Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské vánoční trhy jsou kvůli zákazu definitivně bez grogu a punče

  11:24aktualizováno  11:24
Tradiční grog a punč z vánočních trhů v hlavním městě prakticky zmizel. Radnice totiž oznámily, že budou důsledně kontrolovat zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu nad 15 procent, který ze zákona platí u stánkového prodeje. Prodejce, který poruší zákon, může dostat pokutu až 200 tisíc korun.

Na letošních vánočních trzích není po grogu či punči ani památky, lidé pijí svařák nebo medovinu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

A stánkaři nově zákaz dodržují. "Punč ani grog nemáme, ale nahradili jsme je horkou medovinou, můžete si také dát svařák nebo horké víno s medovinou," řekl prodavač ve stánku s občerstvením na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Návštěvníci trhů si sice nestěžují, ale zakázané nápoje by si evidentně rádi dali. "Hodně se jich na grog ptá, to ano, ale nikdo mi zatím nenadával, že ho nemám. Každému, kdo se zeptá, vysvětlím, proč ho neprodáváme," dodal s úsměvem stánkař. Jeho kolegové u Anděla na Smíchově si vypomohli tím, že prodávají takzvané bombardino, tedy teplý vaječný likér se šlehačkou.

Najdou se však i lidé, kteří jsou městskou vyhláškou rozladění. "Zakazovat grog mi přijde nesmyslné, nicméně jestli je to kvůli těm otravám alkoholem, pak tomu rozumím," řekl Zdeněk Dvořák, který si vyšel s rodinou na trhy na náměstí Míru.

Kromě medoviny a svařáku si návštěvníci trhů mohou dát točené pivo a případně takzvaný cider. Ten koupí třeba na trzích na náměstí Míru.

Na Staroměstském náměstí zaplatí za půllitr plzeňského piva padesát korun, stejně jako na Václavském náměstí, kde pivo dostanou v kelímku o obsahu 0,4 litru.

Vánoční trhy jsou pod kontrolou úředníků

Na žádném z trhů, které redaktor MF DNES obešel, neobjevil prodejce, který by zákon porušoval a punč či grog nabízel.

U Anděla je má sice jeden z prodejců na štítu svého stánku vypsány, nakonec je však přeškrtl. "Nebudu riskovat pokutu kvůli grogu, to je lepší změnit nabídku," vysvětlil.

Mezi stánkaře se vydali také úředníci, kteří dodržování zákazu kontrolují. "Živnostenský odbor kontroly provádí," potvrdila mluvčí magistrátu Tereza Králová. Průběžné výsledky kontrol bude magistrát teprve dávat dohromady.

Na kontroly stánkařů se chystají nejen magistrátní úředníci, ale rovněž jednotlivé městské části, které trhy na svém území pořádají. "Zatím jsme prováděli předběžná šetření, ostré kontroly začnou od příštího týdne," řekl mluvčí Prahy 3 Stanislav Kněnický.

Pokud by se některý z obchodníků rozhodl, že bude grog či punč přece jenom prodávat, může se mu to zle vymstít. Úředníci totiž každému, kdo zákon poruší, mohou dát pokutu až do výše dvou set tisíc korun.

Nedisciplinovaným prodejcům nepomůže při jednání s úředníky ani tvrzení, že jde o míchané nápoje, které nelze pokládat za alkoholické s obsahem alkoholu přes 15 procent, tedy že mícháním vznikne pití s nižším obsahem alkoholu.

"Nelze zaručit, že lihoviny nebudou prodávány v nedostatečně ředěném, či dokonce neředěném stavu, pokud o to projeví zákazník zájem," vysvětlil Jan Dufek z živnostenského odboru Prahy 5.

Samotný zákon není nový, nicméně úředníci prodej lihovin ve stáncích doposud tolerovali.

Autor:Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Za zbití číšníka policie obvinila pět Nizozemců, dva chce do vazby

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Pražští kriminalisté obvinili z těžkého ublížení na zdraví dva ze sedmi cizinců, kteří v centru napadli číšníka, jenž...

Fotopast zachytila v rezervaci v Milovicích vlka, na zubry si netroufne

Fotopast zachytila vlka v přírodní rezervaci v Milovicích. (11.4.2018)

Na pastvinu mezi pratury, divoké koně a zubry v bývalém vojenském prostoru Milovice nakrátko zavítal vlk. Přítomnost...

Garáže pod Prašným mostem se nakonec otevřou v červnu

Vjezd do podzemních garáží na pražské Letné se otevře v sobotu v osm hodin ráno.

Garáže pod Prašným mostem, které mají kapacitu 303 míst a třetina z nich bude pro obyvatele Prahy 6, se nakonec otevřou...

Najdete na iDNES.cz