Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Žáků je hodně, škol málo. Praha dá postavit nové za 400 milionů

  • 12
O výběru ideální základní školy podle kvality nebo lokality si mohou pražští rodiče nechat většinou jen zdát. Základních škol v metropoli je málo a umístit do některé z nich žáka je těžké. Vedení hlavního města se proto rozhodlo investovat stovky milionů na rozšíření počtu škol.

Židli a lavici ve třídách sice najde každý žák, protože obce „svým“ dětem školu zajistit zkrátka musí, ale rodiče mají v některých částech Prahy jen minimální šanci vybírat si školu podle svého gusta nebo její kvality. Žák zkrátka bude chodit tam, kam podle pravidla spádovosti patří.

400 milionů

letos rozdělila Praha na rozšíření počtu mateřských a základních škol.

„Mezi nepřijatými jsou letos převážně děti z přilehlých obcí Středočeského kraje a dále děti, které rodiče přihlašovali zejména do škol s rozšířenou výukou jazyků nebo alternativním vzdělávacím programem,“ upřesnil magistrát.

Podle údajů města roste počet žáků na základních školách rychle především kvůli přílivu prvňáků.

„Základní školy všech zřizovatelů navštěvuje letos 88 056 žáků,“ uvedla radní Irena Ropková (ČSSD) s tím, že dorůstají děti v mateřských školách. Loni totiž na pražské základní školy chodilo 77 897 žáků, tedy o více než deset tisíc méně.

Potíže s nedostatkem míst ve školách mají některé okrajové městské části a nyní se problém přesouvá blíže k centru. Podle odhadů odborníků přijde v září do tříd opět o deset tisíc dětí více než loni.

88

tisíc žáků nyní chodí na základní školy. Jejich počet od loňska narostl.

Například Praha 9 potíže s prvňáky nyní vyřešila, ale do příštího období hledí s obavami. „Počty dětí podle předpokladů budou kulminovat za tři roky,“ uvedl vedoucí odboru školství Prahy 9 Martin Odehnal. Letos přišlo k zápisům 608 dětí, přijali jich 477.

I Praha 6 a z menších městských částí třeba Šeberov letos braly jen své děti. Aby v budoucnu rostoucí počet prvňáků úřady zvládly, musí stavět nové školy. Praha 9 chystá projekt přestavby budovy Bumbálek u Základní školy Špitálská. Šestá městská část zase hodlá postavit novou školu Na Kocínce.

„Zde chceme otevřít osm tříd základní a dvě třídy mateřské školy,“ upřesnil místostarosta Jan Lacina. Šeberov má projekt obří školy pro více než sedm set žáků předchystaný, ale stavba za řádově čtvrt miliardy je nad možnosti rozpočtu, v němž ročně rozdělují asi patnáct milionů.

Dalších 200 milionů je v rezervě

Po masivní výstavbě mateřských škol tak nyní čekají Prahu rozsáhlé investice do škol základních.

316

míst ve třídách základních škol přibude od 1. září letošního roku.

V nejbližší době se otevřou nové třídy v Kolovratech, Kunraticích či Kbelích. „Od 1. září se připravuje navýšení kapacit základních škol o 316 žáků,“ spočítala Ropková.

Magistrát letos na školy a školky vyhradil 400 milionů. Ty už jsou rozebrané. „Dalších dvě stě milionů je v rezervě vyhrazeno na spolufinancování projektů podpořených z EU nebo rozvojového programu ministerstva školství,“ dodala radní.

Problém je však v tom, že se město potýká s různě silnými ročníky. Nyní dětí přibývá, ale demografické studie městských částí předpokládají, že dojde k obratu. Co bude s budovami potom? Budou je úřady prodávat či pronajímat stejně jako prázdné školy v 90. letech?

78

tisíc žáků chodilo do tříd v roce 2014. I v dalších letech počty žáků porostou.

Magistrát hodlá tlačit na radnice, které tyto budovy pronajímají soukromníkům, aby v nich znovu zprovoznily školy. „Není cílem stavět nové a nové budovy,“ řekla Ropková.

Aby radnice dotaci magistrátu dostaly, musí mít plán, co se školou udělají, až dětí ubude. Městské části vyprázdněné objekty využijí jako sociální či volnočasová centra. Praha také bude za pár let potřebovat zařízení pro seniory, jichž přibývá.

Třeba Šeberovu takové plány chybějí, nové vedení radnice na nich pracuje. A Praha 9 problém neřeší, protože očekává, že babyboom u nich opadne až kolem roku 2030.