Chátrající zámek Buštěhrad na Kladensku, přilehlá zahrada se obnovy už dočkala.

Chátrající zámek Buštěhrad na Kladensku, přilehlá zahrada se obnovy už dočkala. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zámek Buštěhrad, spojený s Rathovou kauzou, kraj nabídl Francouzům

  • 5
Středočeský kraj nabídl chátrající zámek v Buštěhradu francouzským investorům. V nemovitosti, která figuruje v korupční kauze exhejtmana Davida Ratha, by mohli vybudovat hotel nebo restauraci. Investor se zámek chystá navštívit v únoru.

Když se koncem listopadu začali v kraji rozhlížet francouzští investoři po vhodných zámcích pro své podnikání, hejtman Josef Řihák tvrdil, že s nabídkou Buštěhradu u nich neuspěje.

"Myslím, že by nevyhovoval jejich podmínkám," tvrdil tehdy.

Nakonec ale právě tenhle zchátralý zámek, známý z kauzy Davida Ratha, kraj nabídl jako jeden z prvních. Společně s Křincem na Nymbursku.

Stalo se tak na posledním jednání, které se konalo ve středu.

Buštěhrad se v posledních letech spojuje hlavně se jménem Davida Ratha. Byl to právě on, kdo se zasadil o to, aby část zchátralé památky kraj získal do vlastnictví. A chtěl jej opravit za pomoci evropských dotací.

Zámek Buštěhrad

  • Jeho větší část do svého vlastnictví získal kraj v roce 2010.
  • Exhejtman David Rath jej plánoval s pomocí evropských dotací opravit. Ze zchátralé památky se mělo stát rezidenční sídlo kraje.
  • Veškeré plány však vzaly zasvé, když v květnu 2012 exhejtmana zatkla policie. Projekt peníze z Evropy nedostal a kraj jej pak poslal k ledu.
  • Opravené je tak západní křídlo, které patří obci a kam se nastěhoval buštěhradský městský úřad.
  • Rekonstrukcí prošly také jeho zahrady.

Nakonec však Ratha právě tahle zakázka dostala do vazby a k soudu. Podle policie i státního zástupce byla zmanipulovaná (více se dočtete v článku: Rath chtěl jezdit do Buštěhradu tančit).

Investor se chystá obě místa navštívit v únoru. V získaných zámcích by firma chtěla vybudovat hotely a restaurace.

"Pokud turisté jedou na výlet mimo Prahu, je těžké nalézt kvalitní ubytování, a to i v takové perle, jako je Kutná Hora. Dalším souvisejícím problémem je to, že památky bývají často zavřené nebo mají omezený provoz," uvedl prezident francouzské společnosti Christian Dromard.

Firma v celém Česku hledá osm vhodných zámků. V zahraničí u takto získaných objektů vyrostla třeba i golfová hřiště. Přibylo tak další vyžití pro cestovatele.

Jestli se kraj s firmou dohodne, znamenalo by to i zhruba šedesátku až stovku pracovních míst pro lidi z blízkého okolí. A také rozvoj cestovního ruchu. "K tomu může přispět i pořádání koncertů a dalších kulturních akcí," plánuje radní Zdeněk Štefek.

Řihák: Sám kraj na investice do památek nemá

"Pro mne jde o zajímavou myšlenku. Pokud je silný investor ochotný vložit do projektu své peníze a pokud by část nákladů pokryly prostředky z fondů Evropské unie, jsem jí nakloněn," podotkl k projektu Řihák.

Zároveň se nechal slyšet, že kraj si nemůže dovolit takto investovat sám, protože následné náklady na provoz by neunesl. Obecně podle něj není problém cokoliv postavit, problematický bývá následný provoz tak, aby se vložené peníze vrátily.

"Zatím na takové projekty finance nejsou, kraj se musí primárně postarat o zateplení škol, o zdravotnictví nebo sociální péči," tvrdí hejtman.

To, že kraj na památkách musí šetřit, se projevilo mimo jiné v tom, že loni oproti jiným letům nevypsal dotace na jejich opravy pro soukromé majitele. V letošním rozpočtu se však už tyto peníze opět našly.