Tobogan v příbramském akvaparku

Tobogan v příbramském akvaparku | foto: Radek Cihla, MAFRA

Za úraz na toboganu může nedbalost pracovníka akvaparku, řekla policie

  • 3
Za úraz, který se stal v květnu čtyřiatřicetiletému muž na toboganu v příbramském akvaparku, může podle policistů tamní zaměstnanec. Muži teď hrozí až čtyři roky za mřížemi za nedbalost.

Návštěva příbramského akvaparku skončila pro muže, kam přišel se dvěma malými syny, zlomenýma nohama. Při výjezdu z toboganu totiž narazil do stěny dojezdové vany (více čtěte zde).

Případ od začátku května řeší příbramská policie. Ředitel akvaparku už tehdy tvrdil, že šlo zřejmě o pochybení někoho ze zaměstnanců (podrobnosti najdete zde). V úterý 4. října pak policie skutečně zahájila trestní stíhání jednoho z nich.

"Bylo zahájeno trestní stíhání jednoho ze zaměstnanců akvaparku pro trestný čin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti," řekla mluvčí příbramské policie Lenka Pavlová. Pokud se jeho zavinění prokáže, hrozí mu až čtyři roky vězení.

Ředitel čeká na verdikt vyšetřovatele, až poté bude jednat

Ředitel akvaparku Jiří Holobrada z květnového úrazu zatím personální důsledky nevyvodil, nikdo nedostal ani finanční nebo jiný postih. "Všichni zaměstnanci tu pořád jsou. Podstatné pro mě bude rozhodnutí vyšetřovatele," dodal.

V akvaparku prý po úrazu zavedli přísnější kontroly a také písemně krok za krokem sepsali, co je potřeba každý den zajistit a udělat. Všichni zaměstnanci pak podepsali, že se s manuálem seznámili.

Stále však není jasné, proč se úraz vlastně stal. "Napadá mě jediné, že v dojezdové vaně bylo málo vody, takže muže nezbrzdila. Ale to je můj názor," řekl ředitel.

Ten se byl zraněnému omluvit v příbramské nemocnici, kde byl operován. Muž pak MF DNES vzkázal, že omluvu přijal, ale zvažuje, že bude žádat odškodnění. Od té doby podle Holobrady v kontaktu už znovu nebyli.

Muž utrpěl zranění, které se léčí měsíce

I kvůli ochraně pacientova soukromí není možné zjistit, jak je na tom teď. Tříštivé zlomeniny nohou jsou však vždy závažným poraněním s dlouhodobou následnou léčbou.

"Nutné jsou vždy minimálně dvě operace, nejprve se zlomenina stabilizuje kovovým implantátem, pak se kov vytahuje. Po operaci je pacient aspoň týden hospitalizován a pak přinejmenším tři měsíce končetinu odlehčuje," uvedl ortoped příbramské nemocnice Petr Višňa.

Do běžného života se podle něj pacient nevrátí dříve než za půl roku. "Navíc tyto zlomeniny vedou k předčasnému rozvoji artrózy, takže většina podobných úrazů má do budoucna následky," uzavřel lékař.