Zastupující pražský primátor Tomáš Hudeček u protipovodňové zábrany u stanice

Zastupující pražský primátor Tomáš Hudeček u protipovodňové zábrany u stanice metra Vltavská | foto: Archiv MHMP

Praha chce začít snižovat povodňové zábrany, vyplaveným odpustí daň

  • 5
Praha by už odpoledne mohla začít snižovat mobilní povodňové zábrany. Rozhodnutí ještě závisí na Ústřední povodňové komisi. Podle zastupujícího pražského primátora Tomáše Hudečka má metropole, co se týká záplav, to nejhorší za sebou.

"Dnešní krizový štáb konstatoval na základě předpovědí počasí, že ta nejhorší situace v Praze je v tuto chvíli asi za námi," konstatoval zastupující pražský primátor Tomáš Hudeček po jednání krizového štábu.

Během odpoledne by se tak mohlo začít se snižováním protipovodňových zábran podél Vltavy. Rozhodnout ale ještě musí Ústřední povodňová komise. "Zatím se tak nestalo, takže zábrany zůstávají v neměnné výši," řekl iDNES.cz v jednu hodinu odpoledne člen krizového štábu a radní Jiří Vávra.

Praha podle něj žádala o povolení ke snížení zábran na úroveň padesátileté vody. "Zábrany jsou postavené na úroveň stoleté a vyšší vody. A jelikož současný průtok je čtyřikrát menší, začíná to být logický nonsens. Ale samozřejmě musíme počkat na rozhodnutí," dodal Vávra.

Metropole se bude snažit získat povolení ještě dnes. Jakmile ho získá, povolá vojáky a dobrovolné i profesionální hasiče. "Pokud zábrany budeme odstraňovat, bude demontáž probíhat ve večerních a nočních hodinách. Tak abychom neomezovali dopravu v Praze," poznamenal radní.

Zábrany by pak byly za policejního doprovodu dopraveny zpět do centrálního skladu.

Ústřední povodňová komise v úterý už zrušila plošně druhý stupeň povodňové aktivity mimo jiné pro Prahu i Středočeský kraj. Potvrdit ho ale musí pražský krizový štáb. "Je to na rozhodnutí zastupujícího pana primátora, to rozhodnutí může vydat kdykoliv," upřesnil Vávra.

Otevřela se muzea i další parky

Metropole se pomalu vrací k normálnímu životu. V úterý byl otevřen například palác Žofín na Slovanském ostrově, ale i zámeček v Troji. Právě v něm velká voda zpustošila okolní zahrady způsobila škody za 30 milionů korun (více se dočtete zde).

Praha 2 pak zpřístupnila všechny parky, kromě Folimanky, kde je stále podmáčená půda. Na otevření parků pracují i další radnice, kácet musí například Praha 8 v Thomayerových sadech. Zákaz vstupu do městských parků ale zůstává v platnosti, uvedl magistrát.

Pro veřejnost se otevřela znovu Národní knihovna a celý areál pražského Klementina. Po povodních se otevírá také Muzeum Karla Zemana u Čertovky, které bylo minulý týden uzavřeno především z preventivních důvodů (více se dozvíte zde).

Praha odpustí vyplaveným daň z nemovitosti

Pražané postižení letošní povodní nebudou muset platit daň z nemovitosti. Umožní to vyhláška, kterou v úterý schválili radní. ČTK to potvrdily na sobě nezávislé zdroje z magistrátu. Nová vyhláška začne platit od roku 2014.

Za jakých podmínek a jak přesně odpouštění daně bude fungovat, rozhodnou jednotlivé městské části, které daň z nemovitosti vybírají. Kolika lidí se to týká, není jasné.

Velká voda v Praze vytopila například obyvatele v Modřanech, Zbraslavi, Radotíně, Lahovicích či Lahovičkách. Vltava se vylila i v Troji, velké škody způsobil také Botič v Praze 15, Praze 10 a 2, stejně jako Rokytka v Libni v Praze 8.

Daňové úlevy pro postižené připravil i ministr financí Miroslav Kalousek. Živnostníci a firmy, kterých se dotkly letošní záplavy, nebudou muset vůbec či z části platit daň z příjmu (více se dozvíte zde).

,