Nemocnice Benešov

Nemocnice Benešov | foto: Radek Cihla, MAFRA

Soukromá lékárna v Benešově žaluje kvůli poplatkům krajskou nemocnici

  • 1
Za léky z lékárny v benešovské nemocnici mohou pacienti dostat třicetikorunový poplatek zpět. Za stejné zboží, které ale koupí o 400 metrů dál v soukromé lékárně Alma, regulační poplatek zaplatí bez náhrady. Firma proto hejtmanství, které pacientům svých zařízení poplatky vrací, žaluje.

Spor se táhne už tři roky a výsledek je v nedohlednu. Šéfovi Almy Martinu Šuškovi se tento "boj" o zákazníka zdá nespravedlivý. S nemocnicí se kvůli tomu soudí.

"Zažalovali jsme benešovskou Nemocnici Rudolfa a Stefanie, protože jsme se cítili být znevýhodněni na trhu," potvrdil Šuška.

Dar na zaplacení regulačních poplatků

Občan zaplatí regulační poplatek a požádá o formulář "Žádost o poskytnutí daru na úhradu regulačních poplatků od Středočeského kraje" a o účetní doklad o úhradě poplatku.

Formulář vyplní, podepíše a pošle společně s kopií účetního dokladu na krajský úřad.

Kraj peníze pošle na účet nebo si je lidé vyzvednou osobně v pokladně úřadu.

Dar je splatný do dvou měsíců od data schválení radou kraje.

Od začátku proplácení do prvního čtvrtletí letošního roku kraj zaplatil za regulační poplatky 150 milionů korun.

Zdroj: www.kr-stredocesky.cz

Středočeský kraj dnes už jako jediný v Česku proplácí regulační poplatky pacientům svých zdravotnických zařízení. Jeho pokladnu stál tento předvolební slib od začátku proplácení do prvního čtvrtletí letošního roku 150 milionů korun.

Soukromé lékárny si vracení poplatků ve většině případů nemohou dovolit.

"Poplatky ani neslouží svému účelu. Byla bych pro, aby se zrušily. Stejně je někteří lékárníci nevybírají, jen aby k nim lidé přišli," uvedla Miroslava Červinková z lékárny Na sídlišti v Nymburku.

Podle ní navíc poplatky nic neregulují. "Ve zdravotnictví by měla být jiná pravidla než v klasickém tržním prostředí," poznamenala.

Spor mezi lékárnou Alma a benešovskou nemocnicí se táhne už tři roky a zřejmě hned tak neskončí. Soud se konal naposledy minulý týden, další stání je nařízeno na konec září a poté na prosinec. Několikrát se spis musel doplňovat.

Za poplatky padaly pokuty

Podle mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzany Steinerové žalobce před dvěma roky navrhl mimosoudní dohodu. "K dohodě ale nedošlo," uvedla Steinerová.

"Zatím je nemožné jakkoliv komentovat či odhadovat výsledný rozsudek. Očekáváme, že se soud přikloní na naši stranu," reagoval na dotaz MF DNES mluvčí benešovské nemocnice Petr Ballek.

Lidé, kteří chtějí regulační poplatky zaplacené v jakémkoli krajském zdravotnickém zařízení ve Středočeském kraji zpět, o ně musí písemně požádat. "Jde například o poplatek v lékárnách, v nemocnicích, na pohotovostech či v ambulancích," upřesnila mluvčí kraje Nicole Mertinová.

Krajská zařízení regulační poplatky nejdříve od pacientů nevybírala vůbec. Začaly ale padat pokuty. Ve středních Čechách musela zaplatit 20 tisíc korun za nevybírání poplatků jako první krajská nemocnice v Kladně. Poté už celou administrativu upravil soud.

Boj o zákazníky se přiostřuje

"V květnu 2010 jsme rozhodli, že zákon jednoznačně ukládá povinnost zaplatit regulační poplatek jen pojištěnci nebo jeho zákonnému zástupci," připomněla Steinerová.

"V případě, že by bylo umožněno platit regulační poplatek za pojištěnce jakémukoliv subjektu, ztratil by svůj smysl," vysvětluje.

Smyslem regulačních poplatků, které zavedl zákon o veřejném zdravotním pojištění, bylo omezit zbytečné návštěvy zdravotnických zařízení a předepisování zbytečných léků. Zrušení regulačních poplatků bylo jedním z lákadel v posledních krajských volbách, které David Rath se středočeskou sociální demokracií vyhrál.

Lékárny v kraji se snaží zaujmout zákazníky nejrůznějšími marketingovými lákadly. Třeba Lékárna Helios v Kolíně nabízí kromě homeopatik i veterinární přípravky.

Lékárna U Zlatého hada v Kutné Hoře láká zákazníky i na zdravotní potřeby a byliny. Že se boj o zákazníky přiostřuje, doložila v pondělí MF DNES novými informacemi. I do lékáren totiž dorazily praktiky známé z velkých obchodních řetězců.

Jeden z ředitelů firem, která dodává výrobky do sítě Dr. Max, řekl, že jej lékárenský řetězec oslovil s tím, aby vyrobili jistý doplněk stravy. Ovšem pod jejich značkou a tak, aby kleslo procento účinné látky a aby byl levnější. "Nepodepíšu se pod něco, o čem vím, že to nemůže fungovat," uvedl anonymně pro MF DNES.