Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Markéta Šubrtová, iDNES.cz

Zákaz pro vozítka segway se znovu rozšíří, zbavit se jich chce i Praha 2

  • 46
Další městskou částí, kde bude omezen provoz vozítek segway, je Praha 2. Zákaz začne platit pravděpodobně v červenci, do té doby radnice umístí značky před vstupy do parků. Omezení už platí v historickém centru i v několika dalších čtvrtích hlavního města.

Riegrovy sady dnes patří mezi místa, kam provozovatelé segwayů s oblibou vozí turisty. Lákají je na malebný výhled na Prahu, především však využívají toho, že park nedaleko centra nepatří do zóny, kde v současnosti platí zákaz vjezdu těmto vozítkům. Tomu by však měl být brzy konec.

Kam v Praze nesmí segwaye

Výraznou regulaci schválil magistrát kvůli častým kolizím s chodci už loni v červenci (více zde), ale přes šest stovek značek bylo rozmístěno až začátkem prosince (psali jsme zde). Jednotlivé radnice měly samy možnost si určit, kde na jejich území bude zákaz platit.

Aktuálně jsou tak segwaye zapovězeny nejen v centrální Praze 1, ale například i na Žižkově, Smíchově, Libni, Letné nebo v Holešovicích. Praha 2 nechala do vyhlášky zahrnout jen některé oblasti, konkrétně Vyšehrad, Nové Město nebo náměstí Míru. A zatímco je dnes v těchto místech klid, problém se částečně přesunul vedle.

Situace okamžitě využili někteří provozovatelé a aktuálně trpí zejména východní polovina městské části, kde žádné omezení neplatí.

Zákaz se bude nejdřív týkat jen parků

Praha 2 tvrdí, že když v minulém roce projednávala původní návrh nařízení, ještě nevěděla, že se zóna zákazu rozroste také o sousední oblast Prahy 3 i Prahy 4, a vznikne tak jediná lokalita v blízkosti centra, kam vozítka mohou.

Zdejší radní se proto znovu obracejí na magistrát. „Dohodli jsme se, že požádáme o rozšíření plochy zákazu osobních přepravníků tak, aby zahrnovala celé území Prahy 2,“ řekl místostarosta pro oblast dopravy Jan Korseska (ODS). Na provoz segwayů přišlo během měsíce na radnici sedm stížností.

Zákaz segwayů v Praze

  • Regulace se zatím týká celé Prahy 1, Prahy 7 a částí Prahy 2, Prahy 3, Prahy 4, Prahy 5 a Prahy 8.
  • Nařízení schválila rada Prahy v červenci 2016, zákaz začal platit po rozmístění značek v prosinci.
  • V Praze je 610 značek zakazujících vjezd segwayů. Jedna značka vyšla na 6 065 korun. Celkem Praha za všechny zaplatila 3,7 milionu korun.
  • Za porušení zákazu mohou strážníci na místě uložit blokovou pokutu do výše 2 000 korun.
  • Na vozítka si dlouhodobě stěžovali občané a radnice Prahy 1. Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Do té doby zákon na dvoukolová elektrická vozítka pohlížel jako na chodce.
  • Zákazu předcházela reklamní kampaň, za kterou magistrát zaplatil stovky tisíc korun.
  • Asociace Segway ČR v lednu 2017 ohlásila, že podá na Prahu kvůli vyhlášce žalobu.

Zástupci radnice už o problému jednali s náměstkem primátorky pro dopravu Petrem Dolínkem (ČSSD), který slíbil, že magistrát začne prověřovat možnost úpravy městské vyhlášky.

„Pokud se zóna rozšíří, mohlo by se to podařit legislativně stihnout už k 1. červenci, včetně označení cedulemi, ale je to na hraně,“ zmínil Dolínek a doplnil, že musí zároveň vzniknout i projekt, který určí, kam přesně se značky umístí.

Než hlavní město nařízení změní, chystá radnice dočasné řešení. Nechá osadit značky se zákazem „pohybu osobních přepravníků“ alespoň před vstupy do parků, tedy i do Riegrových sadů.

„Cesty v parcích jsou veřejně přístupnými účelovými komunikacemi, na kterých zákon umožňuje zavést toto řešení. Byť jsou na to různé názory, paralelně platí vyhláška o ochraně veřejné zeleně, která jízdu v parcích až na výjimky rovněž zakazuje,“ doplnil místostarosta pro životní prostředí Václav Vondrášek (ODS).

Strážníci řešili 13 přestupků

Přesun elektrických vozítek na Prahu 2 potvrdila i mluvčí městské policie Irena Seifertová. „Ve většině případů nedochází k porušování vjezdu do zakázané zóny, protože se převážně pohybují na místech, kde je to dovoleno. Ale dopouštějí se jiných přestupků, jako je překročení rychlosti, ohrožování chodců, nedodržení jízdy za sebou a podobně,“ vysvětlila mluvčí.

Strážníci dosud zaznamenali 13 přestupků, z toho deset spáchali cizinci a věc strážníci řešili domluvou. Zbylé tři přestupky měli na svědomí průvodci turistů, kterým strážníci uložili ve dvou případech blokovou pokutu a jednou věc předali správnímu orgánu.

Sami provozovatelé odmítají, že by svůj byznys přesouvali těsně za hranice zóny se zákazem. „Nevím o tom, že by nějaká společnost provozovala segway tours na území Prahy 2,“ pronesl člen výkonného výboru Asociace Segway ČR Jaroslav Endrš. Podle něj firmy s novou regulací změnily nabídku svých služeb, aby byla v souladu s nařízením hlavního města. Nyní tak prý především nabízejí prohlídky s průvodcem na kolech a koloběžkách.

Loni v listopadu se instalovaly značky:

25. listopadu 2016