Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha ustoupila od zákazu vjezdu kamionů, Spořilovu chce přesto ulevit

  11:33aktualizováno  11:33
Vedení Prahy ustoupilo od záměru, že zakáže plošně vjezd kamionům do města. Namísto toho na Spořilově sníží rychlost, postaví protihlukové stěny a současné povrchy silnic nahradí modernějšími, které jsou tišší. Na Kačerově navíc vznikne nový sjezd z Jižní spojky na ulici 5. května.

Kamiony zahltily Spořilovskou ulici. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Na úpravách na Spořilově se vedení Prahy dohodlo s ministerstvem dopravy, náklady na ně si prozdělí mezi sebou.

"V první fázi bude snížena rychlost v ulicích Senohrabská a Na Chodovci z padesáti na třicet kilometrů za hodinu. To nesníží komfort pro řidiče a významně pomůže snížit hluk. Podle předpokladu by to mělo být až o 2,4 decibelu," řekl Milan Dont z odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy.

Problémy na Spořilovské

Potíže nastaly po zporovznění Pražského okruhu mezi D1 a D5 na podzim roku 2010. V tu chvíli totiž začaly kamiony od Plzně jezdit namísto po Jižní spojce po Pražském okruhu, odkud sjely na D1 a pak se přes Spořilovskou vrací na Jižní spojku.

Druhým krokem bude výsadba zeleně. Ta bude nově vysázena na horním "hřbetě" zářezu Spořilovské ulice. Stromy mají podle ministerstva a města pomoci jak snížit hluk, tak zlepšit ovzduší.

"Tyto fáze začínají v podstatě dnes. Výsadbu zeleně a další úpravy zaplatí hlavní město, počítáme, že se vejdeme do deseti milionů," uvedl primátor Bohuslav Svoboda.

V plánech je také výstavba nové rampy pod Kačerovem, která by umožnila sjezd z Jižní spojky na ulici 5. května, po které by kamiony jely dál směrem na dálnici D1. V tu chvíli by mohly kamiony ze Spořilovské ve směru nahoru zmizet.

Novou rampu a opravu stávajícího mostu, který přes Jižní spojku nyní vede, zaplatí ministerstvo dopravy. Z jeho rozpočtu by mělo na stavbu jít zhruba 85 milionů.

Všechna opatření by měla být hotova do jednoho roku. Následně bude město měřit hluk a analyzovat, zda zmíněná opatření byla efektivní.

Pokud nebudou, teprve potom je na řadě podle ministra dopravy Pavla Dobeše úvaha o zákazu vjezdu kamionů do Prahy. "Na to v současné chvíli ale chybí infrastruktura jako třeba záchytná parkoviště před Prahou," doplnil Dont.

Ministerstvo i hlavní město se shodli na tom, že nejdůležitější bude ale v budoucnu dostavba Pražského okruhu mezi D1 a hradeckou dálnicí.

Podle představitelky občanského sdružení S.O.S. Spořilov Jany Růžičkové navržené opatření neřeší druhou důležitou věc - kvalitu ovzduší.

"Ta opatření sice možná řeší hluk, ale vůbec neřeší imise. A to je největší problém. Máme extrémní nárůst kardiovaskulárních onemocnění, rakovin, alergií, pásových oparů a dalších nemocí. Stromy jsou sice hezké, ale než vyrostou, tak to bude trvat nejméně deset let," řekla Růžičková.

Nová rampa vznikne z Jižní spojky na ulici 5. května pod Kačerovem - ČERVENÁ, po celé délce horní hrany zářezu Spořilovské bude vysázena nová zeleň - MODRÁ.

Nová rampa vznikne z Jižní spojky na ulici 5. května pod Kačerovem - ČERVENÁ, po celé délce horní hrany zářezu Spořilovské bude vysázena nová zeleň - MODRÁ.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Sídlo po tvůrci pražské kanalizace nyní slouží brazilskému velvyslanectví

K rezidenci velvyslance patří také rozlehlá zahrada s bazénem, altánkem a...

Brazilský velvyslanec má sídlo v ulici Nad Kazankou v Troji. Vila, ve které žil stavitel Eduard Viktora, nabízí výhled...

VIDEO: Mladík ujížděl strážníkům centrem Prahy, pak z auta vyskočil

Mladík bez řidičského průkazu ujížděl strážníkům v centru Prahy

Strážníci v Praze 1 chtěli zastavit auto kvůli dopravnímu přestupku, řidič se však rozhodl, že jim ujede. Několik minut...

Dopravní odbor Prahy 7 nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Trojská lávka.

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné...

Najdete na iDNES.cz