Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recidivista dostal za zbití družky deset let, pomohla mu upřímná lítost

  15:49aktualizováno  15:49
Za surové zmlácení partnerky poslal ve středu senát Městského soudu v Praze na deset let do věznice třiašedesátiletého Michala Bušovského. Soud loňské napadení klasifikoval jako pokus vraždy a výtržnictví. Obžalovaného čeká také protialkoholní léčba a terapie u psychiatra.
Michal Bušovský, obžalovaný z  pokusu vraždy a výtržnictví, přichází k senátu...

Michal Bušovský, obžalovaný z pokusu vraždy a výtržnictví, přichází k senátu Městského soudu v Praze (12.7.2016). | foto: Jan Bohata, MF DNES

„Bylo nezvratně prokázáno, že se skutek stal, o vině obžalovaného neměl soud nejmenší pochybnosti. Obžalovaný se svůj čin pokusil bagatelizovat,“ zdůvodnil mimo jiné verdikt předseda senátu Tomáš Durdík (o výpovědi obžalovaného zde).

Trest však soudci uložili pod dolní hranici příslušné sazby. „Pokud jde o výši trestu, soud tuto okolnost velmi pečlivě vážil,“ uvedl soudce Durdík.

Obžalovanému pomohla hlavně jeho upřímná lítost i to, že byl dosud jen jednou potrestán za násilnou kriminalitu, za vraždu své manželky. Navíc od tohoto činu uběhlo více než 30 let.

O upřímné lítosti nelze pochybovat, uznala i žalobkyně

Uznání viny žádala obžaloba. „Vina byla jednoznačně prokázána, nezaujatí svědci slyšeli hrozby rány, popsaly razantnost i surovost útoku,“ uvedla v konečném návrhu státní zástupkyně Jana Kadeřábková.

Chtěla však, aby Bušovský za pokus o vraždu dostal trest na horní hranici sazby, tedy přibližně ve výši 18 či 19 let vězení. To by však podle soudce bylo nepřiměřeně přísné.

„Jedinou prokázanou polehčující okolností je jen lítost, kterou obžalovaný projevil v hlavním líčení a o jejíž upřímnosti nelze pochybovat,“ konstatovala také žalobkyně. Naopak v neprospěch obžalovaného svědčí například jeho trestní minulost.

„Není možné pochybovat o tom, že můj klient oběť napadl. Skutek však není možné kvalifikovat jako pokus vraždy,“ namítal naopak advokát. Domáhal se toho, aby byl jeho klient potrestán jen za těžkou újmu na zdraví, kde by mu hrozil o dost nižší trest.

Je to chudák, hájila násilníka napadená žena

„Nechci, aby byl zavřený. Nechtěl mne zabít, dal mi jen facku,“ hájila obžalovaného při středečním výslechu napadená žena.

Nakonec však připustila, že se k ní opilý Bušovský choval agresivně, vyhrožoval jí zabitím a v inkriminovaný den ji strčil ze schodů a zbil tak razantně, že po útoku v domě, na jeho chodbě a ulici zůstaly krevní stříkance i vyrvané vlasy.

To žena připustila i loni v prosinci při výslechu u vyšetřovatele, u soudu se však snažila svou výpověď zmírnit.

„Tam jsem vypovídala po pravdě. Chudák, on to nemyslel vážně. Bil mne, ale nechtěl mne zabít,“ uvedla poté, co ji předseda senátu upozornil, že musí vypovídat pravdu.

Resocializace není příliš reálná

„Trpí poruchou osobnosti, je impulzivní, nezdrženlivý, má poruchovou osobnost a subnormální inteligenci,“ charakterizoval obžalovaného psychiatr Vlastimil Tichý.

Podle posudku psychiatra a psychologa je Bušovského resocializace spíše nereálná. A to kvůli závislosti na alkoholu, který u něj podle expertů zvyšuje tendence k agresivitě a nezdrženlivosti. Proto v jeho případě navrhli i protialkoholní léčbu i dohled psychiatra.

„V tom případě se prognóza jeho resocializace může zlepšit,“ konstatoval Vlastimil Tichý.

Podle expertíz inkasovala během napadení oběť minimálně pět ran pěstí. „Nemohlo jít o údery otevřenou dlaní, tedy facky. Zranění jsou typická pro úder pěstí,“ zdůraznil soudní lékař Jiří Hladík. Podle něj napadená utržila četné rány do hlavy a obličeje.

„Bylo to opravdu hrozné,“ tak popsali útok i poničení obličeje bité ženy svědci, kteří jej loni v prosinci viděli a zabránili jeho další eskalaci. Útočníka jedna ze svědkyň paralyzovala dávkou pepřového spreje do obličeje. Chodci také zavolali policii a záchranku.

„Kdo ví, jak by situace dopadla, nebýt zákroku nezaujatých svědků. Není jasné, kam až jeho jednání mohlo zajít,“ řekl tomu soudce Durdík.

Manželku v záchvatu žárlivosti ubodal

Kvůli pití se Bušovský dostal i do nejzávažnějšího konfliktu s paragrafy své kriminální kariéry. Na podzim 1984 ubodal v Kežmaroku v záchvatu žárlivosti kuchyňským nožem svou manželku. Košický krajský soud ho za to o rok později poslal na 14 let do věznice s nejostřejším režimem. Dalších osm trestů nastřádal za drobnější delikty.

Po propuštění z věznice přesídlil do Čech, do Prahy přijel loni v létě hledat práci. Přitom se seznámil se svou družkou. Nejprve bydleli v jeho stanu, pak se přestěhovali do suterénu domu v Břevnově. Tam je nechal bydlet majitel domu za drobnou výpomoc.

Zde se loni večer 19. prosince odehrálo i osudné napadení. Policisté Bušovského zatkli hned po útoku, našli jej ve výkopu za domem, kde bydlel. Kriminalisté jej obvinili z pokusu vraždy podle třetího, nejpřísnějšího odstavce příslušného paragrafu. A to právě kvůli jeho odsouzení za vraždu před třiceti lety.

Za to mu nyní hrozilo 15 až 20 let vězení, nebo i výjimečný trest. Oba delikty podle znalců spojuje podobný modus operandi, tedy „neposlušnost“ partnerky a opilost.

Středeční verdikt městského soudu není pravomocný. Lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

Autor:Nejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Další z rubriky

Hlavní město láká cizince, nárůst je znát už i ve školkách

List New York Times Vltavu zařadil Vltavu na seznam nejhezčích evropských...

V metropoli se usazuje čím dál více cizinců. Už to však nejsou ti, kteří žijí sami a vydělané peníze posílají domů, ale...

Na Letné se lidé bavili při obrovské koulovačce, sníh dovezli z Krkonoš

V Praze na Letné proběhla velká koulovačka (20. ledna 2018).

Ačkoli v Praze v posledních dnech prakticky nesněžilo, zorganizovala dvojice studentů na sobotu koulovačku na Letné....

Hasiči na Kladensku bojovali s požárem opuštěného domu

Hasiči na Kladensku bojují s rozsáhlým požárem domu

U Hřebče na Kladensku hořelo odpoledne opuštěné hospodářské stavení. Nikdo nebyl zraněn. Požár byl po asi hodině a půl...

Najdete na iDNES.cz