Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámecký park i obora na Kačině u Kutné Hory se vrátí do 19. století

  10:16aktualizováno  10:16
Obora u zámku Kačina nedaleko Kutné Hory se dočká obnovy. Rozlehlý park je dokonce ještě starší než samotný zámek, pochází z konce 18. století. Lesy České republiky přijde jeho revitalizace na 23 milionů korun. Začít by se s ní mělo ještě letos, hotová pak bude zhruba za dva roky.

Zahradní průčelí zámku Kačina s průhledem do parku k rybníčku Tempel na grafice z počátku 19. století. | foto: Archiv NZM

Obora u Kačiny je podle odborníků přírodně hodnotné území, díky výskytu chráněného druhu brouka páchníka hnědého je dokonce zahrnuto do seznamu evropsky významných lokalit. Vzácné jsou i zdejší stromy pozoruhodných rozměrů.

Park už začalo upravovat podle vlastního projektu i Národní zemědělské muzeum, které tady sídlí. Území se tak má vrátit do podoby, jakou mělo v devatenáctém století.

"V běhu jsou teď dva projekty. Dvacet hektarů vlastní muzeum, jde o park kolem zámku. Zbylých asi 180 hektarů patří Lesům České republiky. My jsme s obnovou začali o něco dřív," uvedl ředitel muzea Pavel Novák.

Zatím byly vykáceny dvě třetiny starých stromů. "Obnova parku je pro nás složitá, protože se nedochovaly žádné plány," upozornil Novák.

Vzácné stromy přivezli Chotkové

Park se začal budovat už v roce 1789. Projekt kačinské zahrady vypracoval významný vídeňský botanik N.J.Jacquin. Majitelé zámku, Chotkové, sem nechali dovézt cizokrajné dřeviny. Tak se sem dostaly tyrolské modříny, kaštanovníky, akáty či moruše.

"Máme dochované katastrální mapování z roku 1838, kdy byl park padesátiletý. K této podobě se teď chceme vrátit," řekl Novák. Lesy ČR začnou s obnovou části zvané Obora, která plní funkci lesa. Jedná se o převážně listnaté lesy. "V tehdejších dobách byly lesy vyčištěné, panstvo chtělo mít výhled do dálky. Luk kolem bylo daleko více," poznamenal Novák.

Park se víc otevře lidem

"Krajině se navrátí kulturně-historické rozměry a vazby, které byly v období po druhé světové válce potlačeny. Obnovíme průhledy, aleje, založíme trávníky," dodal mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Po rekonstrukci bude park víc přístupný návštěvníkům, vzniknou v něm nové cesty i naučná stezka, která bude informovat především o přírodních hodnotách parku. Muzeum by chtělo nabídnout také louky pro pořádání pikniků.

Obnova Obory bude podle Lesů ČR stát 23 milionů korun, z toho 16,5 milionu půjde z Evropské unie. Rekonstrukce potrvá do roku 2013.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Lídr SPD Hynek Beran chce pro mimopražské zavést mýto

Kandidát na primátora Hynek Beran. (11.9.2018)

Zopakovat úspěch SPD z loňska, takový úkol má v Praze odborník na energetiku Hynek Beran. Kandidát na primátora by...

Oslavy výročí Československa potrvají měsíc, budou festivalem v ulicích

orloj, Praha

Národní oslavy sta let Československa začnou 28. září znovuspuštěním staroměstského orloje a vyvrcholí 27. a 28. října...

Lucemburská ambasáda sídlí u svatého Apolináře a bývalé Jedové chýše

Lucemburská ambasáda se nachází naproti kostelu svatého Apolináře poblíž...

V netypickém sousedství se nachází lucemburská ambasáda v Apolinářské ulici na pražském Novém Městě. Většina ambasád...

Najdete na iDNES.cz