Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O hocha, který bodl učitelku, se do jeho osmnáctin postará kurátor

  12:55aktualizováno  12:55
Policie pečlivě tají informace spojené s napadením učitelky na rakovnickém gymnáziu - nechce říct ani to, jaký byl jeho motiv, ani zda se chlapec k činu přiznal. Podle jedné z variant pustili hocha domů a ten i s rodiči opustil Rakovník. Jisté je jen to, že ho na každém kroku nyní doprovází dětský kurátor.

Gymnázium Zikmunda Wintera v Rakovníku | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Potřebujeme jako v každém jiném případě znát situaci - budeme mluvit se spolužáky a učiteli. Vzhledem k věku chlapce ovšem nebudeme po celou dobu šetření, ale ani po něm sdělovat bližší informace," řekl šéf středočeské kriminální policie Michal Mazánek.

Jisté je, že se o chlapce stará a doprovází ho zástupce z Orgánu sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) Městského úřadu v Rakovníku, takzvaný kurátor.

"Po takovéto události je úkolem OSPOD snažit se dítě okamžitě ochránit, to znamená izolovat jej od jeho prostředí, od reakcí okolí. Ty by totiž mohly být jakékoli," popsal vedoucí sociálního odboru Černošic v Praze-západ a zakladatel Sekce kurátorů pro mládež při Společnosti sociálních pracovníků Jan Matoušek.

Podle něj je tak možné, že kurátor dorazil za chlapcem už v pondělí rovnou do školy. "Měl by být přítomný při podání vysvětlení a pak u výslechů. Už jen proto, aby nezletilý neměl pocit nátlaku. Je to dobré i pro policii," uvedl Matoušek, podle něhož smí kurátor nahlížet do spisu.

Úřad pak může podat k soudu návrh na rychlé předběžné opatření, kterým může soud chlapce poslat do diagnostického ústavu nebo do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, Klokánku.

V osmnácti se o chlapce stát přestane starat

Pokud úřad návrh k soudu nepodá, vrací se dítě od policie zpět k rodičům. "Také ti ho ovšem mohou do Klokánku dovézt, stejně tak i dítě se může rozhodnout, že dobrovolně do Klokánku půjde," řekl Matoušek.

Jakmile policie případ vyšetří a potvrdí se, že čin chlapec opravdu spáchal, trestní stíhání končí. Trestní odpovědnost má totiž dítě až od svých patnácti let.

Soud pak na návrh státního zástupce rozhodne o tom, jak s mladým delikventem "naložit". "Může jít třeba o výchovné opatření, které jej bude nějak omezovat," řekl Matoušek. U dětí, které mají problémy s alkoholem, to může být třeba zákaz návštěv restaurací.

V jiných případech může jít mladistvý do dětského domova nebo výchovného ústavu. Jeho kurátor za ním minimálně jednou za tři měsíce jezdí, a jakmile padnou důvody ústavní výchovy, může se dítě vrátit domů.

Kurátor přitom pracuje i s rodinou. V případě, že dítě žádnou ústavní výchovu absolvovat nemusí, pracují s ním například kliničtí psychologové či sexuologové. A to opět přes kurátora.

Osmnáctinami dítěte veškerá tato péče končí, ať už před svým patnáctým rokem věku spáchalo cokoliv. S kurátory spolupracovat může dál, ale jen pokud dotyčný sám chce.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Mladý řidič přejel chodce v Kosmonosech a ujel, pak se policii přiznal

Mladý řidič zabil chodce na silnici v Kosmonosech. (24.9.2018)

Mladoboleslavská policie vyšetřuje tragickou nehodu, která se stala v neděli ve večerních hodinách v Kosmonosech. Mladý...

V Libni a Karlíně se trénovalo na povodně, testovaly se zábrany i čerpadla

Město čekají protipovodňové manévry.

Celou sobotu probíhalo v pražském Karlíně a v Libni protipovodňové cvičení. Obě čtvrti v letech 2002 a 2013 zasáhla...

Vichřice skácela obří stožáry s dráty velmi vysokého napětí na Rakovnicku

Na Rakovnicku popadaly tři sloupy vysokého napětí, další tři byly poškozeny....

U Krušovic na Rakovnicku v noci spadlo šest příhradových stožárů velmi vysokého napětí 110 kV do křižujícího vedení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz