Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeské Zálezlice ochrání před povodní val za 160 milionů

  12:12aktualizováno  12:12
Ministerstvo zemědělství představilo třetí etapu výstavby protipovodňových opatření. V jejím rámci vznikne i val okolo obce Zálezlice, která byla jedním ze symbolů povodní v srpnu 2002. Stavba začne v září a vyjde na 160 milionů, řekl ministr Petr Bendl.

Vizualizace ochranného valu kolem Zálezlic. | foto: Ministerstvo zemědělství

"Předpokládáme, že ochranný val v Zálezlicích bude dobudován v příštím roce. Cena za jeho výstavbu dosáhne téměř 160 milionů korun, ale nejdůležitější je, že obyvatelé vesnice, kterou smetla povodeň, budou před podobnými katastrofami už konečně v bezpečí," uvedl Bendl na pondělní tiskové konferenci.

"Hledání řešení bylo těžké, ale povedlo se zajistit pozemky pro budování stavby. Hráz v délce 1,5 kilometru a výšce čtyř metrů zabrání vtoku vody do obce," upřesnil Bendlův náměstek Aleš Kendík s tím, že nyní probíhá výběrové řízení na zhotovitele. Val obec ochrání před vodou na úrovni té z roku 2002.

Plán umístění ochranného valu kolem Zálezlic.

Plán umístění ochranného valu kolem Zálezlic.

Val na okraji Zálezlic bude jen jednou ze staveb, se kterými ministerstvo v rámci třetí etapy protipovodňového programu počítá. Dále se bude soustředit na problematiku retence. "Prioritu dáme takovým krokům, které zvýší schopnost krajiny zadržovat vodu. Vláda už například schválila přípravu navrhovaných opatření ke snížení povodňových rizik v povodí horního toku Opavy a na Bečvě," dodal Bendl.

Na to by v letech 2014 až 2020 měl úřad vydávat 1,5 až 1,7 miliardy ročně. Celkem za sedm let tedy asi 12 miliard. "Dílem ze státního rozpočtu, dílem ze soukromých zdrojů a dílem od obcí a krajů," shrnul ministr.

První dvě etapy za 15 miliard

Náměstek Kendík také rekapituloval, jaká opatření už se od ničivých povodní v roce 2002 (respektive 1997) podařilo vybudovat. První etapa v letech 2002 až 2007 se zaměřovala na území Moravy, Odry a horního Labe, tedy míst, která voda zaplavila před patnácti lety.

Vyrostlo 435 protipovodňových staveb. Vznikla například ochrana Karviné nebo byla zvýšena ochranná funkce nádrže Hvězda na toku Třebovka. Celkem etapa stála přes 4 miliardy, z toho 1,8 miliardy šlo ze státního rozpočtu, zbytek byl úvěr od Evropské investiční banky nebo vlastní zdroje správců vodních toků.

Fotogalerie

Cílem druhé etapy (2007-2013) je vybudovat technická opatření kolem vodních toků nebo posílit bezpečnost vodních děl například na Vltavě, Tiché Orlici, Ohři a Moravě.  "Za 11,5 miliardy korun vznikne do konce roku 2013 přibližně pět set protipovodňových opatření. V současnosti je už dokončeno nebo rozestavěno 388 staveb podpořených více než sedmimiliardovou dotací," sdělila mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová.

V rámci této etapy byla například zvýšena ochrana města Choceň, které zaplavovala řeka tichá Orlice už při pětileté vodě. Nyní historické centrum neohrozí ani stoletá povodeň. "Podařilo se vybudovat protipovodňovou ochranu města Terezín. Úroveň ochrany je na vodu z roku 2002 a ještě je tu čtyřiceticentimetrová rezerva," přiblížil Kendík.
Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

Strážník odmítl odchytit zuboženou kočku, neměl odchytový kurz

Zubožená kočka

Nemám odchytový kurz a nechci se nechat něčím nakazit. Tak reagoval strážník ve Velkém Oseku na prosbu ženy z kočičího...

U trati na Palmovce se oběsil muž, vlaky do centra Prahy nejezdily

U pražské Palmovky na železniční trati byl nalezený muž oběšený na sloupu...

Policie a hasiči ráno zasahovali u pražské Palmovky na železniční trati, kde byl nalezený muž oběšený na sloupu...

Najdete na iDNES.cz