Ivo Rittig po propuštění z policejní služebny u pražského Kongresového centra...

Ivo Rittig po propuštění z policejní služebny u pražského Kongresového centra (14. února 2014) | foto: Petr Topič, MAFRA

Nepochybili jsme, tvrdí politici, kteří měli hlídat smlouvu na jízdenky

  • 32
Na smlouvu na tisk jízdenek, na níž vydělával Ivo Rittig, měli dohlížet vrcholní pražští politici, kteří v té době seděli orgánech kontrolujících pražský dopravní podnik. Podle Ekologického právního servisu svou odpovědnost nese i dozorčí rada, která dohlíží na představenstvo.

Leden 2008: vedení pražského dopravního podniku podepisuje smlouvu s firmou Neograph, která pro něj bude následující roky tisknout jízdenky. Kontrakt je mírně řečeno "netradiční". Svou délkou i podmínkami.

Únor 2014: detektivové z protimafiánského za tento obchod zatýkají Ivo Rittiga a jeho spolupracovníky. Celkem pět mužů, podnikatelů či právníků, nyní čelí obvinění z praní špinavých peněz.

Již dříve byl obviněn i bývalý šéf DP Martin Dvořák či bývalý ekonomický ředitel podniku Ivo Štika.

Kdo dále nese odpovědnost za samotný DP, obrovský moloch s mnohamiliardovým rozpočtem patřící hlavnímu městu?

Politici v dozorčí radě a představenstvu DP

Radovan Šteiner (ODS)
Předseda představenstva 2007-2010, obviněn v kauze DP.

David Vodrážka (ODS)
Člen představenstva 2007-2011.

Petr Hána (ODS)
Člen představenstva 2007-2011.

Antonín Weinert (ČSSD)
Člen představenstva 2007-2010.

Rudolf Blažek (ODS)
Předseda dozorčí rady 2007-2010.

Karel Březina (ČSSD)
Člen dozorčí rady, 2007-2010, od podzimu 2013.

Městská akciovka má tři základní orgány. Představenstvo, dozorčí radu a valnou hromadu.

V dozorčí radě sedí i pražští politici a za svou funkci pobírají poměrně zajímavé tantiémy. Běžný člen si přijde na sto tisíc ročně, předseda na dvojnásobek. Nesou však obrovskou zodpovědnost podepřenou tak silným nástrojem, jako je ručení celým osobním majetkem.

Valnou hromadu pak supluje rada hlavního města.

"Hlavní odpovědnost za podepsání smlouvy s Neographem nese představenstvo, neboť podle původních stanov řídilo firmu a rozhodovalo o všem, co nespadá do kompetencí valné hromady," tvrdí právník Petr Bouda z Frank Bold Society.

Lidé v orgánech firmy jsou povinni svou funkci vykonávat s péčí řádného hospodáře. "O dodržení této povinnosti lze ale v dané kauze pochybovat, protože smlouva byla nevýhodná na první pohled," napsal ve tři roky staré analýze tehdejší Ekologický právní servis (EPS).

EPS: Svou odpovědnost nese i dozorčí rada

Svůj díl zodpovědnosti, ač menší, však podle právníků EPS nese i dozorčí rada, která dohlíží na představenstvo, a měla tedy kontrolovat alespoň základní parametry uzavřené smlouvy, třeba co se týče srovnání ceny se zahraničím či nestandardní výpovědní doby smlouvy.

Členové dozorčí rady tedy měli, alespoň teoreticky, dostatečný prostor pro to, aby zakázku Neographu vyhodnotili jako problematickou a aby využili kontrolních pravomocí k zastavení nebo prozkoumání této sporné zakázky.

"Co se týká jejich odpovědnosti, nejde o odpovědnost za výsledek, ale pouze o odpovědnost za řádný výkon své činnosti," vysvětluje Bouda.

Podle něj nelze možnost trestního stíhání politiků vyloučit. Přitom případný trestný čin, při kterém DP vznikla škoda, lze spáchat jak úmyslně, tak z nedbalosti. Bouda odhaduje, že pokud skutečně dojde k trestnímu stíhání, pak patrně pro trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku.

A členové dozorčí rady podle stanov DP odpovídají podniku za škodu, kterou mu způsobí zaviněným porušením povinnosti při výkonu své funkce.

"Dle mého názoru dozorčí rada v ničem nepochybila ani neselhala," bránil se bývalý náměstek pro dopravu Karel Březina (ČSSD), který seděl v dozorčí radě od roku 2007 do roku 2011 a teď znovu od loňské zimy.

Ani ostatní politici nepřipouštějí, že by cokoli pokazili.

Starosta Prahy 13 David Vodrážka, kterého do představenstva poslala jeho ODS, říká, že smlouvu s Neographem neschvalovali. "DP uzavře ročně tisíce smluv a není v silách žádného představenstva je všechny kontrolovat," říká.

Podle bývalého náměstka Bémovy vlády Rudolfa Blažka by se tehdejší dozorčí rada smlouvou s Neographem i zabývala, kdyby měla indicie či pochybnosti. "Pokud bylo vše řádně projednáno všemi příslušnými orgány, proběhla řádná výběrová řízení a nikdo nic následně nezpochybnil, nebyl k takové kontrole důvod," dodal Blažek.

EPS se domnívá, že jistou, ale spíše politickou, odpovědnost nesou i radní, kteří byli v roce 2008 ve funkcích.

"Valná hromada (rada hlavního města) mohla alespoň nějakým způsobem reagovat na informace o uzavření na první pohled nevýhodné smlouvy, neboť o ní musela být nejen informována představenstvem v roční zprávě o podnikatelské činnosti a o stavu majetku DP, ale musela tuto roční zprávu také schválit," píše EPS.

Ovšem stanovy, které určují míru pravomocí a zodpovědnosti jednotlivých orgánů podniku, se před třemi lety změnily.

Jsou mnohem preciznější ve vymezení odpovědnosti zejména právě členů dozorčí rady. Mají proto mnohem větší potenciál zabránit sporným kauzám.

,