Zámecký park i obora na Kačině u Kutné Hory se vrátí do 19. století

  10:16aktualizováno  10:16
Obora u zámku Kačina nedaleko Kutné Hory se dočká obnovy. Rozlehlý park je dokonce ještě starší než samotný zámek, pochází z konce 18. století. Lesy České republiky přijde jeho revitalizace na 23 milionů korun. Začít by se s ní mělo ještě letos, hotová pak bude zhruba za dva roky.

Zahradní průčelí zámku Kačina s průhledem do parku k rybníčku Tempel na grafice z počátku 19. století. | foto: Archiv NZM

Obora u Kačiny je podle odborníků přírodně hodnotné území, díky výskytu chráněného druhu brouka páchníka hnědého je dokonce zahrnuto do seznamu evropsky významných lokalit. Vzácné jsou i zdejší stromy pozoruhodných rozměrů.

Park už začalo upravovat podle vlastního projektu i Národní zemědělské muzeum, které tady sídlí. Území se tak má vrátit do podoby, jakou mělo v devatenáctém století.

"V běhu jsou teď dva projekty. Dvacet hektarů vlastní muzeum, jde o park kolem zámku. Zbylých asi 180 hektarů patří Lesům České republiky. My jsme s obnovou začali o něco dřív," uvedl ředitel muzea Pavel Novák.

Zatím byly vykáceny dvě třetiny starých stromů. "Obnova parku je pro nás složitá, protože se nedochovaly žádné plány," upozornil Novák.

Vzácné stromy přivezli Chotkové

Park se začal budovat už v roce 1789. Projekt kačinské zahrady vypracoval významný vídeňský botanik N.J.Jacquin. Majitelé zámku, Chotkové, sem nechali dovézt cizokrajné dřeviny. Tak se sem dostaly tyrolské modříny, kaštanovníky, akáty či moruše.

"Máme dochované katastrální mapování z roku 1838, kdy byl park padesátiletý. K této podobě se teď chceme vrátit," řekl Novák. Lesy ČR začnou s obnovou části zvané Obora, která plní funkci lesa. Jedná se o převážně listnaté lesy. "V tehdejších dobách byly lesy vyčištěné, panstvo chtělo mít výhled do dálky. Luk kolem bylo daleko více," poznamenal Novák.

Park se víc otevře lidem

"Krajině se navrátí kulturně-historické rozměry a vazby, které byly v období po druhé světové válce potlačeny. Obnovíme průhledy, aleje, založíme trávníky," dodal mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Po rekonstrukci bude park víc přístupný návštěvníkům, vzniknou v něm nové cesty i naučná stezka, která bude informovat především o přírodních hodnotách parku. Muzeum by chtělo nabídnout také louky pro pořádání pikniků.

Obnova Obory bude podle Lesů ČR stát 23 milionů korun, z toho 16,5 milionu půjde z Evropské unie. Rekonstrukce potrvá do roku 2013.

Nejčtenější

Smíchovský terminál bude odvážný, autobusy mají stát nad vlakovým nádražím

Na Smíchově vznikne obří dopravní terminál za miliardu korun. Na obrázku jedna...

Praha do roku 2023 vybuduje až za miliardu korun nový dopravní uzel na Smíchově. Podle studie Institutu plánování a...

V Praze vyhořela hala trampolínového centra, budovu možná strhnou

Pražští hasiči zasahují ve Vysočanech, kde začalo 9. listopadu 2018 večer hořet...

V pražských Vysočanech vyhořelo sportovní centrum. Škody se odhadují na 20 milionů korun. Budova má poškozenou štítovou...

Trampolínovou halu někdo zapálil úmyslně, vybavení v ní zůstalo

Požár haly v pražských Vysočanech, ve které do října fungovalo trampolínové...

Vyšetřovatelé hasičů i policie jsou přesvědčeni, že noční požár haly trampolínového centra v pražských Vysočanech někdo...

Typový dům byl dobrou volbou. Stékající vodě z polí se šikovně vyhnul

Žádné herbicidy, žádné fólie schované pod zeminou, voda v biotopu je upravená...

Děti vylétly z hnízda, založily svoje rodiny a do života Hanky a Karla vstoupila nová etapa. A tak vznikl dům v Brdech....

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Další z rubriky

Je to dítě, nebo muž? Policie hledá známé mladistvě vyhlížejícího řidiče

Strážníci z obce Zdiby zadrželi řidiče, který vypadá jako dítě. Podle dokladů...

Strážníci ve Zdibech u Prahy řeší neobvyklý případ. Místní je upozorňovali, že po obci jezdí auto, které řídí dítě....

Končící rada schválila půlmiliardové opravy. Byly v plánu, říká starosta

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radní Prahy 3 týden před ustavujícím zastupitelstvem schválili dvě veřejné zakázky v hodnotě téměř půl miliardy korun....

VIDEO: Řidič odtahovky ujížděl policii a kličkoval, zastavily ho výstřely

Ilustrační foto

Řidiče vozu odtahové služby pronásledovali dopoledne policisté na dálnici D1 na Benešovsku a museli použít i zbraň....

Najdete na iDNES.cz