Milan Čermák u jednání Městského soudu (10.1.2012)

Milan Čermák u jednání Městského soudu (10.1.2012) | foto: Petr Topič, MAFRA

Vrchní soud poslal oba pachatele krádeže století na devět let do vězení

  • 13
Vrchní soud v Praze potvrdil devítiletý trest Františku Procházkovi i Milanu Čermákovi, kteří v prosinci 2007 ukradli půl miliardy z bezpečnostní agentury G4S. Verdikt si ale osobně vyslechl pouze Čermák, Procházka je stále nezvěstný, stejně jako ukradené peníze.

Stejný verdikt vynesl letos v lednu už Městský soud v Praze. Po odvolání ale musel kauzu řešit vrchní soud. Senát se při líčení jasně přiklonil na stranu žalobce, který žádal, aby soud verdikt potvrdil a odvolání zamítl. Čermák si tak půjde sednout na devět let za mříže. Stejný trest dostal v nepřítomnosti i Procházka.

Vše o kauze ukradené půlmiliardy najdete zde

Soud pouze zrušil část rozsudku, která se týkala náhrady škody. Té se musí banky, u kterých byla bezpečnostní agentura pojištěná, domáhat v občanskoprávním řízení.

Procházka podle obžaloby v prosinci 2007 ukradl 540 891 700 korun z centrály bezpečnostní agentury, kde se předtím nechal zaměstnat. Peníze přeložil ze speciálních kontejnerů do tašek, které následně naložil do přistavené dodávky polepené znaky agentury. 

Soudkyně Lenka Konopová uvedla, že s loupeží mu prokazatelně pomáhal jako spolupachatel Milan Čermák. Nesvědčí o tom sice žádný přímý důkaz, ale ty nepřímé žádnou jinou možnost  nedovolují. Soudkyně ale také uvedla, že Procházkovi s Čermákem musel pomáhat ještě další pachatel. "Minimálně jeden, ale spíše dva," řekla.  

Policie tuší, kde je Procházka

Milana Čermáka přivedla eskorta do jednací síně v poutech. Panovaly totiž obavy z jeho chování. Na žádost obhajoby se předsedkyně senátu Lenka Konopová Čermáka zeptala, jestli nemá něco takového v úmyslu.

"Co bych asi mohl dělat, pokousat někoho?," odpověděl jí s náznakem ironie Čermák. Soudkyně ho za tuto poznámku napomenula, vězeňské službě nicméně nařídila mu pouta sundat.

Hned úvodem jednání senát zjišťoval, jaké informace má policie o uprchlém Františku Procházkovi. Podle zpráv, které mají vyšetřovatelé, by prý měl pobývat kdesi v Karibiku nebo Jižní Americe. Nepotvrdily se tak spekulace, že by policisté Procházku už zadrželi. Už dříve se spekulovalo i o jeho možné smrti.

O vině rozhodly nepřímé důkazy

Podle Procházkovy a Čermákovy obhajoby jsou ale v práci policie povážlivé trhliny. Procházkův zástupce Pavel Špinar například zapochyboval o množství bankovek  které zmizely. Nezdála se mu také kapacita boxů, v nichž se peníze převáží a ve kterých si Procházka lup odnesl.

Čermákovi obhájci zase tvrdili, že důkazy, na jejichž základě byl jejich klient odsouzen, jsou jen důkazy v podobě pachových stop, výpisů z mobilu nebo log bezpečnostní agentury, které se našly v Čermákově počítači.

Jeden z Čermákových advokátů Jiří Teryngel navíc zmínil možnou podjatost soudkyně Městského soudu. Z vlastní iniciativy se prý podílela na vyhledávání nových důkazů, většinou v neprospěch Čermáka.

Čermákem cloumaly emoce

Během celého dne vystupoval velmi aktivně i sám Čermák, který k tomu při předchozích jednáních údajně neměl dostatečný prostor. Krátce před závěrečnými řečmi dokonce soudu předložil vlastní důkazy v podobě několika dokumentů.

Při závěrečné řečí bylo jasně vidět, že už není tak suverénní, jako u městského soudu. Pouze opakoval, že je nevinný a dával přitom silně najevo své emoce.

Rozsudek je pravomocný. Jak Procházkův, tak i Čermákovi obhájci ale bezprostředně po jednání prohlásili, že podají dovolání, k Nejvyššímu soudu.

,