Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrchní soud poslal oba pachatele krádeže století na devět let do vězení

  16:34aktualizováno  17:55
Vrchní soud v Praze potvrdil devítiletý trest Františku Procházkovi i Milanu Čermákovi, kteří v prosinci 2007 ukradli půl miliardy z bezpečnostní agentury G4S. Verdikt si ale osobně vyslechl pouze Čermák, Procházka je stále nezvěstný, stejně jako ukradené peníze.

Milan Čermák u jednání Městského soudu (10.1.2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Stejný verdikt vynesl letos v lednu už Městský soud v Praze. Po odvolání ale musel kauzu řešit vrchní soud. Senát se při líčení jasně přiklonil na stranu žalobce, který žádal, aby soud verdikt potvrdil a odvolání zamítl. Čermák si tak půjde sednout na devět let za mříže. Stejný trest dostal v nepřítomnosti i Procházka.

Vše o kauze ukradené půlmiliardy najdete zde

Soud pouze zrušil část rozsudku, která se týkala náhrady škody. Té se musí banky, u kterých byla bezpečnostní agentura pojištěná, domáhat v občanskoprávním řízení.

Procházka podle obžaloby v prosinci 2007 ukradl 540 891 700 korun z centrály bezpečnostní agentury, kde se předtím nechal zaměstnat. Peníze přeložil ze speciálních kontejnerů do tašek, které následně naložil do přistavené dodávky polepené znaky agentury. 

Soudkyně Lenka Konopová uvedla, že s loupeží mu prokazatelně pomáhal jako spolupachatel Milan Čermák. Nesvědčí o tom sice žádný přímý důkaz, ale ty nepřímé žádnou jinou možnost  nedovolují. Soudkyně ale také uvedla, že Procházkovi s Čermákem musel pomáhat ještě další pachatel. "Minimálně jeden, ale spíše dva," řekla.  

Policie tuší, kde je Procházka

Milana Čermáka přivedla eskorta do jednací síně v poutech. Panovaly totiž obavy z jeho chování. Na žádost obhajoby se předsedkyně senátu Lenka Konopová Čermáka zeptala, jestli nemá něco takového v úmyslu.

"Co bych asi mohl dělat, pokousat někoho?," odpověděl jí s náznakem ironie Čermák. Soudkyně ho za tuto poznámku napomenula, vězeňské službě nicméně nařídila mu pouta sundat.

Hned úvodem jednání senát zjišťoval, jaké informace má policie o uprchlém Františku Procházkovi. Podle zpráv, které mají vyšetřovatelé, by prý měl pobývat kdesi v Karibiku nebo Jižní Americe. Nepotvrdily se tak spekulace, že by policisté Procházku už zadrželi. Už dříve se spekulovalo i o jeho možné smrti.

O vině rozhodly nepřímé důkazy

Podle Procházkovy a Čermákovy obhajoby jsou ale v práci policie povážlivé trhliny. Procházkův zástupce Pavel Špinar například zapochyboval o množství bankovek  které zmizely. Nezdála se mu také kapacita boxů, v nichž se peníze převáží a ve kterých si Procházka lup odnesl.

Čermákovi obhájci zase tvrdili, že důkazy, na jejichž základě byl jejich klient odsouzen, jsou jen důkazy v podobě pachových stop, výpisů z mobilu nebo log bezpečnostní agentury, které se našly v Čermákově počítači.

Jeden z Čermákových advokátů Jiří Teryngel navíc zmínil možnou podjatost soudkyně Městského soudu. Z vlastní iniciativy se prý podílela na vyhledávání nových důkazů, většinou v neprospěch Čermáka.

Čermákem cloumaly emoce

Během celého dne vystupoval velmi aktivně i sám Čermák, který k tomu při předchozích jednáních údajně neměl dostatečný prostor. Krátce před závěrečnými řečmi dokonce soudu předložil vlastní důkazy v podobě několika dokumentů.

Při závěrečné řečí bylo jasně vidět, že už není tak suverénní, jako u městského soudu. Pouze opakoval, že je nevinný a dával přitom silně najevo své emoce.

Rozsudek je pravomocný. Jak Procházkův, tak i Čermákovi obhájci ale bezprostředně po jednání prohlásili, že podají dovolání, k Nejvyššímu soudu.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Lídr SPD Hynek Beran chce pro mimopražské zavést mýto

Kandidát na primátora Hynek Beran. (11.9.2018)

Zopakovat úspěch SPD z loňska, takový úkol má v Praze odborník na energetiku Hynek Beran. Kandidát na primátora by...

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Lucemburská ambasáda sídlí u svatého Apolináře a bývalé Jedové chýše

Lucemburská ambasáda se nachází naproti kostelu svatého Apolináře poblíž...

V netypickém sousedství se nachází lucemburská ambasáda v Apolinářské ulici na pražském Novém Městě. Většina ambasád...

Najdete na iDNES.cz