Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Své rodiče podřezal a těla zapálil, soud muži uložil 17 let vězení

  14:57aktualizováno  14:57
Za ubodání rodičů, jejichž těla později spálil a rozjezdil autem, si dvaadvacetiletý Thai N. odpyká 17 let ve věznici s nejpřísnějším režimem. Případ vražd, které se podle spisu staly loni na konci srpna ve večerce ve Stodůlkách, ve středu uzavřel senát Městského soudu v Praze.
Za ubodání rodičů, jejichž těla později spálil a rozjezdil autem, si...

Za ubodání rodičů, jejichž těla později spálil a rozjezdil autem, si dvaadvacetiletý Thai N. odpyká 17 let ve věznici s nejpřísnějším režimem (27.4.2016) | foto: Jan Bohata, MF DNES

„Bylo prokázáno, že po předchozí rozepři napadl a usmrtil své rodiče,“ zdůvodnila verdikt předsedkyně senátu Hana Hrnčířová. Oproti obžalobě však soud právní kvalifikaci činu zmírnil. Mladíka poslal za mříže za dvě vraždy. Žaloba však žádala, aby útok proti matce byl hodnocen také jako likvidace svědka předchozího útoku. To soud neuznal.

„Soud ve výroku o trestu zohlednil celou škálu polehčujících okolností ve prospěch obžalovaného. Vzal v úvahu předchozí situaci v rodině, znalecké posudky a další. Trest proto podle našeho názoru je odpovídající,“ uvedla soudkyně k výši trestu

Mladík vražd litoval

Pro mladíka státní zástupkyně v dnešním závěrečném návrhu požadovala trest na horní hranici trestní sazby, tedy 19 až 20 let za mřížemi. „Svého jednání se dopustil na dvou osobách. Razantnější byl útok proti otci. Útok na matku byl veden snahou zamezit prozrazení předchozího činu. Jednalo se o odstranění nepohodlného svědka,“ uvedla žalobkyně Jana Murínová.

Výjimečný trest, tedy 20 až 30 vězení, pro obžalovaného státní zástupkyně nepožadovala. V Thaiův prospěch totiž hovořila celá řada polehčujících okolností, včetně příznivých závěrů expertíz psychologů a psychiatrů. „Pro uložení výjimečného trestu nejsou splněny zákonné podmínky. Nelze však odhlédnout i od toho, jak zacházel s těly svých rodičů,“ vysvětlila Jana Murínová.

„Jde o první exces proti trestnímu zákonu mého klienta. Jednání se dopustil v afektu, ve velkém rozrušení. Nebyl schopen adekvátně reagovat. K činu se doznal, upřímně jej lituje. S policií plně spolupracoval. Roli hraje také nízký věk,“ zdůraznil advokát David Veselý.

Ten žádal soud, aby jeho klientovi vyměřil na samé spodní hranici trestní sazby, která činí 15 až 20 let. „Stojí za zvážení i to zda nejsou splněny podmínky pro uložení trestu pod spodní hranici,“ konstatoval mimo jiné Thaiův obhájce.

„Je mi to líto, především mého bratra. Rodiče mám jen jedny. To co jsem udělal, je neodpustitelné. Upřímně toho lituji,“ uvedl na závěr hlavního líčení mladík. Ten soud také poprosil, aby nebyl vyhoštěn z ČR. Narodil se sice v Německu, celý svůj ale život strávil v Čechách, kde i studoval.

Akt zoufalství

Dlouhodobě kupící se problémy mezi ambiciózními a přísnými rodiči a nejstarším synem, který měl problémy se studiem na vysoké škole, stály podle psychologů a psychiatrů za vražedným atakem. „Jednal ve stavu prostého afektu, ventiloval své předchozí negativní zkušenosti,“ uvedl dnes také psychiatr Vlastimil Tichý.

Podle expertů šlo z mládencovy strany v inkriminovaný den o akt zoufalství. „Jednal afektivně, ve zkratkovité reakci, nedomýšlel důsledky svého jednání,“ řekl psycholog Jiří Klose.

Naopak při následném zahlazování stop na místě činu a uklízení těl obětí jednal mladý muž cíleně. „Mohl mít při odklízení těl pocit sníženého vědomí. Šlo však jen o pocit, nikoli poruchu vědomí,“ uvedl psycholog.

Osudná hádka

Mentorování, nadávání a fyzické trestání obžalovaný v rodině loni snášel podle spisu jen s rostoucími obtížemi. Od rodičů se kvůli tomu chtěl i odstěhovat. K tomu bohužel nenašel kuráž. S otcem se pohádal i večer 31. srpna 2015 v zadní místnosti obchodu, který rodina provozovala ve Stodůlkách.

„Řekl mi něco nehezkého. Už to nešlo vydržet,“ vypověděl k tomu obviněný. Bohužel mladík v ten okamžik myl nůž od večeře. Otce zbraní dvakrát bod do hlavy a smrtelně zranil. Pak zavolal matku, podle znalců to však nebylo proto, aby ji také mohl napadnout.

Od matky snad chtěl pomoci řešit vyhrocenou situaci, jenže vystresovaná žena začala křičet a potomka tlouct. Proto napadl a zabil i ji. Bezvládné rodiče poté zabalil do potravinářské fólie, naložil na vozík a uložil v kufru otcova auta. Místo činu umyl.

O pár hodin později těla odvezl na Rokycansko, cestou u pumpy na dálnici D5 koupil kanystr benzínu. Nedaleko Mýta sjel z dálnice a zamířil na opuštěnou cestu. Těla zde polil hořlavinou a podpálil. Zubožené ostatky rozjezdil autem a ukryl poblíž lesní cesty. Poté odjel za strýcem do Chebu.

Mladšímu bratrovi předstíral, že rodiče kamsi zmizeli. Sourozenec to oznámil známým i na policejní stanici v Košířích. Když policisté začali podezřelé zmizení vyšetřovat, mladík se k vraždě doznal. Vyšetřovatele vzápětí dovedl k tělům obětí.

Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

Autor:Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Zlatý podraz: Welsch je hvězdou v italské reprezentaci a čeká ho prohra

Momentka z natáčení filmu Zlatý podraz v Průmyslovém paláci: Jiří Welsch v roli...

V bohaté basketbalové kariéře Jiří Welsch ještě nekončí. Své pole působnosti naopak rozšířil napříč zeměmi i věky. K...

Další z rubriky

Palachův dům má protínat černá hrana zla, památník má ale zpoždění

Dosavadní podoba domu ve Všetatech, kde mladý Palach vyrůstal.

Rodinný dům ve Všetatech na Mělnicku, kde vyrůstal Jan Palach, by měl letos v srpnu mít podobu památníku, zatím ale...

V Průhonicích hořel rodinný dům, škoda se odhaduje na milion

Hasiči zasahovali u požáru rodinného domu v Průhonicích. (16.1.2018)

V pondělí v podvečer vzplál rodinný dům v Průhonicích u Prahy. Než přijeli hasiči, vyhořelo celé horní patro. V objektu...

Muž chtěl upálit exmanželku a jejího přítele v chatce, dostal deset let

Jedenašedesátiletý zedník Zdeněk Chadim je obžalován z podpálení chaty, ve...

Zdeněk Chadima si za pokus o dvojnásobnou vraždu odpyká deset let a musí zaplatit tři sta tisíc odškodného. Rozhodl o...

Najdete na iDNES.cz