Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knihovna Kaplického zničila, říká autorka výstavy slavného architekta

  9:53aktualizováno  9:53
V Tančícím domě se v úterý otevřela výstava JKOK Nekonečno Jana Kaplického věnovaná životnímu dílu architekta, který by příští rok v dubnu oslavil 80. narozeniny. Výstava představí kromě ikonických děl i dříve neviděné exponáty.

Výstava JKOK Nekonečno Jana Kaplického představuje architektovo dílo v celé jeho šíři. Kromě fotografií a modelů staveb ukazuje i jeho tvorbu z oblasti designu a užitého umění. Otevřená bude do 12. března příštího roku každý den od 9:00 do 20:00. | foto: Petra Bejdová

Autorkou expozice je Kaplického dlouholetá spolupracovnice a architektka Eva Jiřičná. „Znala jsem ho padesát let. Viděla jeho začátky, jeho problémy i to, když jeho sláva dosáhla vrcholu a nakonec i ten nešťastný konec,“ říká architektka.

Jaký je záměr výstavy?
Je zde víceméně všechno z Kaplického tvorby. Vše z jeho estetických představ, ať už se týkají architektury, módy, umění, či třeba konstrukce mostu. Výstavou chceme ukázat, jak velké množství práce lze vytvořit v jednom lidském životě.

Fotogalerie

Je vám líto, že se v Čechách nemůžeme na žádnou Kaplického stavbu podívat naživo?
Je, a to velmi. Moje maminka ale říkala, že všechno špatné je pro něco dobré. Alespoň tady máme výstavu a pohromadě všechno jeho myšlení, které se víceméně zrodilo v této republice. On se totiž celý život považoval za Čecha a nikdy se češství nevzdal. Národní knihovnu na Letné navrhl s myšlenkou, že to bude jeho projekt, který udělá v České republice pro Čechy. Snil o tom, že se sem vrátí a otevře si tu kancelář. To druhé bohužel nestihl.

Proč si myslíte, že se projekt nepodařilo uskutečnit?
Ač Národní knihovnu veliká část obyvatel podpořila, myslím, že na ni tehdy možná ještě nebyli lidé úplně připraveni. Obzvlášť to platilo pro ty, kdo ji měli financovat a pro tehdejšího prezidenta. Byl uražený, že se udělal návrh, se kterým nesouhlasil a který ho rozčiloval.

Václav Klaus se tenkrát nechal slyšet, že se připoutá k bagrům, aby stavbu znemožnil...
To, že má člověk v rukou moc, neznamená, že by ji měl používat, aby prosazoval svůj vlastní názor. Má naproti tomu dát prostor těm, kteří jsou v daném oboru oprávněni rozhodovat. Abych byla ale spravedlivá, tohle se nedaří ani třeba princi Charlesovi. Asi je to taková internacionální nemoc všech státníků.

Jak se Kaplický cítil, když zjistil, že knihovna nevznikne?
On se špatně vyrovnával se všemi neúspěchy, malými i velkými. Nebyl to člověk, který se dovedl otřást a jít dál. V Praze to ale bylo ještě něco jiného. Projekt pro něj byl zhmotněním snu, že kniha jeho života začíná novou kapitolu. Svatba, narození jeho dcery a nová praxe v České republice. Proto ho knihovna tak strašlivě zničila. Ohromně ho mrzelo, jak to s ní dopadlo.

Významní architekti, jako jste vy nebo Josef Pleskot, teď v Praze stavějí. Proč ne Kaplický?
Jeho stavby jsou neobyčejně komplikované. Esteticky i finančně. Tančící dům, ve kterém stojíme, ale stál ve své době také absolutní majlant. Stejné by to bylo bývalo i s knihovnou, ale národ by měl stavbu, o které se mluví a která by byla cílem turistů a architektů z celého světa. O to jsme bohužel přišli.

Stejný osud má i Kaplického Rejnok v Českých Budějovicích.
Projekt jsme dotáhli ke stavebnímu povolení, ale nejsou na něj peníze.

Jaké to je, dokončovat projekt po zesnulém architektovi?
Strašně těžké. Znala jsem Kaplického přes padesát let a vím, jak byl v myšlení precizní. Člověk má pocit příšerné zodpovědnosti a doufá, že se jeho interpretace bude co nejvíce blížit tomu, co měl autor na mysli. Samozřejmě ale nemůžu zaručit, že jsme schopni stavbu dodělat přesně tak, jak by to udělal on.

Na výstavě je i řada šatů, šperků a dalších děl. Jak to jde dohromady s povoláním architekta?
Kaplický byl více umělcem než běžným architektem. Zajímal se, jak jsou budovy stavěny, ale bylo pro něj utrpení jít na stavební kontrolní dny. To ho nezajímalo. Chtěl stavbám vetknout duši. Mimo to oděv je jen fasádou lidského těla.

Jsou ale tato díla stejně hodnotná jako jeho stavby?
Myslím, že by většina módních návrhářů řekla, že to je hrůza, stejně tak i šperkařů. Jde ale o jeho celkový pohled na funkci člověka, nejen v architektuře. Zaha Hadid také dělala boty, které se nedají nosit, a rukavice, které si člověk nenavlíkne.

Z množství Kaplického projektů byla postavena jen hrstka. Podle čeho se měří úspěch architekta?
Každý student architektury zná jméno Pierre Chareau, který se proslavil jediným pařížským domem Maison de Verre. Ovlivnil ale generace architektů tím, že přivedl na svět svůj názor na to, jak spolu mohou design a architektura spolupracovat. Když se na výstavě podíváte kolem sebe, myslím, že nikdo nemůže Kaplickému vzít to, že jeho důležitost je v jeho myšlenkách, tvarosloví a estetice, ne v tom, kolik přesně postavil projektů.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: Příval urážek a každý osmý bez lístku. Revizoři na noční čelí agresi

Při noční směně bývají lidé agresivnější, občas je musí klidnit i policie.

Noční služba revizorů se od denní liší hlavně cestujícími, kteří jsou agresivnější nebo pod vlivem alkoholu. Revizoři...

Parkoviště prodané k bytům je veřejné, majitelům to developer neřekl

Developer rozprodal parkoviště pod domem v Letňanech i s veřejným stáním....

Obyvatelé domu v pražských Letňanech koupili s bytem i parkovací stání. Jenže některým z nich developer prodal i místa,...ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Praha je ekonomicky na úrovni Londýna, předstihla i Paříž a Vídeň

(Ilustrační snímek)

V Evropské unii je Praha šestým nejrozvinutějším regionem. Na základě hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele tak...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Další z rubriky

Řidič kamionu dostal na Pražském okruhu záchvat a skončil v příkopu

Řidič kamionu dostal křeče a skončil za svodidly. (18.12.2017)

Silné křeče postihly řidiče nákladního vozu, který ráno projížděl po Pražském okruhu. Kvůli nevolnosti u Řeporyjí...

V Praze se srazily dvě tramvaje, zřejmě kvůli závadě výhybky

Na smyčce Hlubočepy se srazily dvě tramvaje (18.12.2017)

Krátce před devátou hodinou se u smyčky Hlubočepy srazily dvě tramvaje. Na vině může být špatně fungující výhybkový...

U Depa Hostivař vznikne nová smyčka. Přestup na tramvaj bude snazší

Depo Hostivař (ilustrační foto)

Pasažéři vystupující z konečné metra Depo Hostivař to budou mít k tramvaji blízko. Podle předpokladu totiž poblíž...Najdete na iDNES.cz