Zahradní průčelí zámku Kačina s průhledem do parku k rybníčku Tempel na grafice z počátku 19. století.

Zahradní průčelí zámku Kačina s průhledem do parku k rybníčku Tempel na grafice z počátku 19. století. | foto: Archiv NZM

Zámecký park i obora na Kačině u Kutné Hory se vrátí do 19. století

  • 1
Obora u zámku Kačina nedaleko Kutné Hory se dočká obnovy. Rozlehlý park je dokonce ještě starší než samotný zámek, pochází z konce 18. století. Lesy České republiky přijde jeho revitalizace na 23 milionů korun. Začít by se s ní mělo ještě letos, hotová pak bude zhruba za dva roky.

Obora u Kačiny je podle odborníků přírodně hodnotné území, díky výskytu chráněného druhu brouka páchníka hnědého je dokonce zahrnuto do seznamu evropsky významných lokalit. Vzácné jsou i zdejší stromy pozoruhodných rozměrů.

Park už začalo upravovat podle vlastního projektu i Národní zemědělské muzeum, které tady sídlí. Území se tak má vrátit do podoby, jakou mělo v devatenáctém století.

"V běhu jsou teď dva projekty. Dvacet hektarů vlastní muzeum, jde o park kolem zámku. Zbylých asi 180 hektarů patří Lesům České republiky. My jsme s obnovou začali o něco dřív," uvedl ředitel muzea Pavel Novák.

Zatím byly vykáceny dvě třetiny starých stromů. "Obnova parku je pro nás složitá, protože se nedochovaly žádné plány," upozornil Novák.

Vzácné stromy přivezli Chotkové

Park se začal budovat už v roce 1789. Projekt kačinské zahrady vypracoval významný vídeňský botanik N.J.Jacquin. Majitelé zámku, Chotkové, sem nechali dovézt cizokrajné dřeviny. Tak se sem dostaly tyrolské modříny, kaštanovníky, akáty či moruše.

"Máme dochované katastrální mapování z roku 1838, kdy byl park padesátiletý. K této podobě se teď chceme vrátit," řekl Novák. Lesy ČR začnou s obnovou části zvané Obora, která plní funkci lesa. Jedná se o převážně listnaté lesy. "V tehdejších dobách byly lesy vyčištěné, panstvo chtělo mít výhled do dálky. Luk kolem bylo daleko více," poznamenal Novák.

Park se víc otevře lidem

"Krajině se navrátí kulturně-historické rozměry a vazby, které byly v období po druhé světové válce potlačeny. Obnovíme průhledy, aleje, založíme trávníky," dodal mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Po rekonstrukci bude park víc přístupný návštěvníkům, vzniknou v něm nové cesty i naučná stezka, která bude informovat především o přírodních hodnotách parku. Muzeum by chtělo nabídnout také louky pro pořádání pikniků.

Obnova Obory bude podle Lesů ČR stát 23 milionů korun, z toho 16,5 milionu půjde z Evropské unie. Rekonstrukce potrvá do roku 2013.