Paličkova vila v osadě Baba.

Paličkova vila v osadě Baba. | foto: www.slavnevily.cz

Funkční krása vilových domů dejvické Baby oslňuje Pražany již 80 let

  • 6
Jedním z nejpovedenějších funkcionalistických souborů v Česku je vilová zástavba na Babě v pražských Dejvicích. Tato čtvrť letos slaví 80. výročí svého vzniku. Rok 1932 připomíná výstava v galerii Chodník ve Skleněném paláci na náměstí Svobody v Bubenči.

Při stavbě vilové čtvrti na Babě se sešli významní architekti své doby. Čím je tak zajímavá a jedinečná? "Vznik takzvané výstavní kolonie byl inspirován podobnými akcemi ve Stuttgartu, Brně, Vídni a Vratislavi. Urbanistické řešení je dílem známého pražského architekta Pavla Janáka. Jednotlivé domy pak navrhovali architekti tří generací," vysvětlil historik architektury Zdeněk Lukeš.

Kromě Janáka také Josef Gočár, František Kavalír, Ladislav Žák a mnoho dalších. A mezi nimi i jediný cizinec - Holanďan Mart Stam. Samá slavná jména.

"Zajímavé bylo, že po dokončení první etapy zástavby v roce 1932 si lidé mohli domky prohlédnout a případně kontaktovat architekty k další spolupráci," upozornil Lukeš.

Hledal se typizovaný dům, který mohl stát prakticky kdekoliv. Nicméně zrovna tohle se příliš nepovedlo, protože každá z vil je příliš jedinečnou stavbou. Soubor třiatřiceti domů postavených v jednotném stylu, za velmi krátký čas a na atraktivním místě s výhledem na Prahu nemá u nás obdoby.

Baba se stala místem pro pražskou smetánku

"Již v roce 1928 sice vznikla podobná kolonie v Brně nazvaná Nový dům. Ovšem byla skromnější než ta na Babě a dnes je ve velmi špatném stavu. Jinak se v NSR stavěla řada funkcionalistických vil, ale nikoli v rámci výstavní kolonie," řekl architekt.

Krásné místo na vltavském ostrohu ihned zaujalo tehdejší smetánku. Ve třicátých letech se tu sešla pozoruhodná společnost. Karel Hermin, ředitel Uměleckoprůmyslového muzea, dále designér Ladislav Sunar, spisovatel Václav Řezáč, hudební skladatel Karel Balling či děkan lékařské fakulty UK Jan Bělehrádek.

Lidé vyznávající moderní životní styl postavený na vybraném vkusu. Filmy z té doby ukazující "vyšší střední třídu" nám je mohou připomenout.

Na jedinečnou vilovou čtvrť už Praha nikdy nenavázala. "Později sice vzniklo pár kvalitních rodinných domů a nějaké se staví i dnes, ale na rozdíl od řady těch předválečných žádný z nich nepronikl do světových časopisů a encyklopedií," uvedl Lukeš.

Osada Baba je již téměř 20 let chráněna památkáři, nicméně ještě předtím řadu cenných domů jejich majitelé necitlivě přestavěli. "V poslední době se už ale naštěstí objevili investoři, kteří si uvědomují mimořádný význam těchto staveb a své domy kvalitně opravují," dodal historik.