Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Karlštejně se v neděli koná další zádušní mše za Karla IV.

  7:54aktualizováno  7:54
Na Karlštejně se bude konat zádušní mše za Karla IV. Ta bude v neděli v kapli svatého Mikuláše v Rytířském sále. Bude se jednat již o druhou, první neveřejná se konala ve čtvrtek v kapli svatého Kříže a sloužil ji pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Na Karlštejně se zádušní mše za Karla IV. konají po staletí. | foto: Karmela Strapczyková

Ve čtvrtek to bylo přesně 634 let, co 29. listopadu 1378 Karel IV. zemřel. Rok co rok se od té doby na Karlštejně, který v roce 1357 založil, slouží zádušní mše. Přesně tak, jak si to přál.

"Karel IV. před smrtí řekl, že si přeje, aby za něj už navždy v den jeho úmrtí byla na hradě sloužena zádušní mše," řekl kastelán hradu Jaromír Kubů.

Ve čtvrtek ji Duka sloužil v kapli sv. Kříže, která je přes zimu od 4. listopadu zavřená, stejně jako zbytek druhého prohlídkového okruhu. Hrad má v zimě zpřístupněný jen první prohlídkový okruh.

"Velmi omezený prostor v unikátním prostředí kaple sv. Kříže, vyzdobené gotickými deskovými obrazy Mistra Theodorika, neumožňuje účast veřejnosti. Ta mohla mši svatou sledovat v přímém přenosu České televize," řekl mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

Kaple se otevře zase v květnu

Kaple je v zimě zavřená kvůli doporučení klimatologa, jehož analýza upozornila na nebezpečí vzniku rosného bodu, kdy vlhkost vzduchu dosáhne sta procent.

Akce na Karlštejně

V neděli 2. prosince bude nejen mše, ale na náměstí pod hradem se koná i Královský advent. Druhý bude 23. prosince. A od 25. prosince bude mít hrad až do 6. ledna otevřeno denně.

"A aby cenná výzdoba kaple nebyla opravdu vůbec nijak ohrožena, pracuje v ní klimatizace, která vhání do kaple vzduch o požadované teplotě a vlhkosti," vysvětlil kastelán.

Podle Kubů taková akce, jako je čtvrteční mše, které se účastní kolem třiceti lidí, klima v kapli neovlivní. Návštěvnický provoz by klimatizace nezvládla, a tak se kaple veřejnosti otevře zase až v květnu.

Čtvrteční mše se na hradě konala podruhé, jinak ji organizuje děkan karlštejnské kapituly a koná se v kapli sv. Mikuláše v Rytířském sále. Tak jako v neděli 2. prosince. Mše začíná ve 14 hodin.

Na hradě jsou tři mše ročně

Na hradě se rekviem za Karla IV. pořádá zřejmě opravdu nepřetržitě už 634 let, dobu minulého režimu nevyjímaje.

"Byl jsem tu tenkrát jako průvodce, nastoupil jsem v roce 1977, a vzpomínám si, že mše byly a že je sloužil děkan Dočekal. Mám pocit, že byl členem sdružení katolických duchovních Pacem in terris," zavzpomínal Kubů. Toto sdružení vzniklo v roce 1971, bylo podporované komunistickým režimem a někteří jeho členové spolupracovali se Státní bezpečností.

Zádušní mše za Karla IV. je jedna ze tří, které se na Karlštejně každý rok konají. "V březnu je mše na výročí založení karlštejnské kapituly v kostele Panny Marie. Tam je i v srpnu na svátek Panny Marie a koncem roku je mše za Karla IV. A to v Rytířském sále, protože je nejnavštěvovanější a do sálu se vejde asi dvě stě lidí," vyjmenoval kastelán.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Český ležák stejně vždycky vyhraje, tvrdí ředitel pivovaru Staropramen

Generální ředitel Staropramenu Petr Kovařík (6.9.2018)

Ředitelem Pivovarů Staropramen je Petr Kovařík přes dva roky. Původním povoláním sládek pivo vařil nejen na pražském...

Zloděj ukradl z výběhu na Příbramsku dva klokany, samice byla březí

Neznámý zloděj ukradl dvojici klokanů bennettových. Jedná se o poddruh klokana...

Neznámý pachatel v obci Podlesí na Příbramsku ukradl z výběhu březí klokaní samici s několikaměsíčním mládětem....

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

Najdete na iDNES.cz