Zámek Veltrusy prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Zámek Veltrusy prochází rozsáhlou rekonstrukcí. | foto: František Vlček, MAFRA

Zámek Veltrusy prochází už devět let rekonstrukcí. Skončit má příští rok

  • 1
Na zámku ve Veltrusech museli i letos ukončit sezónu už na konci října. Důvodem je rozsáhlá rekonstrukce hlavní budovy, okolního parku a některých budov, které se v zámeckém areálu nacházejí. Celkové opravy tam trvají už devět let. Skončit by měly v závěru příštího roku.

"Momentálně opravujeme budovy u brány, oranžerii a konírnu. Jako samostatný projekt k tomu byly vyňaty také schody u hlavní budovy zámku," vyjmenovává koordinátor realizace stavebních prací Integrovaného operačního programu Jaroslav Morávek.

Zámek Veltrusy

"Také se opravuje hlavní budova zámku. To už je ale jiný projekt, na ten přispívá ministerstvo kultury," dodává.

Podle jeho propočtů spolykaly opravy financované z pokladny Evropské unie prozatím asi třicet milionů korun. Dalších dvě stě mají ještě k dispozici.

Letní sídlo z období vrcholného baroka, které u Vltavy nechal v roce 1704 postavit Václav Antonín Chotek, se už dlouhá léta potýkalo se špatným stavem jak některých budov, tak i zeleně. K rekonstrukci zámku a jeho rozsáhlého okolí však příslušné orgány dohnala až povodeň v roce 2002. Zámek byl však už v té době velmi zchátralý.

Před deseti lety zatopila voda celý areál zámku.

"My neodstraňujeme jen následky škod po tehdejší povodni. Ty, které byly způsobené na hlavní budově, představují jen necelých patnáct procent objemu prací," uvádí kastelán Pavel Ecler.

Ten už loni pro MF DNES vysvětlil, že cílem investic není dostat zámek do stavu před povodní, ale do co nejlepší kondice, aby přežil 21. století. "Přistoupilo se tedy k celkové opravě řady budov a obnově velké části parku. Částka odhadnutá na uvedení celého areálu do stavu z doby jeho největší slávy je asi jedna miliarda," prohlásil tehdy Ecler.

Deset lidí na údržbu tří set hektarů je málo, říká kastelán

Památce podle něj škodí i nedostatečná péče. "Máme-li na údržbu největšího zámeckého parku o téměř třech stech hektarech deset lidí a na více než padesát stavebních a technologických objektů jednoho jediného údržbáře, dalo by se mluvit o tom, že je někde v systému chyba," stěžuje si nyní kastelán.

Ovšem chybou byla také nedostatečná pomoc od státu v období po povodni. Například v roce 2002 přišlo na zámek z ministerstva kultury jen 3,7 milionu korun a další peníze dorazily až v roce 2006 – pouhých 563 tisíc. O rok později ministerstvo uvolnilo 8,5 milionu. V roce 2009 dostal zámek od státu zase jen tři miliony na opravu hlavní budovy. Přitom povodňové škody byly odhadnuty na 600 milionů korun.

A pak přišly další povodně. Letos v červnu. I když byly Veltrusy chráněné hrází, stejně si voda do zámeckého areálu cestu našla. "Letos byl zaplaven park a pavilon Marie Terezie, v oranžerii bylo asi patnáct centimetrů vody. Naštěstí jsme na těch místech neměli rozdělanou práci. Ale museli jsme čekat, až půda vyschne, to nás zdrželo," říká Jaroslav Morávek.

I když jsou náklady na obnovu po červnových povodních odhadovány na 150 milionů korun, rozběhlé rekonstrukce to neovlivní. "Do celkového času oprav to nezasáhne a do rozpočtu staveb, které se nyní opravují, jen zanedbatelně," ujišťuje kastelán.

Zámek Veltrusy tak podle plánů čeká v provizorním provozu už jen poslední rok.