila utonulého muže

Kolemjdoucí našli v nádrži v pražských Stodůlkách mrtvého plavce

V retenční nádrži v Praze-Stodůlkách našli ráno kolemjdoucí tělo mrtvého muže. Policie vyloučila násilnou smrt. Muž si...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz