Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O hocha, který bodl učitelku, se do jeho osmnáctin postará kurátor

  12:55aktualizováno  12:55
Policie pečlivě tají informace spojené s napadením učitelky na rakovnickém gymnáziu - nechce říct ani to, jaký byl jeho motiv, ani zda se chlapec k činu přiznal. Podle jedné z variant pustili hocha domů a ten i s rodiči opustil Rakovník. Jisté je jen to, že ho na každém kroku nyní doprovází dětský kurátor.

Gymnázium Zikmunda Wintera v Rakovníku | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Potřebujeme jako v každém jiném případě znát situaci - budeme mluvit se spolužáky a učiteli. Vzhledem k věku chlapce ovšem nebudeme po celou dobu šetření, ale ani po něm sdělovat bližší informace," řekl šéf středočeské kriminální policie Michal Mazánek.

Jisté je, že se o chlapce stará a doprovází ho zástupce z Orgánu sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) Městského úřadu v Rakovníku, takzvaný kurátor.

"Po takovéto události je úkolem OSPOD snažit se dítě okamžitě ochránit, to znamená izolovat jej od jeho prostředí, od reakcí okolí. Ty by totiž mohly být jakékoli," popsal vedoucí sociálního odboru Černošic v Praze-západ a zakladatel Sekce kurátorů pro mládež při Společnosti sociálních pracovníků Jan Matoušek.

Podle něj je tak možné, že kurátor dorazil za chlapcem už v pondělí rovnou do školy. "Měl by být přítomný při podání vysvětlení a pak u výslechů. Už jen proto, aby nezletilý neměl pocit nátlaku. Je to dobré i pro policii," uvedl Matoušek, podle něhož smí kurátor nahlížet do spisu.

Úřad pak může podat k soudu návrh na rychlé předběžné opatření, kterým může soud chlapce poslat do diagnostického ústavu nebo do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, Klokánku.

V osmnácti se o chlapce stát přestane starat

Pokud úřad návrh k soudu nepodá, vrací se dítě od policie zpět k rodičům. "Také ti ho ovšem mohou do Klokánku dovézt, stejně tak i dítě se může rozhodnout, že dobrovolně do Klokánku půjde," řekl Matoušek.

Jakmile policie případ vyšetří a potvrdí se, že čin chlapec opravdu spáchal, trestní stíhání končí. Trestní odpovědnost má totiž dítě až od svých patnácti let.

Soud pak na návrh státního zástupce rozhodne o tom, jak s mladým delikventem "naložit". "Může jít třeba o výchovné opatření, které jej bude nějak omezovat," řekl Matoušek. U dětí, které mají problémy s alkoholem, to může být třeba zákaz návštěv restaurací.

V jiných případech může jít mladistvý do dětského domova nebo výchovného ústavu. Jeho kurátor za ním minimálně jednou za tři měsíce jezdí, a jakmile padnou důvody ústavní výchovy, může se dítě vrátit domů.

Kurátor přitom pracuje i s rodinou. V případě, že dítě žádnou ústavní výchovu absolvovat nemusí, pracují s ním například kliničtí psychologové či sexuologové. A to opět přes kurátora.

Osmnáctinami dítěte veškerá tato péče končí, ať už před svým patnáctým rokem věku spáchalo cokoliv. S kurátory spolupracovat může dál, ale jen pokud dotyčný sám chce.
Nejčtenější

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Tunel Blanka se vrátil do běžného provozu, kolony řídly pomalu

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Pražský tunel Blanka se před 12:30 vrátil do běžného provozu. V některých částech magistrály však přetrvávaly kolony...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Další z rubriky

VIDEO: Hasiči zkoušeli na vltavské náplavce velkokapacitní čerpadla

Hasiči předváděli na smíchovské náplavce svá čerpadla

Pražští profesionální a dobrovolní hasiči trénovali na smíchovské náplavce práci s velkokapacitními čerpadly. Mají dva...

Pražské firmy mají spolupracovat v koncernu, holding se do voleb nestihne

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Plán na sloučení městských společností pod střechu velkého holdingu, který má zefektivnit fungování firem města,...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Najdete na iDNES.cz