Nevábná současná realita sportovní haly v Sadské.

Nevábná současná realita sportovní haly v Sadské. | foto: MF DNES

Za torzem „milionové“ haly v Sadské je nejasný propletenec firem a lidí

  • 2
Nedostavěná hala v Sadské na Nymbursku se stala pomníkem plýtvání státními penězi. A nejen to, je to příběh plný záhad. Neví se, komu hala vlastně patří. Nikdo ji nechce. Lidé, kteří ji stavěli, jsou příbuzní. A sportovci převáděli majetek podobně, jako to dělají "tuneláři".

Příběh nedokončené sportovní haly v Sadské na Nymbursku popsala MF DNES na konci října (více čtěte zde). Hala, kterou začal v roce 2005 stavět TJ Sokol Sadská s plány hrát v ní první ligu basketbalu, spolkla 24 milionů korun a zůstala nedokončená. Od roku 2007 tak zarůstá keři. Zůstávají otázky. Ne na všechny lze ale jasně odpovědět.

1. Komu nedostavěná hala patří? Státu ne

"Hala propadla státu," zaznívá ze Sadské o torzu stavby. Myslí si to i zastupitel Václav Frank, který jako někdejší poslanec na halu sehnal peníze. Ale není to pravda. "Nikoli, stát ani finanční úřad v zastoupení státu nejsou vlastníkem stavby," řekl tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Pomník poslanecké dotaci

TJ Sokol Sadská na halu prostavěl dotaci 24 milionů. Peníze z rozpočtu získal poslanec Václav Frank při takzvaném porcování medvěda. Sokol neuhlídal termín dokončení stavby. Stát jim proto odmítl dát další peníze. Basketbalistům, kteří v hale chtěli hrát první ligu, v roce 2008 zemřel jejich předseda Karek Vrba a účast v lize vzdali. Vedle původního TJ Sokol Sadská pak vznikla TJ Sadská, na kterou původní Sokol převedl veškerý majetek kromě nedostavěné haly. Noví sokolové to vysvětlují jako způsob záchrany sportu ve městě. Se starým Sokolem a s nedostavěnou halou nechtějí mít nic společného.

Ministerstvo, přesněji Finanční úřad v Nymburce, je zřejmě jediným orgánem, který příběh státních peněz ze Sadské prošetřoval. Výsledek veřejnost znát nemůže. "Výsledky tohoto řízení podléhají ze zákona mlčenlivosti," uvedl mluvčí ministerstva Jakob.

Hala tedy zjevně stále patří TJ Sokol Sadská. Což je bizarní. "Sokol Sadská fakticky neexistuje," řekl předseda nové Tělovýchovné jednoty Sadská Jan Hendrych. Na tu původní Sokol převedl veškerý majetek kromě haly.

2. Kdo je zodpovědný za státní miliony?

Stavba haly a její financování působí jako rodinný podnik. Aktéři se možná nechtěli na stavbě obohatit, ale jejich spojení je zarážející.

Peníze sehnal poslanec Václav Frank a v podstatě je přihrál svému příbuznému. Příjemcem dotace byl TJ Sokol Sadská v čele s Josefem Číhalem, který měl zakázku i výběrové řízení na stavební firmu na starosti.

Oba muže propojují jejich děti: Číhalova dcera a Frankův syn jsou manželé. A navíc poslancův syn Pavel Frank pracuje ve firmě Polabská stavební, která halu stavěla. "Vůbec to souvislost nemá. Jen jsem sehnal finanční prostředky a nijak jsem do toho nezasahoval. A že Polabská stavební vyhrála výběrové řízení? Asi měla nejlepší nabídku," řekl Václav Frank.

Dodal, že o peníze na halu jej nežádal Číhal, ale basketbalisté. Reklamní cedule Polabské stavební dodnes stojí před torzem haly. Firma také halu uvádí v referencích na svých stránkách, i když jí může dělat spíš ostudu. Vedení firmy se nechtělo k věci vyjádřit. Jsou Číhal s Frankem "kmotry", kteří vyždímali stát? Nepůsobí tak.

"Pan Číhal je obyčejný důchodce, je chudý jak kostelní myš. A Frank jakbysmet," řekl člověk obeznámený s děním v Sadské, který nechce v této souvislosti zveřejnit své jméno.

Stavba haly měla další aktéry. Velmi aktivně při jejím prosazování i při výběrovém řízení vystupoval někdejší člen vedení Sokola Libor Pospíšil. Formálně ale stavbu na starosti neměl. Pospíšil stejně jako Číhal nechtějí s novináři mluvit.

3. Tunelují sportovci Sokol v Sadské?

Pro záchranu sportu v Sadské udělali sportovci tah, který je v jiném prostředí označovaný jako tunelování. Původní Sokol daroval veškerý majetek kromě nedostavěné haly nově vzniklé TJ Sadská. Nová jednota teď vlastní dokonce i pozemek pod nešťastnou stavbou.

Její předseda Jan Hendrych říká: "Nedělali jsme to pokoutně. Vysvětlili jsme, co děláme a proč to děláme. To odůvodnění bylo i součástí naší žádosti o vstup do ČSTV. Vysvětlili jsme to i ministerstvu školství, aby dovolilo převod staré sokolovny, které poskytlo dotaci. Nemyslím si, že by to bylo protiprávní nebo nemorální."

4. Co bude s halou? Nikdo ji nechce

Na závěr stručně. "Halu v žádném případně nikdy chtít nebudeme," říká Hendrych. "Vůbec si nedovedu představit, jak bychom halu využili," říká starostka Sadské Cecilie Pajkrtová.