Odtah auta z modré zóny

Odtah auta z modré zóny | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Za padělané parkovací lístky padla v Praze první obvinění

  • 30
Pražští policisté zjistili během několika plánovaných kontrol, že řidiči stojící se svými auty v centru města mají až v 70 procentech případů falešné parkovací lístky. Za jejich prodej už dokonce obvinili tři lidi, obviněni budou i tři šoféři, kteří padělky používali opakovaně.

"Poprvé jsme začali tento problém řešit na podzim, kdy jsme dostali tip z jednoho autoservisu, kde se jeden z dodavatelů pokusil udat větší množství padělaných lístků," říká Pavel Just z pražské kriminálky.

Od té doby se ve spolupráci policistů i strážníků uskutečnilo několik akcí, které v terénu prověřily používání těchto lístků. "Byl jsem šokován, očekával jsem tak pětinu falešných, ale bylo to 70 procent," přibližuje Just rozsah problému. Policisté kontrolovaná auta s padělanými lístky buď zajistili na místě, nebo je nechali odtáhnout (více čtěte zde).

Škoda vyčíslená pouze za padělky zachycené při těchto akcích dosahuje téměř 300 tisíc korun, které chybí v kase jednotlivých městských částí.

Podle kriminalisty to ale v centru byl naprosto běžný jev. Přistižení řidiči používali celou škálu výmluv od toho, že lístek koupili na magistrátu, přes svádění nákupu na manželku, kamaráda až po neoriginální, že si na nic nevzpomínají.

Řidiči vědí, že si koupili falešný parkovací lístek

Několik kontrolních akcí a především zveřejnění problému v médiích však podle detektiva zafungovalo. "Lidi nám sami začali nosit parkovací lístky a ptát se, jestli nejsou falešné, což opravdu většinou byly," vypráví Just. Na druhou stranu policisté během kontrol přistihli i šoféry, kteří s padělanými lístky parkovali opět.

"Tam už výmluvy nepomohly, tři takto přistižené řidiče v nejbližších dnech obviníme," dodal kriminalista. V jejich případě už nemohlo jít o omyl, ale o úmyslné použití falešných dokladů.

Padělané parkovací lístky však představují daleko větší škodu než tu vyčíslitelnou po několika akcích policie. "Jde o organizovanou skupinu, která má promyšlenou výrobu a distribuci, obviněné jsou malé, snadno nahraditelné ryby," říká Just.

Srovnání padělků a originálů parkovacích lístků.

Padělky jsou podle něj poměrně věrné a jejich tisk vyžaduje profesionální ofsetovou tiskárnu. Lístky mají totiž několik vrstev, což není možné vyrobit doma na koleně.

"Takové falšování nikdo nerozběhne kvůli pár stovkám lístků, počítá s tím, že jich prodá řádově tisíce. Dělá to ve větších sériích. Až doprodá tu, kterou známe, přijde s novou a dokonalejší," upozorňuje kriminalista.

Lístky mohou přitom prodávat pouze úřady městských částí, proto Just doporučuje nekupovat je nikde jinde. Smutné je podle něj zejména to, že lidé ochotně nakupují laciné lístky za několik desetikorun, i když tuší, že jsou falešné. Cesta, jak problém vymýtit, jsou důsledné kontroly.